Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 33 - Be­mu­tat­ko­zik a du­na­ke­szi gyülekezet

Be­mu­tat­ko­zik a du­na­ke­szi gyülekezet

A Du­na men­tén fek­vő kis te­le­pü­lé­sen a múlt század elején alig négy-öt evan­gé­li­kus csa­lád élt. 1910-ben a szom­szé­dos köz­ség­ből, Fót­ról, majd egy év­ti­zed­del ké­sőbb a fő­vá­ros pe­rem­ke­rü­le­té­ből, Rá­kos­pa­lo­tá­ról gon­doz­ták hű­sé­ges pász­to­rai az egy­re gya­ra­po­dó gyü­le­ke­ze­tet, amely 1921-ben ön­ál­ló egy­ház­köz­ség­gé szer­ve­ző­dött.

A temp­lom épí­té­sé­nek ter­ve 1925-ben kez­dett ér­le­lőd­ni. Az épít­ke­zés Sza­bó Já­nos kő­mű­ves­mes­ter ter­vei alap­ján 1938 au­gusz­tu­sá­nak vé­gén kez­dő­dött el, Me­zei Jó­zsef es­pe­res lel­ké­szi szol­gá­la­ta ide­jén. A temp­lo­mot 1939. szep­tem­ber 10-én dr. Raf­fay Sán­dor püs­pök szen­tel­te föl.

1965-ben meg­kez­dő­dött a lel­kész­la­kás épí­té­se. 2003-ban a ré­gi, ro­mos ál­la­po­tú la­kás he­lyett új pa­ró­kia épült. Eb­ben az év­ben a temp­lom bel­se­je és az al­temp­lom is meg­újult. Az al­temp­lom gyü­le­ke­ze­ti te­rem­ként is mű­kö­dik, bib­lia­órák­nak, gyü­le­ke­ze­ti al­kal­mak­nak biz­to­sít­va meg­fe­le­lő kör­nye­ze­tet.

A gyü­le­ke­zet lel­ké­sze 1999 óta Ko­vács Lász­ló. A het­ve­nes évek­től a du­na­ke­szi lel­ki­pász­tor fel­ada­ta a Gö­dön és Sződ­li­ge­ten élő evan­gé­li­ku­sok gon­do­zá­sa is.

Má­ra Du­na­ke­szi sok új la­kó­já­val a bu­da­pes­ti agg­lo­me­rá­ció ré­szé­vé vált, de már a ko­ráb­bi év­ti­ze­dek­ben is az or­szág min­den tá­já­ról köl­töz­tek az idő­köz­ben vá­ros­sá nö­ve­ke­dő te­le­pü­lés­re. A gyü­le­ke­zet ru­gal­mas­sá­ga, nyi­tott­sá­ga, az újon­nan ér­ke­zők irán­ti őszin­te, be­fo­ga­dó sze­re­te­te en­nek a sok­fe­lől szár­ma­zás­nak is kö­szön­he­tő. Bár lé­lek­szá­mát te­kint­ve az Észa­ki Egy­ház­ke­rü­let leg­ki­sebb gyü­le­ke­ze­tei kö­zé tar­to­zik, még­is sok­ol­da­lú éle­tet él, hi­szen gyer­me­kek, dol­go­zó fel­nőt­tek és nyug­dí­ja­sok egy­aránt részt vesz­nek al­kal­ma­in­kon. Gyer­mek- és fel­nőtt­hit­tan­óra, he­ti rend­sze­res­ség­gel bib­lia­óra, gyü­le­ke­ze­ti na­pok, ad­ven­ti és böj­ti egy­ház­ze­nei áhí­ta­tok, sze­re­tet­ven­dég­sé­gek vár­ják a gyü­le­ke­zet igé­re és kö­zös­ség­re vá­gyó tag­ja­it.

Baj­nok­ká vál­ni
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
El­len­té­tek?
Tol­vaj
Ba­jo­rok Bony­há­don
Szív­vel-lé­lek­kel
A Mester tekintete előtt
Sze­re­tet­ott­hon-gon­dok
A hit hat
Új­ra ze­nei tá­bor Me­ző­be­rény­ben
Országos gyerektábor 2009
Vé­le­ménycsokor tá­bo­ro­zók­tól, szü­lők­től, lelké­szek­től
Egy füst alatt es­ket és ke­resz­tel az ang­li­kán egy­ház
In­dul az „öt­éves terv”
Be­mu­tat­ko­zik a du­na­ke­szi gyülekezet
Adat­la­pok „ele­ve­ned­tek meg”
Hí­rek az ál­lan­dó vál­to­zás vi­lá­gá­ból
Adj esélyt a bé­ké­nek!
Bajorok Bonyhádon
Test­vé­rem, John, Mik­lós, Má­ria és Ta­más
Jegy­zet­la­pok
Va­jon mi fér be­le ná­lunk egy evan­gé­li­kus temp­lom áhí­ta­tá­ba?
Az Is­ten­hez te­re­lő vész­fék
Val­lá­sos drá­ma a bör­tön­ben
Szik­la és kö­vecs­kék
Sze­re­tet – re­mény­ség – áll­ha­ta­tos­ság