Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 21 - Kissomlyó

Kissomlyó

Mind­két irány­ból be­haj­ta­ni ti­los! – ez a köz­le­ke­dé­si jel­ző­táb­la, il­let­ve az en­nek el­lent­mon­dó „Is­ten ho­zott” fel­irat fo­gad­ta a kis­som­lyói temp­lom­kert ka­pu­já­hoz ér­ke­zett hí­ve­ket má­jus 15-én, a Nyu­ga­ti (Du­nán­tú­li) Egy­ház­ke­rü­let misszi­ói nap­ján. A be­haj­tást til­tó táb­la és a zord idő el­le­né­re mint­egy nyolc­szá­zan for­dul­tak meg ezen a na­pon a ven­dég­lá­tó va­si gyü­le­ke­zet­ben. Ez a ven­dég­se­reg a fa­lu la­kos­sá­gá­nak mint­egy há­rom­szo­ro­sa és a he­lyi evan­gé­li­kus­ság hat­szo­ro­sa volt, a szer­ve­zés­ben és a ven­dég­lá­tás­ban még­is pél­dát mu­tat­tak.

A prog­ram a zsú­fo­lá­sig meg­telt pa­ti­nás temp­lom­ban kez­dő­dött. Cser­ági Ist­ván he­lyi lel­kész és Tóth Ferenc polgármester kö­szön­töt­te a ven­dé­ge­ket, majd Ve­rasz­tó Já­nos, az egy­ház­ke­rü­let misszi­ói lel­ké­sze – egy­út­tal a nap prog­ram­ját da­la­i­val ta­go­ló, rép­ce­la­ki Vek­ker ze­ne­kar ve­ze­tő­je – vet­te át a szót.

A dél­előtt Sze­ve­ré­nyi Já­nos evan­gé­li­zá­ci­ó­já­val kez­dő­dött. Egy­há­zunk or­szá­gos misszi­ói lel­ké­sze Zsid 11,1 alap­ján tar­tott ige­hir­de­té­sé­ben meg­ál­la­pí­tot­ta: a meg­té­rés azt je­len­ti, hogy Is­ten sze­rint gon­dol­ko­dunk. A hit nem hi­szé­keny­ség, ba­bo­na­ság, ha­nem az Is­ten Szent­lel­ke sze­rint va­ló gon­dol­ko­dás.

Dr. Be­ne Éva or­vos, köz­író Min­den­na­pok re­mény­sé­ge cím­mel tar­tott elő­adást, amely­ben a hí­vő or­vos szem­szö­gé­ből ál­lí­tot­ta szem­be a re­ményt a re­mény­te­len­ség­gel. Ez­után dr. Reuss And­rás, hit­tu­do­má­nyi egye­te­münk pro­fes­sor eme­ri­tu­sa lé­pett a pul­pi­tus­ra, Ke­resz­tyén re­mény­sé­günk táv­la­tai cí­mű elő­adá­sá­ban teo­ló­gus­ként meg­kö­ze­lít­ve a nap té­má­ját.

Az elő­adá­so­kat rö­vid fó­rum kö­vet­te. Több gyü­le­ke­zet is be­mu­tat­ko­zott, szól­va a ná­luk fo­lyó mun­ká­ról, íze­lí­tőt kí­nál­va – pél­dá­ul – a nő­egy­le­tek tag­jai ál­tal ké­szí­tett ter­mé­kek­ből. A dél­előt­ti, temp­lo­mi prog­ra­mok­kal pár­hu­za­mo­san gyer­mek­fog­lal­ko­zá­sok vol­tak a temp­lom­kert­ben és a gyü­le­ke­ze­ti te­rem­ben.

A temp­lom­kert­ben el­fo­gyasz­tott ebéd be­fe­je­zé­sé­ig az idő­já­rás is ke­gyes volt a részt­ve­vők­höz, csak ek­kor kez­dett es­ni az eső. A dél­után fo­lya­mán a temp­lom fa­lai kö­zé vissza­hú­zó­dó hí­vek igé­nyes kon­cer­tet hall­gat­hat­tak meg. Ba­ran­go­lás a ze­ne vi­lá­gá­ban a re­ne­szánsz­tól nap­ja­in­kig cím­mel Csiz­más And­rás, Ivá­nyi Gás­pár és Szal­kay Dá­vid trom­bi­ta-, nagy­bő­gő- és gi­tár­kí­sé­ret­tel adott elő is­mert dal­la­mo­kat.

A zá­ró­prog­ram két hely­szí­nen folyt. A gyü­le­ke­ze­ti te­rem­ben az ér­dek­lő­dők a szom­bat­he­lyi Re­mé­nyik Sán­dor Evan­gé­li­kus Ál­ta­lá­nos Is­ko­la szín­ját­szó kö­ré­nek nagy si­ke­rű elő­adá­sát lát­hat­ták, amely a gyer­mek­men­tő Szteh­lo Gá­bor szol­gá­la­tát dol­goz­ta fel. Mi­vel a gyü­le­ke­ze­ti te­rem­be a részt­ve­vők tö­re­dé­ke fért csak be, a szer­ve­zők a rossz idő mi­att úgy dön­töt­tek, hogy az elő­adás­sal pár­hu­za­mo­san a temp­lom­ban kez­dőd­jék el a zá­ró­áhí­tat, me­lyet Itt­zés Já­nos püs­pök tar­tott Jel 22,20b alap­ján.

Aki „be­haj­tott” Kis­som­lyó­ra, a du­nán­tú­li egy­ház­ke­rü­let misszi­ói nap­já­ra, a prog­ra­mok vé­gez­té­v­el­ nem bün­te­tést vi­he­tett ha­za, ha­nem Is­ten ál­dá­sát.

Me­nyes Gyu­la

HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Pün­kös­d jel­ké­pei
Salgótarján
Kissomlyó
Bonyhád
Emléktábla a lelkésznek
Alá­ír­ták az olasz–ma­gyar part­ner­szer­ző­dést
Tég­lák az ol­tár­tér­ben
Szen­ve­dé­lyek­ről ka­ma­szok­nak az Élet­fo­nal tá­bor­ban
Egyházmegyei gyereknap
Rész­letek az el­nök-püs­pö­k jelentéséből
Rész­letek az országos felügyelő jelentéséből
Kell-e a Bibliának cégér?
Krisz­tus né­pé­nek pün­kös­di imá­ja
Vissza­szám­lá­lás 2017-ig
Bá­tor hit­val­ló fér­fi­vá lett
Lap­zár­tánk után: ár­víz súj­tot­ta evan­gé­li­kus fal­vak
Beszélgetés egyházunk központi hírportáljának szerkesztőjével
A leg­fon­to­sabb ün­nep?
826 ki­lo­mé­ter hosszú szi­vár­vány
München – magyarokkal
Hon­fi­tár­sa­ink az ut­cán
Mi a kí­sér­tés?
St. Mic­ha­els je­zsu­i­ta temp­lo­m
Nóé négy élet­sza­ka­sza
Egy­há­zak ki­sebb­ség­ben
Nem­ze­dék­ről nem­ze­dék­re
Vil­lám­in­ter­jú a ME­ÖT-el­nök­kel
Szo­li­da­ri­tás: vágy vagy valóság?
„Tanulmányi kirándulás”
Do­mony­i kó­rus­ta­lál­ko­zó