Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- A keresztes hadak 910 éve foglalták el Jeruzsálemet
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
A keresztes hadak 910 éve foglalták el Jeruzsálemet
„Méltó és igazságos ítélete volt az Úrnak, hogy ezt a helyet, mely oly sokat szenvedett istenkáromlásuktól, a hitetlenek vérével töltötte meg. Most, hogy a várost bevettük, a zarándokok minden korábbi fáradozása és nélkülözése felesdésbe merült, ahogy a Szent Sírnál imádkoztak, és az Urat éltették” – írta a szemtanú kilencszáztíz éve, 1099. július 15-én. E napon foglalták vissza az első keresztes hadjárat lovagjai Jeruzsálemet, a kereszténység szülővárosát a muzulmánoktól.
II. Orbán pápa 1095-ben hirdetett keresztes hadjáratot, hogy visszaszerezzék a muszlimoktól a Szent Sírt, és hogy segítséget nyújtsanak a szeldzsuk törököktől fenyegetett Bizánci Birodalomnak.
A hadjárat a birtok nélküli nemesség számára is jó lehetőségnek kínálkozott új földek szerzésére, így Európa-szerte özönlöttek a zászló alá az önkéntesek. Az indulást 1096-ra tűzték ki, mivel azonban IV. Henrik német-római császár és I. Fülöp francia király is egyházi átok alatt állott, a vezetést Bouillon Gottfried alsó-lotaringiai hercegre bízták. A harmincezer gyalogosból és ötezer lovasból álló négy hadtest mellett számtalan kisebb, szervezetlen csapat, valamint kalandorok és vallási fanatikusok is útra keltek.
A keresztesek első haditette Nikaia bevétele volt 1097 júniusában. Az előrenyomulás a forró anatóliai hegyvidéken egyre nehezebbé vált, csak októberben érkeztek meg Antiókhia alá, s 1098 júniusában vették be. A harcok és nélkülözések miatt mintegy felére csökkent sereg 1099. június 7-én vert tábort Jeruzsálem falai alatt.
Az egy hónapos ostrom során a támadók legalább annyit szenvedtek, mint a védők, mivel igen kevés élelmet tudtak szerezni, a kutak vizét pedig a védők megmérgezték. Végül a hajóik fájából épített ostromtornyokról sikerült a falakra feljutniuk, s belülről kinyitni a kapukat. A kor szokásainak megfelelően a keresztesek a polgári lakosság nagy részét is kardélre hányták, a többit elűzték, a várost kifosztották.
Ezután a sereg zöme hazatért, az ott maradók Bouillon Gottfriedet választották meg „a Szent Sír őrzőjének” (a herceg a királyi címet nem vette fel, mert nem akart aranykoronát viselni ott, ahol egykor Krisztust tövisekkel koronázták meg). Bátyja, Baldvin már nem volt ilyen szerény: Gottfried 1100-ban bekövetkezett halála után Jeruzsálem királya lett, majd a Szentföldön további apró keresztény királyságok alakultak.
A mohamedánok 1144-ben foglalták vissza az első várost, Edesszát, III. Jenő pápa ekkor hirdette meg a második keresztes háborút. Ezt továbbiak követték a 13. század végéig, egyre kisebb eredménnyel. 1187-ben elesett Jeruzsálem, az ezután indult harmadik keresztes hadjárat már csak annyit ért el, hogy lehetővé tette ide a zarándokutakat. A negyedik hadjáratban a keresztesek Jeruzsálem helyett 1204-ben Konstantinápolyt foglalták el és fosztották ki, létrehozva a Latin Császárságot.
Ezután már nem voltak lényeges változások a Közel-Keleten, bár még négy nagy hadjárat indult, az 1217-est II. Endre magyar király, az utolsót 1270-ben IX. (Szent) Lajos francia király vezette.
MTI
::Nyomtatható változat::
|