Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 33 - Oratio œcumenica

Oratio œcumenica

Sze­re­tő mennyei Atyánk, mu­lan­dó éle­tünk meg­annyi pusz­tu­ló ér­té­ke kö­zött ál­dunk té­ged, hogy ma is hir­det­ted kö­zöt­tünk az örök élet be­szé­dét.

Imád­sá­go­kat meg­hall­ga­tó Úr! Ké­rünk té­ged, légy fi­gyel­mes né­ped kö­nyör­gé­sé­re, mely­ben meg­em­lé­ke­zünk előt­ted a bol­dog­ság után só­vár­gó vi­lág­ról, nem­ze­tünk­ről és min­den szük­sé­get szen­ve­dő em­ber­tár­sunk­ról.

Mennyei Atyánk, ké­rünk, őrizd meg e vi­lág bé­kes­sé­gét, hogy né­pek és nem­ze­tek egy­más köl­csö­nös meg­be­csü­lé­sé­ben él­je­nek, s ne en­gedd, hogy a kö­zöt­tünk lé­vő kul­tu­rá­lis, val­lá­si és anya­gi kü­lönb­sé­gek há­bo­rúk for­rá­sa­i­vá le­gye­nek.

Is­te­nünk, kö­nyör­günk ott­ho­nun­kért, a Föl­dért. Na­pon­ként intsd a vi­lág ha­tal­mas­sá­ga­it, fi­gyel­mez­tesd e föld né­pe­it, hogy óv­ják a te­rem­tett vi­lá­got fe­le­lős gaz­dál­ko­dás­sal, ta­ka­ré­kos élet­tel. Add meg ne­künk ke­gyel­me­sen, hogy mi is így él­jünk. Adj mér­ték­le­tes­sé­get a ha­szon­szer­zés­ben.

Imád­ko­zunk a har­ma­dik vi­lág sze­gé­nye­i­ért és min­den ki­zsák­má­nyolt em­be­rért. Adj mun­kát, élel­met, tisz­ta ivó­vi­zet és ott­hont min­den sze­gény em­ber­nek.

Or­szág­ala­pí­tó ki­rá­lyunk ál­la­má­ért, ma­gyar ha­zán­kért is imád­ko­zunk, Atyánk! Add meg ne­künk ke­gyel­me­sen, hogy nö­ve­ked­jék kö­zöt­tünk a Krisz­tus­ban va­ló hit, mely naggyá tet­te és meg­tar­tot­ta e ha­zát egy ez­red­éven át. Urunk, nö­veld hi­tün­ket, s e nö­vek­vő hit­ben adj ne­künk bol­dog­sá­got! Ké­rünk, adj or­szá­gunk­nak fe­le­lős ve­ze­tő­ket, ál­lam­fér­fi­a­kat, akik tet­te­ik­kel a ha­za ér­de­két mun­kál­ják. Imád­ko­zunk az or­szág ha­tá­ra­in túl és a vi­lág­ban szét­szó­ród­va élő ma­gyar­sá­gért. Őrizd nyel­vü­ket, kul­tú­rá­ju­kat, adj kö­zöt­tük egyet­ér­tést.

Imád­ko­zunk te­le­pü­lé­sün­kért, amely­en élünk. Add meg, hogy ter­jed­jen kö­zöt­tünk a bé­kes­sé­get, sze­re­te­tet ho­zó hit, szűn­jék az erő­sza­kos­ság és a vi­szály­ko­dás. Adj né­künk ide­ha­za mun­kát és meg­él­he­tést. Ter­jeszd kö­zöt­tünk or­szá­god öröm­hí­rét, és add, hogy eb­ben mi is esz­kö­ze­id le­gyünk.

Imád­ko­zunk min­den em­be­rért. A csa­lá­do­kért: édes­anyá­kért és édes­apá­kért, gyer­me­ke­kért, if­ja­kért és idő­se­kért. Imád­ko­zunk azért, hogy min­den gyer­mek biz­ton­sá­got adó csa­lád­ban nő­hes­sen fel. Te óvd és ve­zé­reld a szü­lő­ket Szent­lel­ked ere­jé­vel. Adj ne­kik ked­vet, tü­rel­met a gyer­mek­ne­ve­lés­hez, a fi­a­ta­lo­kat te őrizd meg min­den meg­gon­do­lat­lan­ság­tól, el­ke­se­re­dett­ség­től. Add meg, Urunk, hogy ben­ned meg­ta­lál­ják éle­tük cél­ját és ér­tel­mét.

Imád­ko­zunk min­den ma­gá­nyos em­ber­tár­sun­kért. Ta­lál­ja­nak kö­zös­ség­re te­ben­ned és a té­ged sze­re­tők­ben. Áldd meg idős test­vé­re­in­ket bé­kes­sé­get, meg­be­csült­sé­get ho­zó évek­kel. Aján­dé­kozz meg mind­nyá­jun­kat jó egész­ség­gel, hosszú és tar­tal­mas élet­tel. Szün­tesd meg a pusz­tí­tó be­teg­sé­ge­ket és jár­vá­nyo­kat. Imád­ko­zunk a be­te­ge­kért, a kór­há­zi ágy­ban fek­vő­kért és az oda­ha­za lé­vő­kért. Te add meg szá­muk­ra a re­ményt, a vi­gasz­ta­lást és a gyó­gyu­lást. Imád­ko­zunk a ha­lá­luk órá­ján lé­vő em­ber­tár­sa­in­kért, a meg­vál­tó Krisz­tus­sal va­ló ta­lál­ko­zás eny­hít­se szen­ve­dé­se­i­ket, és a fel­tá­ma­dás bi­zo­nyos­sá­gá­ban le­gyen tel­jes örö­mük. Ámen.

Baj­nok­ká vál­ni
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
El­len­té­tek?
Tol­vaj
Ba­jo­rok Bony­há­don
Szív­vel-lé­lek­kel
A Mester tekintete előtt
Sze­re­tet­ott­hon-gon­dok
A hit hat
Új­ra ze­nei tá­bor Me­ző­be­rény­ben
Országos gyerektábor 2009
Vé­le­ménycsokor tá­bo­ro­zók­tól, szü­lők­től, lelké­szek­től
Egy füst alatt es­ket és ke­resz­tel az ang­li­kán egy­ház
In­dul az „öt­éves terv”
Be­mu­tat­ko­zik a du­na­ke­szi gyülekezet
Adat­la­pok „ele­ve­ned­tek meg”
Hí­rek az ál­lan­dó vál­to­zás vi­lá­gá­ból
Adj esélyt a bé­ké­nek!
Bajorok Bonyhádon
Test­vé­rem, John, Mik­lós, Má­ria és Ta­más
Jegy­zet­la­pok
Va­jon mi fér be­le ná­lunk egy evan­gé­li­kus temp­lom áhí­ta­tá­ba?
Az Is­ten­hez te­re­lő vész­fék
Val­lá­sos drá­ma a bör­tön­ben
Szik­la és kö­vecs­kék
Sze­re­tet – re­mény­ség – áll­ha­ta­tos­ság