Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 33
- Szeretet – reménység – állhatatosság
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szeretet – reménység – állhatatosság
Még tart a nyár, de minden bizonnyal, akinek megadatott, már az eddigi élményeket is igyekszik magában megőrizni, illetve tovább is adni, ha úgy érzi, másokat is megörvendeztethet velük.
Nézegetem a gyékényesi, surdi, nemespátrói, liszói gyülekezeti tagokkal együtt megtett erdélyi kirándulásról készült fényképeket. Utunk célja a hétfalusi csángók tőlünk mintegy ezer kilométerre lévő tatrangi evangélikus gyülekezetének meglátogatása volt. Bár Tatrangnak az orosházi gyülekezet révén van testvérgyülekezete, Székely Levente lelkész és családja már több mint egy évtizede ápol baráti kapcsolatot Smidéliusz Zoltán gyékényesi és nemespátrói lelkésszel és családjával. Így indulhattunk útnak egy busszal, az ottani testvérek szíves meghívására.
Mint filmkockák peregnek előttem a képek. Már a hosszú úton is együtt figyeltünk Isten igéjére, imádságban kértük a Szentlélek közösségteremtő munkáját. Néhány jeles erdélyi városon áthaladva felidéztük történelmünk egy-egy dicső, legtöbbször tragikus eseményét. A Fogarasi-havasokat, a Kárpátok vonulatait megpillantva először a táj szépsége ragadott meg bennünket. Akik már jóval előbb is jártak e tájon, a szemmel látható fejlődésről beszéltek, mind az úthálózat, mind a megélhetési körülmények tekintetében. Akik először tehettük meg ezt az utat, olykor megdöbbentünk a szegénység, a félig kész épületek láttán, s bizony, mint nálunk is, itt is feltűnt környezetünk védelmének egyre nyugtalanítóbb hiánya!
A vendéglátóink által összeállított gazdag program bőven kínált számunkra élményeket. A román királyok nyári kastélyának, a sinaiai Peleşnek páratlan művészi értékei s a lenyűgöző természeti környezet mindannyiunkat bűvkörükbe vontak. Majd a 13. században épült prázsmári erődtemplomot tekinthettük meg.
A Kárpátok középső vonulatán fekvő vidéket a magyar királyok Németország északnyugati részéről származó szászokkal népesítették be a 12. század folyamán. A kézműiparral és földműveléssel foglalkozó lakosság egy-egy templomerőd köré szerveződött, ugyanis az új telepesek már kezdettől fogva a tatárok, majd a törökök folytonos rabló hadjáratainak voltak kitéve. A tizennégy méter magas, hat méter széles fallal körülvett, kereszt alaprajzú, gótikus stílusú templomban hallgattuk meg a beszámolót a még ott élő evangélikusok életéről. Az Úr menedéket, oltalmat nyújtó jelenlétét éltük át napi elcsendesedésünk során.
Megcsodáltuk a vulkanikus eredetű Szent Anna-tó szépségét. Megrendülten olvastuk az 1848–49-es szabadságharcban a Nyerges-tetőn a haza határait életük feláldozásával védő székelyek emlékére állított kopjafák üzeneteit, köztük Kányádi Sándorét: „Szabadságharcosok vére lüktet lenn a gyökerekben, temető ez az erdő, és kopjafa minden szál fa.” Úgy gondolom, mindnyájunkat megérintett és elgondolkodtatott az egyik emlékoszlopra írt intés: „Szenteld, ó, magyar, hazádnak kebled szent érzelmeit. Romlott szív és romlott elme, kit hazája hű szerelme szép tettekre nem hevít!” Ennek üzenete hazafelé tartva ismét felerősödött szívünkben, amikor az aradi vértanúk emlékműve előtt együtt énekeltük a Himnuszt. Csoportunk legidősebb tagja ekkor vette elő azt a nemzeti színnel körülfont kis koszorút, mely addig ott rejtőzött útipoggyászában, s csendes főhajtással helyezte az obeliszk talapzatára.
Alkalmunk volt gyönyörködni Brassó óvárosi részében és a várost körülölelő hegyekben is.
Sok szép látnivaló volt utunkon, de legjobb a tatrangi gyülekezet vendégszeretetére visszagondolnunk. Talán a prázsmári erődtemplom szószékén olvasható három szó: „szeretet – reménység – állhatatosság” az, amellyel összefoglalhatnám mindazt, amiben részünk lehetett általuk. Az éjfélkor kenyérért kopogtató barát jézusi példázata jutott eszembe, amikor éjféltájban terített asztallal fogadtak bennünket a testvérek, majd a csoport nagy része előtt otthonukat is megnyitották. Lelkészük és munkatársai – mint gyakorlott vendéglátók – széppé, emlékezetessé, bensőségessé tették a találkozás alkalmát. S annak öröme, hogy nyelvi nehézségekkel nem kellett megküzdenünk (hiszen otthonról – haza jöhettünk), a vasárnapi istentisztelet közös ünneplésével, az úrvacsorai asztalközösség áldásával teljesedett be. Isten igéjét Smidéliusz Zoltán hirdette a vasárnap igéje, Gal 5,13–14 alapján.
Hálás szívvel, meghatottan éltük át a Krisztusban nyert szabadság ajándékát. A „szeretetben szolgáljatok egymásnak” apostoli parancsát érettünk is gyakorló testvérekért szívből adunk hálát. Isten őrizze meg őket szeretetében és erősítse az élő reménységben! Küzdelmeik közepette tanúsított állhatatosságuk legyen számunkra is bátorító a próbás időkben.
Reméljük a viszontlátást Somogy-Zalában.
Deme Dávid
::Nyomtatható változat::
|