Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2010 - 21 - Újabb evangélikus johannita lovag

Újabb evangélikus johannita lovag

A Jo­han­ni­ta Lo­vag­rend Ma­gyar Ta­go­za­ta Rév­ko­má­rom­ban tar­tot­ta éves lo­va­gi nap­ja­it má­jus har­ma­dik hét­vé­gé­jén. A ta­lál­ko­zón ün­ne­pé­lyes is­ten­tisz­te­let ke­re­té­ben vet­tek fel há­rom új ta­got, kö­zöt­tük dr. Fischl Vil­mos evan­gé­li­kus lel­készt, to­vább gya­ra­pít­va a rend lu­the­rá­nus tag­ja­i­nak szá­mát.

A Jo­han­ni­ta Rend, ame­lyet az el­ső ke­resz­tes há­bo­rú ko­rá­ban, a 11. szá­zad vé­gén szer­vez­tek meg a Szent­föl­dön je­ru­zsá­le­mi köz­pont­tal, je­len­tős mun­kát vég­zett a sé­rül­tek, be­te­gek és rá­szo­ru­lók ápo­lá­sá­ban, a za­rán­do­kok vé­del­me­zé­sé­ben és tá­mo­ga­tá­sá­ban, mi­köz­ben a nagy had­já­ra­tok és üt­kö­ze­tek so­rán ka­to­nai ere­jét is bi­zo­nyí­tot­ta. A rend­ta­gok há­rom cso­port­ját a har­co­ló lo­va­gok, a fegy­vert nem for­ga­tó pap­ság és se­gí­tő­ik – be­teg­ápo­lók, mes­ter­em­be­rek – al­kot­ták. So­ra­ik­ban az egész ak­ko­ri eu­ró­pai ke­resz­tény­ség kép­vi­sel­tet­te ma­gát, ma­gyar­or­szá­gi kap­cso­la­ta­ik is a 12. szá­zad­ra nyúl­nak vissza.

A szent­föl­di ve­re­sé­gek, majd Ak­kón el­vesz­té­se után 1291-ben Cip­rus szi­ge­té­re te­le­pül­tek át. 1306-ban Ro­dosz szi­ge­té­re men­tek, s in­nen száll­tak szem­be a musz­lim ter­jesz­ke­dés­sel. Mál­ta szi­ge­té­re V. Ká­roly csá­szár tá­mo­ga­tá­sá­val köl­töz­tek 1524-től, itt ver­ték vissza né­hány év­ti­zed­del ké­sőbb a sok­szo­ros túl­erő­ben le­vő osz­mán hó­dí­tók tá­ma­dá­sát. A na­pó­le­o­ni há­bo­rúk ko­rá­ig itt él­tek, majd több lé­pés után 1834-ben Ró­má­ban te­le­ped­tek le. IV. Fri­gyes Vil­mos po­rosz ki­rály 1852-ben ál­lí­tot­ta fel a rend pro­tes­táns ágát.

A ma már az egész vi­lág­ra ki­ter­je­dő lo­vag­rend cél­jai kö­zött a – tör­té­nel­mi egy­há­zak­hoz kö­tő­dő – ke­resz­tény hit erő­sí­té­se és az el­eset­tek meg­se­gí­té­se áll a kö­zép­pont­ban. Szá­mos egész­ség­ügyi, szo­ci­á­lis és egy­há­zi in­téz­mény ki­ala­kí­tá­sá­ban, fej­lesz­té­sé­ben és fenn­tar­tá­sá­ban visz­nek fon­tos sze­re­pet ha­zánk­ban épp­úgy, mint szer­te a vi­lá­gon. A ma­gyar ta­go­za­tot 1924-ben hagy­ták jó­vá.

Evan­gé­li­kus egy­há­zunk az el­múlt év­ti­ze­dek­ben egy­re élén­kebb kap­cso­la­tot ápol a jo­han­ni­ták­kal, ami­nek biz­ta­tó je­le az is, hogy újabb ta­gok­kal gya­ra­pít­ja ezt a kö­zös­sé­get.

Dr. Fischl Vil­mos cső­vá­ri és re­pü­lő­té­ri lel­kész má­jus 15-én ve­het­te ma­gá­ra a rév­ko­má­ro­mi re­for­má­tus temp­lom­ban a rend fe­ke­te kö­pe­nyét, ame­lyet – az ősi elő­írás sze­rint – bal ol­da­lon fe­hér ke­reszt dí­szít.

Dr. Ko­rá­nyi And­rás

HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Pün­kös­d jel­ké­pei
Salgótarján
Kissomlyó
Bonyhád
Emléktábla a lelkésznek
Alá­ír­ták az olasz–ma­gyar part­ner­szer­ző­dést
Tég­lák az ol­tár­tér­ben
Szen­ve­dé­lyek­ről ka­ma­szok­nak az Élet­fo­nal tá­bor­ban
Egyházmegyei gyereknap
Rész­letek az el­nök-püs­pö­k jelentéséből
Rész­letek az országos felügyelő jelentéséből
Kell-e a Bibliának cégér?
Krisz­tus né­pé­nek pün­kös­di imá­ja
Vissza­szám­lá­lás 2017-ig
Bá­tor hit­val­ló fér­fi­vá lett
Lap­zár­tánk után: ár­víz súj­tot­ta evan­gé­li­kus fal­vak
Beszélgetés egyházunk központi hírportáljának szerkesztőjével
A leg­fon­to­sabb ün­nep?
826 ki­lo­mé­ter hosszú szi­vár­vány
München – magyarokkal
Hon­fi­tár­sa­ink az ut­cán
Mi a kí­sér­tés?
St. Mic­ha­els je­zsu­i­ta temp­lo­m
Nóé négy élet­sza­ka­sza
Egy­há­zak ki­sebb­ség­ben
Nem­ze­dék­ről nem­ze­dék­re
Vil­lám­in­ter­jú a ME­ÖT-el­nök­kel
Szo­li­da­ri­tás: vágy vagy valóság?
„Tanulmányi kirándulás”
Do­mony­i kó­rus­ta­lál­ko­zó
Anyák nap­ja Nagy­vá­ra­don
Ta­tay Sán­dor emlékezete