Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 33
- Szikla és kövecskék
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Szikla és kövecskék
Egyházunk stratégiakészítői komoly munkát végeztek. Jó helyre tették a prioritásokat, mégis olvasás közben az a mese jutott eszembe, amikor a parasztlány egy kosár tojással a fején megy a vásárba, és azon gondolkodik, hogy mi mindent tud majd csinálni, amikor eladta a tojásokat. Lelkendezve nagyot ugrik, a kosár pedig a földre esik.
Terveket készíteni kell, de fontos a pontos helyzet felmérése. Figyelembe kell venni, hogy az egyházak iránti érdeklődés ma minimális. Ebből a minimálisból az evangélikus egyháznak három százalék jut.
Az nem baj, hogy kevesen vagyunk. Az evangélikus egyház Magyarországon olyan, mint egy nagy család, mindenki rokona valakinek. Ez a család viszont nem tud fenntartani egy nagy népegyházhoz is illő szervezetet.
Van három püspökünk, körülbelül százezer hívőre jut egy. Vajon a nagyobb, gazdagabb egyházak esetében milyen ez az arány?
A Luther Kiadó által megjelentetett kötetek nagy számát a legtöbb kiadó irigyelhetné – de van olvasóközönség? Vagy inkább csak történelmi dokumentációra törekszünk? Megengedheti magának ez a kis egyház a nagy súlyú teológiai munkát?
Ezenkívül vannak intézményeink, iskoláink, konferencia-központjaink. Valóban a kiterjedt aktivitásra kell építeni egyházunk jövőjét?
Ha azt akarjuk, hogy figyeljenek az emberek arra, amit mondunk, akkor a legfontosabb a hitelesség. Van-e élet a szavaink mögött? Úgy élünk-e, ahogy beszélünk, valóság-e a krisztusi magatartás közöttünk? Merünk-e kicsik lenni a nagyok között?
Ahhoz, hogy élő kövek lehessünk, sokkal nagyobb szolidaritásra lenne szükség. Ma úgy néz ki, hogy mindenki – gyülekezetek, lelkészek – saját boldogulásáért, talán túléléséért küzd különféle pénzekért.
Jövőnk szempontjából létfontosságú kérdés a személyes kapcsolat. Ma, amikor legtöbben még élettársukat is interneten keresik, tudunk-e egymással beszélni, megtalálni az egyént, aki nincs a világhálón, hanem a „padlón” van? Hiába küldözgetünk e-maileket, ha nem nézünk egymás szemébe, nem épül igazi közösség.
Spiritualitás. Igen, alázat, megtérés, imádság, ez az út előre, mert „keressétek először az ő országát” – a többi meg „magától” meglesz.
Szilas Attila (Várpalota)
::Nyomtatható változat::
|