Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 21
- Tatay Sándor emlékezete
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Tatay Sándor emlékezete
Születésének századik évfordulója alkalmából ünnepségsorozat keretében emlékeztek Tatay Sándor Kossuth-díjas íróra az elmúlt vasárnap szülőfalujában, Bakonytamásiban. Az alkalmat megtisztelte jelenlétével Tatay Ágota, az író leánya is.
A híres író az egykori evangélikus paplak szülötte volt, sőt a reformáció korától hat nemzedéken át evangélikus lelkészek voltak a felmenői. Gyermekéveit hat testvérével együtt szülőfalujában töltötte, gimnáziumi éveit pedig Tatán, Pápán és Szarvason. Ezután a soproni teológiára jelentkezett, de néhány év után tanulmányait a pécsi Ttudományegyetem bölcsészkarának magyar–német szakán folytatta. Az 1930-as évektől jelentek meg írásai.
Az ünnepség szervezői a viharos időjárás miatt úgy döntöttek, hogy a templomban tartják meg a délelőtti programot, amely istentisztelettel kezdődött, Ittzés János püspök igehirdetési szolgálatával.
Az ünnepi alkalmon a székesfehérvári Tatay Sándor Alapítványi Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola tanulói, valamint a falu Napsugaras Ősz dalköre énekkel szolgált, majd – a temetőben lévő síremlék helyett – az ideiglenesen a templomban elhelyezett mellszobor előtt koszorúztak a Tatay Sándorra emlékezők.
Az ünnepségen részt vett Baranyai Ernő csöngei polgármester is, aki a barát, Weöres Sándor tisztelőit képviselte. Tóth Péter Weöres Sándor-kutató a két író barátságáról tartott rövid előadást.
A délelőtt második felében a gyülekezet a parókia elé vonult, ahol emlékfát ültettek az író tiszteletére, valamint megkoszorúzták a lelkészlakás falán lévő Tatay- és Weöres-emléktáblát. Ezután a gyülekezeti teremben megnyitották a Tatay Sándor hagyatékát bemutató időszaki kiállítást.
A délutáni program a művelődési házban ünnepi műsorral folytatódott.
Menyes Gyula
::Nyomtatható változat::
|