Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 33 - Sze­re­tet­ott­hon-gon­dok

Sze­re­tet­ott­hon-gon­dok

A pé­csi Bal­da­uf Gusz­táv Evan­gé­li­kus Sze­re­tet­ott­hon ere­de­ti­leg két he­lyen – a Szent Ist­ván té­ren és a Sza­bad­ság ut­cá­ban – mű­kö­dött, ám a két ott­hon­rész nem elé­gí­tet­te ki a ben­nük élő idő­sek igé­nye­it, nem fe­lelt meg a kor­sze­rű el­vá­rá­sok­nak és a dia­kó­ni­ai in­téz­mé­nyek­kel szem­ben tá­masz­tott kö­ve­tel­mé­nyek­nek, il­let­ve a rá­juk vo­nat­ko­zó tör­vé­nyi elő­írá­sok­nak sem.

Az evan­gé­li­kus egy­ház még ta­valy – a szom­szé­dos te­le­pü­lés, Po­gány ön­kor­mány­za­tá­nak tá­mo­ga­tá­sá­val – kor­sze­rű dia­kó­ni­ai in­téz­mény épí­té­sé­be kez­dett. Az ön­kor­mány­zat in­gyen tel­ket adott az egy­ház­nak an­nak fe­jé­ben, hogy a fel­épü­lő komp­le­xum­ban ki­ala­kí­tan­dó or­vo­si ren­de­lő és gyógy­szer­tár a több mint ezer­egy­száz fős köz­ség la­kói szá­má­ra is ren­del­ke­zés­re áll majd.

Az épít­ke­zés­sel egy fő­vál­lal­ko­zót bíz­tak meg. Az el­ké­szült épü­let egyik fe­lé­be idén már­ci­us­ban már be is köl­töz­tek a la­kók a Bal­da­uf-ott­hon Szent Ist­ván té­ri rész­le­gé­ből, a ház má­sik fe­lét azon­ban a fő­vál­lal­ko­zó nem haj­lan­dó át­ad­ni a tu­laj­do­nos evan­gé­li­kus egy­ház­nak, azt egy őr­ző-vé­dő kft.-vel őriz­te­ti. Szíj­ár­tó Csa­ba ki­vi­te­le­ző, fő­vál­lal­ko­zó ugyan­is újabb anya­gi kö­ve­te­lé­sek­kel állt elő a meg­bí­zó egy­ház­zal szem­ben, és kü­lön­bö­ző saj­tó­or­gá­nu­mok­ban az­zal vá­dol­ja a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­há­zat, hogy az hat­van­mil­lió fo­rint­tal tar­to­zik ne­ki. Ez­zel szem­ben egy füg­get­len szak­ér­tői bi­zott­ság meg­ál­la­pí­tot­ta, hogy az egy­ház min­den fi­ze­té­si kö­te­le­zett­sé­gé­nek ele­get tett. Az anya­gi ügyek tisz­tá­zá­sá­ra va­ló­szí­nű­leg csak jo­gi úton lesz le­he­tő­ség.

A te­le­pü­lés ön­kor­mány­za­tá­nak au­gusz­tus 4-ei tes­tü­le­ti ülé­sén Ká­kay Ist­ván, a Ma­gyar­or­szá­gi Evan­gé­li­kus Egy­ház Or­szá­gos Iro­dá­já­nak igaz­ga­tó­ja is részt vett. A kép­vi­se­lő-tes­tü­let ez al­ka­lom­mal to­váb­bi együtt­mű­kö­dé­si szán­dé­ká­ról és bi­zal­má­ról biz­to­sí­tot­ta egy­há­zun­kat, an­nak el­le­né­re, hogy a visszás hely­zet mi­att az egy­ház nem tud­ta tel­je­sí­te­ni a szer­ző­dés­ben vál­lalt kö­te­le­zett­sé­gét, vagy­is a jú­ni­us 1-jei ha­tár­idő le­tel­te után, a mai na­pig sem tud­ta át­ad­ni az or­vo­si ren­de­lőt és a gyógy­szer­tá­rat.

Lap­zár­tánk után kap­tuk a hírt, hogy Po­gány köz­ség jegy­ző­jé­nek au­gusz­tus 11-én ho­zott dön­té­se ér­tel­mé­ben a fő­vál­lal­ko­zó­nak há­rom na­pon be­lül, vagy­is még ezen a hé­ten át kell ad­nia az épü­le­tet. Így az evan­gé­li­kus egy­ház vég­re bir­tok­ba ve­he­ti sa­ját tu­laj­do­nát, az érin­tett idő­sek több hó­na­pos vá­ra­ko­zás után be­köl­töz­het­nek új ott­ho­nuk­ba, és az egy­ház az egész­ség­ügyi szol­gál­ta­tóin­téz­mé­nyek át­adá­sá­val tel­je­sít­he­ti az ön­kor­mány­zat­tal szem­ben vál­lalt kö­te­le­zett­sé­gét.

EvÉ­let-in­fó

Baj­nok­ká vál­ni
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
El­len­té­tek?
Tol­vaj
Ba­jo­rok Bony­há­don
Szív­vel-lé­lek­kel
A Mester tekintete előtt
Sze­re­tet­ott­hon-gon­dok
A hit hat
Új­ra ze­nei tá­bor Me­ző­be­rény­ben
Országos gyerektábor 2009
Vé­le­ménycsokor tá­bo­ro­zók­tól, szü­lők­től, lelké­szek­től
Egy füst alatt es­ket és ke­resz­tel az ang­li­kán egy­ház
In­dul az „öt­éves terv”
Be­mu­tat­ko­zik a du­na­ke­szi gyülekezet
Adat­la­pok „ele­ve­ned­tek meg”
Hí­rek az ál­lan­dó vál­to­zás vi­lá­gá­ból
Adj esélyt a bé­ké­nek!
Bajorok Bonyhádon
Test­vé­rem, John, Mik­lós, Má­ria és Ta­más
Jegy­zet­la­pok
Va­jon mi fér be­le ná­lunk egy evan­gé­li­kus temp­lom áhí­ta­tá­ba?
Az Is­ten­hez te­re­lő vész­fék
Val­lá­sos drá­ma a bör­tön­ben
Szik­la és kö­vecs­kék
Sze­re­tet – re­mény­ség – áll­ha­ta­tos­ság