Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- Árpád vezér utolsó diadala
A közelmúlt krónikája
Hozzászólás a cikkhez
Árpád vezér utolsó diadala
Régi, de igaz mondás: „Aki nem becsüli a múltját, nem érdemli a jövőjét.” Márpedig a magyar hadtörténelem egyik legnagyobb diadalát, az 1102 évvel ezelőtti pozsonyi csatát valahogyan elfelejtettük, emlékét nem ápoljuk. Még akkor sem, ha ez a 907-es esztendő népünk számára a frissen elfoglalt Kárpát-medence feletti uralom stabilitását, valamint a kimagaslóan sikeres Árpád nagyfejedelem halálát hozta.
Mi is történt akkor, vagyis 907 júniusában és júliusában? Addigra már az Árpád nagyfejedelem által vezérelt hatalmas tett, a katonai és politikai zsenialitásáról tanúskodó honfoglalás lezárult, népünk szilárdan uralta az egész Kárpát-medencét, sőt még annál is többet, hiszen a teljes Bécsi-medence is a fennhatóságunk alá tartozott.
Ebben a helyzetben határozta el IV. Lajos, a Keleti Frank Birodalom királya, hogy összegyűjti teljes haderejét, és visszafoglalja azokat a területeket, amelyeket a magyarság a bajoroktól vett el. A korabeli források egyértelműen leírják IV. Lajos király célját: „Elrendeljük, hogy a magyarok kiirtassanak.” Gigantikus haderőt gyűjtött össze: százezer katonát. Ekkora haderővel csak századokkal később a tatár, majd még később a török támadott ránk. Csakhogy 1102 évvel ezelőtt ez a százezres had még a gyepűelveként emlegetett határszakaszon sem tudott átjutni!
Itt azért egy szóra meg kell állnunk. Mi is ez a gyepűelve? Honszerző eleink országunk határai mentén mindenhol egy rendkívül széles határőrizeti területet, úgynevezett gyepűt hoztak létre. Ez két részre oszlott, a külső, lakatlan, valamint a belső, gyéren lakott területre. Az előbbit a könnyűlovas, tehát gyorsan mozgó, ám kis számú fegyveres lövők vigyázták, akiknek az volt a dolguk, hogy észleljék a betolakodókat, és riasszák a mögöttük lévő nagyobb számú határvédelmi erőket. Ezeknek pedig az volt a feladatuk, hogy villámgyors támadásukkal, majd színlelt megfutamodásukkal és újbóli támadásukkal zaklassák, illetve fárasszák az ellenséget. Mindezt pedig a törzsszövetség főerőinek beérkezéséig kellett tenniük.
A két gyepűterületet az akadályokkal teletűzdelt gyepűelve választotta el, amelyen az átjárhatóságot akadálymentes részek, úgynevezett kapuk biztosították – gondoljunk csak a dunántúli Kapuvárra, amely egy ilyen kapuról kapta a nevét. Szóval ugyancsak nehéz volt ezen a mélységben tagolt védelmi rendszeren keresztülhatolni.
Lajos király úgy gondolta, hogy neki sikerülni fog. Haderejét, mely legnagyobb részben nehézgyalogságból állott, három hadoszlopra osztotta. A király a tartaléksereggel Ennsburgban állomásozott. A Duna északi partján előnyomuló seregét Luitpold határgróf vezette; a déli part mentén támadó hadoszlopot Dietmar salzburgi érsek; középen pedig, vagyis a Dunán Sieghard herceg irányította a hajóhadat.
A déli haderő az akkor még álló római limes nyomvonalán haladva június 17-én tört be az országba, és huszonöt kilométeres átlagos menetteljesítménnyel haladva június 24-én átkelt a Bécsi-erdőn. A bajor támadást a gyepűsávban őrjáratozó magyar felderítők valahol a Bécsi-erdő nyugati vonulatánál észlelték, és azonnal útnak eredtek a hírrel a határvédelmi egységekhez és a szállásterületeken tartózkodó törzsi főerőkhöz.
