Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- Keresztmetszet
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Keresztmetszet
Ifjú zenészek a bonyhádi gimnáziumban
A Tolna-Baranyai Egyházmegye paksi családi napján önálló koncertet adott a Keresztmetszet ifjúsági zenekar. Öt ifjú alapítójával e koncert előtt beszélgettünk.
„Tudom, s néha látom, / Mit Te alkottál, csodálom; / S továbbadni vágyom szereteted…”
Tulajdonképpen egy házi feladattal kezdődött: adventi műsor összeállításával bízták meg őket a Bonyhádi Petőfi Sándor Evangélikus Gimnáziumban. Blanka maga mellett tudta osztálytársát, Krisztit, aki kiváló zongorista, de úgy gondolta: nem árt egy kis bővítés. Megkereste a két Szemerei testvért, Jankát és Benit, majd kiderült, hogy van egy harmadik testvér is, Panka, aki ráadásul dalokat ír.
Az együtt zenélés öröme az adventi műsoron túl is tartott, a gimnázium díszterme pedig kiváló terep volt mind a gyakorlásra, mind pedig műsorok előadására. Található itt egy kiváló billentyűs hangszer, már csak a saját eszközeiket kellett odacipelni.
A próbák kezdetben spontán alakultak. Összetalálkoztak a folyosón: „Jössz énekelni?” – és már mentek is. Barabás Péter tanár csatlakozásával már komolyabb rendben folyik a felkészülés: hétfőnként vannak a próbák, és szükség esetén szerdán újra találkoznak.
„Ébressz föl, Atyám! / Hadd lássak éberen, tisztán!”
Először az Új ének énekesfüzet dalait próbálgatták, majd jöttek a saját dalok, amelyek meghatározóak a zenekar életében: a tagoknak szinte létformájuk a közös zeneszerzés. Legtöbbször a dallam születik meg először, majd valamelyikük fejéből a szöveg is előóvatoskodik, ezt aztán közösen a zenéhez csiszolják. Az eredmény egy feszes, lüktető dal, amely hajlamos a gyanútlan hallgató fülébe fészkelni magát, és napokkal a találkozás után sem hajlandó onnan távozni. Bátran vállalják a polifon vokálhangzást, amely a keményebb ritmust is képes lírává mélyíteni.
„S te indulhatsz tovább / Azon az úton, azon az úton.”
Miről szólnak a dalok? Első olvasatra a sokat megtapasztalt „út”-filozófia fedezhető fel az elindulás, a választás, a megérkezés stációival, de a szövegek mélyebb elemzésével az ifjúkort jellemző próbatételek nyomai bukkannak elő. Nincs kész válasz, nincs kész út, nincs kész hit: ki kell próbálni, de valahol Isten, a Teremtő „környékén” bátorítást és segítséget találhatunk. Nem hittételeket fogalmaznak meg, hanem szelíden terelik a figyelni tudót abban, hogy először önmagára, majd a másik emberre találjon.
„Lehet még más világ holnap, / Lehet még újabb meg újabb, / Lehet még Istentől áldott, / Lehet még…”
Mi tartja össze a zenekart? Nincs kijelölt vezető, tanári irányítás, bár a gimnázium tanárainak támogatását feltétlenül ki kell emelni. Az együttes tagjai különösen Makán Hargita hitoktató lelkészt emlegették szeretettel. Közös élményként a lelki feltöltődést, a nyugalmat érzik meghatározónak, ahogy újat alkotva szólíthatják meg az embereket.
A zenekar élete biztosan megváltozik ez év szeptemberétől, hiszen Janka – sikeres érettségi után – máshol tanul tovább. Keresik a lehetőségeket, hogyan folytatható, amit elkezdtek. Jó lenne egy saját billentyűs hangszer, mert a gimnáziumét nem hordozhatják magukkal. Most már rendszeresen hívják őket vendégszerepelni: voltak Szekszárdon, Pécsett, Pakson. Mindenesetre várjuk a folytatást…
::Nyomtatható változat::
|