Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 21
- Újabb evangélikus johannita lovag
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Újabb evangélikus johannita lovag
A Johannita Lovagrend Magyar Tagozata Révkomáromban tartotta éves lovagi napjait május harmadik hétvégéjén. A találkozón ünnepélyes istentisztelet keretében vettek fel három új tagot, közöttük dr. Fischl Vilmos evangélikus lelkészt, tovább gyarapítva a rend lutheránus tagjainak számát.
A Johannita Rend, amelyet az első keresztes háború korában, a 11. század végén szerveztek meg a Szentföldön jeruzsálemi központtal, jelentős munkát végzett a sérültek, betegek és rászorulók ápolásában, a zarándokok védelmezésében és támogatásában, miközben a nagy hadjáratok és ütközetek során katonai erejét is bizonyította. A rendtagok három csoportját a harcoló lovagok, a fegyvert nem forgató papság és segítőik – betegápolók, mesteremberek – alkották. Soraikban az egész akkori európai kereszténység képviseltette magát, magyarországi kapcsolataik is a 12. századra nyúlnak vissza.
A szentföldi vereségek, majd Akkón elvesztése után 1291-ben Ciprus szigetére települtek át. 1306-ban Rodosz szigetére mentek, s innen szálltak szembe a muszlim terjeszkedéssel. Málta szigetére V. Károly császár támogatásával költöztek 1524-től, itt verték vissza néhány évtizeddel később a sokszoros túlerőben levő oszmán hódítók támadását. A napóleoni háborúk koráig itt éltek, majd több lépés után 1834-ben Rómában telepedtek le. IV. Frigyes Vilmos porosz király 1852-ben állította fel a rend protestáns ágát.
A ma már az egész világra kiterjedő lovagrend céljai között a – történelmi egyházakhoz kötődő – keresztény hit erősítése és az elesettek megsegítése áll a középpontban. Számos egészségügyi, szociális és egyházi intézmény kialakításában, fejlesztésében és fenntartásában visznek fontos szerepet hazánkban éppúgy, mint szerte a világon. A magyar tagozatot 1924-ben hagyták jóvá.
Evangélikus egyházunk az elmúlt évtizedekben egyre élénkebb kapcsolatot ápol a johannitákkal, aminek biztató jele az is, hogy újabb tagokkal gyarapítja ezt a közösséget.
Dr. Fischl Vilmos csővári és repülőtéri lelkész május 15-én vehette magára a révkomáromi református templomban a rend fekete köpenyét, amelyet – az ősi előírás szerint – bal oldalon fehér kereszt díszít.
Dr. Korányi András
::Nyomtatható változat::
|