A határvédelmi erők a riasztás után elindultak a gyepűsáv mélységébe, hogy kihasználva a könnyűlovasság mozgékonyságát az ellenség előnyomulását folyamatos zaklatásukkal lassítsák. A számítások azt mutatják, hogy a bajor hadoszlop a Fischa folyó környékéig ellenállás nélkül vonulhatott. Azonban ebben a térségben már megjelentek a határvédelmi erők, és június 26-án harcba is bocsátkoztak a támadók első csoportjaival. Ettől kezdve a gyepűsávban folyamatosan nyomon követhető a határvédelem halogató harctevékenysége. Valószínűleg ekkorra már az is kiviláglott, hogy az ellenség három hadoszlopban tör előre. A riasztott magyar törzsi haderő első csoportjai június 28-án érkeztek a térségbe.
Hozzá kell tenni ehhez, hogy a teljes magyar haderő nem vett részt a pozsonyi csatában, hiszen a Kelet-Magyarországon élő katonaság nem tudott ideérni. Árpád nagyfejedem ezért rendkívül kockázatos tervet dolgozott ki, és éppen ebben mutatkozik meg katonai zsenialitása. Elhatározta, hogy a rendelkezésére álló haderőt összevonja, és ezzel a nagyjából húszezer katonára tehető haddal külön-külön támadja meg IV. Lajos király három hadoszlopát.
A terv fontos eleme volt, hogy a gyepűelve belső részét képező Pozsonyig úgy vonul vissza, hogy apróbb lovas csoportosulásokkal folyamatosan nyugtalanítja a német hadoszlopokat. Nem volt olyan éjszaka, amikor a magyar katonák ne borították volna lángba égő nyilaikkal a németek táborait, és nem volt olyan nappal, amikor szinte a semmiből ne intéztek volna villámgyors támadást, majd szinte ugyanolyan gyors visszavonulást. Mivel a magyar nyilak kétszer olyan messzire lőttek, mint a németekéi, az ellenség úgy szenvedett el jelentősebb veszteséget, hogy közben a magyarokban nem tudott kárt tenni.
Árpád nagyfejedelem ily módon, szakadatlan ellencsapások közepette vonult vissza Pozsonyig, ahol is a Duna déli partja mentén előrenyomuló salzburgi érsek nehéz szekérvár mögé sáncolta el magát. Vesztére, mert Árpád a tábort felgyújtotta, és a kitámadó bajorokat legyőzte. Még azon az éjjel a legnagyobb csendben átúsztatott a Dunán a magyar hadsereg, s másnap hajnalban a németek túlparti hadoszlopát is megsemmisítette. A fővezéren kívül két érsek, két püspök, három apát és tizenkilenc bajor főúr esett el ebben a két viadalban.
Harmadnap a hajóhadra került a sor, ezt a messzire hordó magyar nyilak felgyújtották. Árpád nagyfejedelem így három nap alatt három sereg fölött ünnepelhetett tökéletes diadalt.
A kocka fordult, a támadottak támadókká váltak, a magyar katonák pedig űzték a szétvert hadak megfutamodott maradványait, melyekkel csaknem egyszerre érkeztek Ennsburg közelébe.
Lajos király a menekülőkkel megerősített, pihent hadaival vonult Árpád ellen. A területet, ahol a két sereg találkozott, oldalt erdők szegélyezték, s Árpád vezér itt erős csapatokat helyezett el. Lajos király támadása után a magyar lovasság csakhamar futásnak eredt, a németek pedig diadalt remélve nyomultak utánuk. De amint az erdő mellett elhaladtak, a lesben álló magyar csapatok borzasztó riadással kitörve, hátba támadták őket. E pillanatban a futamodók megfordították lovaikat, és sűrű nyilazással fogadták üldözőiket, akik két tűz közé szorultak.
Hogy a német hadsereg veresége teljes volt, azt az egykorú és kicsit későbbi évkönyvírók sem tagadják. Lajos király már nem mert többé bajor földön tartózkodni, Németország biztosabb nyugati részébe húzódott.
De a magyarság is nagy áldozatot hozott ezért a diadalért! Nem más, mint az akkor már hatvannyolc éves Árpád nagyfejedelem volt ez az áldozat. Ő is, és három fia, vagyis Tarhos, Üllő és Jutas is belehalt ebbe a véres küzdelembe. Csak a legkisebb fia, Zolta maradt életben, tőle származik tehát az Árpád-házi királyok sora.
Jezsó Ákos
::Nyomtatható változat::
|