Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 33
- Vallásos dráma a börtönben
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Vallásos dráma a börtönben
Új darabra készül a fogvatartott szerző
„A rácsok mögött fogja fel az ember igazán, mit érezhetett Jézus, amikor közvetlenül szenvedése előtt magányosan imádkozott a Gecsemáné-kertben” – vallja Bukros Ferenc. A Szegedi Fegyház és Börtön lakója feldolgozta már többek között Jézus születését és a passiótörténetet is, jelenleg ötödik színdarabjához gyűjti szorgalmasan a forrásokat.
– Fontosnak tartottam azt, hogy a börtönben ülő társaim megismerjék: pontosan mit is ünneplünk karácsonykor, illetve húsvétkor, valamint hogy miként jött létre a keresztény egyház a világban és Magyarországon. Szent Gellértről például nagyon keveset tudnak az emberek, pedig ő volt hazánk tanítója, kiemelkedő szellemi vezetője az államalapítás idején. Arra gondoltam, hogy színdarab formájában közel tudom vinni ezeket a történeteket olyanokhoz is, akik egyébként maguktól nem olvasnák el.
– Korábban is írt színdarabot?
– Olvasni mindig is szerettem, de írással nem próbálkoztam 2007-ig. Ekkor mutattuk be elítélt társaimmal Jézus szenvedéstörténetét a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódva. Ez még kezdetleges mű volt, bár sok ötlettel próbáltuk színesíteni a darabot: például egyes jeleneteket egy lepedő mögött árnyjátékkal érzékeltettünk. Néhány hónappal később készült el a karácsonyi történet alapján a Csillag Betlehem című darabom, utalva a szegedi büntetés-végrehajtási intézet közismert nevére. A 2008 szeptemberében színre vitt darab a kereszténység történetét beszéli el a feltámadástól Nagy Konstantin uralkodásáig, vagyis a milánói ediktumig. Az idén pedig Szent Gellért püspök életét dolgoztam fel. A történetet eredetileg könyvként írtam meg, és ezt dolgoztam fel dramatizált formában. Több változatban is elkészült a dráma.
– Annak érdekében, hogy hitelesek legyenek a színdarabok, bizonyára sok forrásra volt szüksége.
– Minden alkalommal törekedtem a történeti hitelességre. Egész életemben sokat olvastam, és itt Szegeden is próbálom értelmesen hasznosítani a rendelkezésemre álló időt. Juhász Tibor atya sok teológiai, egyháztörténeti munkát bocsátott a rendelkezésemre.
– Bizonyára sok időt vett igénybe a darab betanulása, a kellékek, díszletek beszerzése.
– Hónapokon keresztül készültünk egy-egy előadásra. A Gellért püspök életét bemutató darabban például huszonhárom elítélt vett részt. Eredetileg több mint negyvenen jelentkeztek, de kénytelenek voltunk „létszámstopot” hirdetni. Így is eléggé megterhelő volt ennyi emberrel közösen dolgozni, és leginkább az utolsó hetekben igen feszes tempót kellett diktálni a társulatnak. A színdarabhoz jelmezeket kaptunk az alsó- és felsővárosi ferences szerzetesektől, valamint a Szegedi Nemzeti Színháztól is.
– Az intézetbe történő bekerülése előtt is volt kapcsolata valamelyik egyházzal?
– Igen, vallásosan neveltek. Már hatévesen ministráltam a váci székesegyházban a püspök mellett. Vasárnaponként részt vettem a misén, rendszeresen olvastam a Szentírást. Egy időben az evangélikusokkal is volt kapcsolatom. A börtönben is aktívan részt veszek a Tibor atya által szervezett programokon, lehetőségeimhez mérten segítem az ő munkáját.
– Az ember feltételezhetően másként, más szemszögből olvassa a passiót a rácsok mögött, mint szabadlábon…
– Igen, sok olyan dolgot fedezek fel a Biblia sorai között, amelyre korábban nem figyeltem fel. Itt talán megérezhetünk valamit abból, milyen érzés volt Jézusnak magányosan, elhagyatottan vállalni a szenvedést. Az árulás, a pénzért eladott élet keserűsége, a magány, a megvetettség sokkal jobban megérinti az embert a rácsok mögött.
– Miben segíti a hit az elítélteket?
– Számomra leginkább ahhoz nyújt segítséget, hogy türelemmel viseljem az elhagyatottságot, és jobban toleráljam társaim viselkedését.
– Készül-e újabb előadásra a szegedi Csillag társulatával?
– Igen, már gyűjtöm az anyagot az új darabomhoz. A következő egyházi esztendőt a katolikus egyház a papok éveként hirdette meg, ezért a plébánosok patrónusának, Vianney Szent Jánosnak az életét szeretném feldolgozni. Ő egy csekély értelemmel megáldott ember volt, ezért kezdetben nem is akarták pappá szentelni. Azonban a Szentlélek megsegítette őt: mivel az emberek szívébe látott, sokakat a hit útjára vezetett, és tömegek keresték fel őt, hogy meggyónjanak nála.
::Nyomtatható változat::
|