Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- Jegyzetlapok
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Jegyzetlapok
(Napló, 2009)
Magyar nyelv. Édes anyanyelvem. Megállok egy percre, most, hogy az idős erdélyi asszony ízes beszédét hallgatom. Milyen nagyszerű, ez az egyetlen kincsem. Mindenem. Apám ritka panaszszava, pap testvérem Istent hívó mondata, az emberi fenség, Weöres Sándor örök költőüzenete. És a világ bánata is, mert a nem magyar emberek nem tudják, nem is sejtik, nem is fogják soha megismerni ezt a zengő költészetkatedrálist. Mindennapi kenyerem: magyar nyelv! Fájdalmam, boldogságom. „Százhúszezer magyar szóval mondhatom el – írja Márai –, hogy élek. Magyar nyelv, szerelmesem, ítélőbírám, kegyetlenségem. Élek benned, mint a sejt a vérben. Ha meghalok, utolsó pillanatban magyarul gondolom majd: De furcsa, éltem.”
Késő este. Egyre nyugtalanabbul olvasok. Mintha kifogytam volna az időből. Semmire nem marad esti csönd. Nyugodtabban kell olvasnom, végtelen türelemmel. A Biblia meghálálja; olykor megajándékoz egy-egy csillagbetűs mondattal. Igazsággal. Jézus-üzenettel. Nem igaz, hogy sok a könyv, és rövid az élet. Kevés a fontos könyv, amely hozzánk szól, s ehhez éppen elég hosszú az életünk.
Ceruzasorok. Régi aláhúzás Márai naplójában (1950–52): „Nincs segítség, mert épp a kereszténység az, ami hiányzik életünkből. Minden rendszerből ez hiányzik. Nemcsak a bolsevizmusból, a szocializmusból és az amerikanizmusból: az Egyházból is!”
Megtérések. Találkozás a lehajló Istennel. Pál, Szent Ferenc és a többiek: a gályarabok vagy evangélikus pap testvérem. Soha nem tudták szavakkal elmondani a hétköznapi csodát. Mi „történt” velük? Botladozva, elesve már, valaki átkarolta őket az örök pillanatban.
Czine Mihály. Mondják, hortobágyi csikós volt az édesapja. Onnan hozta a népi írók, Móricz Zsigmond, a határon túli magyar irodalom szeretetét. Istenes, bibliás ember volt: a Dunamelléki Református Egyházkerület főgondnoka. De igazi műfaja az előadás volt. A könyvet cenzúrázták, de az élő, a szépre hívó beszédet nem lehetett. Az egész széles Kárpát-medence volt a szószéke: ott prédikált szívekbe vésődött szavakkal. És a találkozók után énekelt, alighanem ő tudta a legtöbb magyar népdalt, s ha hajnal felé még talált virrasztó társakat, megtanította őket a legszebb változatra. Mindig tanuló vérbeli tanár volt, mondta igazát: nincs vége semminek, mert holnap mindent újra lehet kezdeni. Az életet, a versmondást. Minden Isten kegyelméről beszél, arról a láthatatlan erőről, amely megtartja nemzetünket! Ha élne, most lenne nyolcvanéves. És ahogyan régen, most is bátran elmondaná véleményét, biztató szavait.
Vacsora. Hangversenyről hazafelé nézem a téren az éjféli étteremsort. Gyertyafények, rakott asztalok mindenütt. Halk csevegés, de a legtöbb helyen evés és ivás. Férfiak-nők falják a hatalmas fatányérosokat: a disznót, a marhát, a ritka borjút, az illatozó szárnyasokat. Van, aki minden második falat után slukkot szív égő cigarettájából. Nem tudom, miért, de a hangosság mellett az is eszembe jutott, hogy a vacsorák mögött kegyetlenül lemészárolt állatok szenvedése is ott van. Mintha örökös szenvedés lenne minden élőnek mindennapi életünk.
Csíksomlyói búcsú. (Ismétlés.) Szakad az eső, hideg szél fúj, mégis ezrek és ezrek igyekeznek föl a szent hegyre. Mária hívása messzire elér: minden magyarhoz! És jönnek idősek és fiatalok, zászlókkal és táblákkal a meredek úton. Most, hogy régi, saját látogatásom jut eszembe, igazat adok a tanítónőnek: erről nem lehet szavakkal beszélni. Ezt itt meg kell tapasztalni. Ennyi ember együtt, magyarok a világ minden tájáról. Az egység az, ami a legfontosabb. Ezen kellene fáradoznunk. A nemzeti egységet megvalósítani. Reménykedni, hogy jó magyarnak lenni, és Isten megsegít bennünket. Megmaradni! Mennyi kis csoda. Az egyszerű emberek ajándéka – lélekben. Az idei ünnep kettős évfordulóhoz ért: ezeréves az Erdélyi Egyházmegye, nyolcszáz éves a ferences rend. Ritka pillanat az örömre és a kérésre. Közös imádságra. Tartsd meg, Uram, magyarjaid ősei hitében!
Hazatérés. Fogynak, egyre gyorsabban fogynak az évek. De már nem bánom. Közeleg a hazatérés napja. Az lesz az igazi ünnep majd, mikor eldobhatok mindent: karórát, féltett könyveket, műveltséget. Visszatérhetek szülőföldem szegényeihez, leülhetek egyszerű asztalukhoz. Együtt mondom velük vacsoránál az áldást, hallgatom szeretetük szívmeleg üzenetét. Ők az erősek, mégis halk, tiszta szavakkal hívnak a vonuló időben.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|