Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 33
- Hírek az állandó változás világából
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Hírek az állandó változás világából
A internet második fázisaként emlegetett web2.0 kora azzal köszöntött be, hogy a különböző webes szolgáltatások a „beta” címkét tüntették fel saját nevük mellett. A béta fázis a szoftverfejlesztésnek az a lépcsőfoka, amikor a program még nem érett meg a végső kiadásra, hanem csupán egyfajta tesztverzióként érhető el. Pár évig valamennyi webalkalmazás béta üzemmódban működött, ezzel is jelezve azt, hogy az interneten nincsenek lemezbe égetett és dobozba csomagolt programverziók, mivel ezen a felületen mindig minden változik. Az Egyház és világháló rovatban ismertetett internetes oldalak legtöbbjén szintén nem áll meg a fejlődés, így érdemes néha visszatekinteni.
Facebook
Az Amerikai Egyesült Államokból indult közösségi hálózat az elmúlt hetekben a világ negyedik leglátogatottabb oldalává vált, így a Google, a Microsoft és a Yahoo oldalcsaládjai után most egy olyan honlap áll, amelynek a látogatószáma nem több különböző weblapról adódik össze, hanem mindössze egyetlen szolgáltatás felhasználóinak számát mutatja.
Nemcsak világszerte érezhető a Facebook-láz, de az egyik mobiltelefon-szolgáltató már Magyarországon is kínál telefont beépített Facebook-alkalmazással. Egy friss amerikai tanulmány szerint pedig a közösségi oldal látogatóinak tizenhat százaléka mondja, hogy féltékenyebb, mint amikor a párja még nem használta a Facebookot. Noha az ilyen kutatások eredményeinek nem feltétlenül kell hitelt adni, maga a kutatás tárgya jelzi az oldal társadalmi térnyerését. És ne feledjük: egyházunk központi honlapja saját csoporttal rendelkezik a közösségi oldalon: http://www.facebook.com/group.php?gid=94405107197.
Twitter
A Twitter jelenleg a mikroblog-szolgáltatások csúcsragadozója, ezt a rendszert használják ugyanis a legtöbben, és számos külső alkalmazást is készítettek hozzá. Már korábban is létezett a Turulcsirip (http://turulcsirip.hu/), amelynek egyik fontos jellemzője az, hogy folyamatosan frissíti az ismerősök üzeneteit.
A TwitterTop (http://twittertop.hu/) szintén magyar fejlesztésként júniusban indult útjára. Címlapján egyfajta felhasználói ranglista jelenik meg, amely az egyes tagok ismerőseihez és üzeneteihez kapcsolódó különböző paraméterek alapján készül. Emellett az oldalon a Folyam menüpont alatt érhető el az automatikusan frissülő csevejlista, illetve akár időzítve is lehet új üzenetet küldeni a minket követőknek. Még egy fontos funkciót tartogat a TwitterTop: az egyes csiripekben megjelenő linkek alapján a hivatkozott weboldalakról is készít toplistát, így a Mém menüpont alatt azt lehet nyomon követni, hogy a magyar Twitter-tagok mely új oldalakat tartják a legérdekesebbeknek.
Mivel hazánkban még viszonylag kevesen használják a Twittert, itt még két-három ajánlással is meg lehet jelenni, nem úgy, mint a hasonlóan működő amerikai TweetMeme oldalon. A központi evangélikus honlap felhasználóját (http://twitter.com/lutheranhu) egyelőre még felesleges keresni a TwitterTopon, de minden bizonnyal ami késik, nem múlik.
Miner.hu
Korábban azzal kapcsolatban került képbe a legnagyobb magyar blogkereső, hogy idén tavasszal tematikus mellékletbe kezdte gyűjteni a keresztény blogokat. A Miner.hu éppen a napokban lett hároméves, és ezt azzal ünnepelték, hogy nekiálltak a funkciólista erőteljes bővítésének. Az elkövetkező egy-két hétben teljes értékű keresővé válik a rendszer, amit úgy valósítanak meg, hogy a Microsoft Bing nevű keresőjét egészítik ki saját funkciókkal.
A szolgáltatáshoz több külső forrás is csatlakozik, így események, helyszínek a Wikipedia, könyvek a Moly.hu, kereskedelmi forgalomban kapható termékekről információk pedig a Depo.hu adatbázisából kerülnek be a rendszerbe. Ma élő személyek esetén a Miner.hu megpróbálja feltérképezni az egyes közösségi oldalakon tárolt adatokból az adott személy internetes profilját, így Twitter- vagy Facebook-profilokból is képes lesz lekérdezni adatokat és megjeleníteni képeket, összekapcsolva ezzel az e cikkben említett három élvonalbeli szolgáltatást.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|