Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 23
- Bővülő segélyezési formák
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Bővülő segélyezési formák
Közgyűlést tartott a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet
Évi rendes közgyűlését tartotta a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet (MÖSZ) május 26-án soroksári központjában. Az alkalmon jelen voltak az alapító egyházak képviselői, a felügyelőbizottság tagjai és a hazai intézmények munkatársai. A tanácskozás végén az Aprodev képviselői is csatlakoztak a közgyűléshez. A tizenhét, egyházi hátterű európai segélyszervezetet tömörítő, brüsszeli székhelyű szövetség – a MÖSZ meghívására – május végén szintén Budapesten tartotta közgyűlését.
A közgyűlés levezető elnökének a tagok Gáncs Pétert, a Déli Evangélikus Egyházkerület püspökét kérték fel. A köszöntő szavak után Lehel László igazgató ismertette a szolgálat tavalyi tevékenységét és az idei terveket. Mivel részletes jelentése publikus formában is megjelent (www.segelyszervezet.hu), az evangélikus lelkész prezentációjában csak pillanatképeket villantott fel a szervezetről.
Mint elmondta, a tavaly kétmilliárd forint értékű segélyezés nagyon sok munkát takar. Többek között jelen vannak Afganisztánban, a Gázai övezetben, a szomszédos országokban a Vajdaságban, Kárpátalján, illetve a világ bármely pontján, ahol az emberek szükséget szenvednek. Aktívan részt vállal a szervezet a hazánkat, illetve a szomszédos országokat sújtó természeti katasztrófák (például a beregi térséget ért jégkár Magyarországon és Kárpátalján) elszenvedőit segítő munkából – nemegyszer egyedüli karitatív szervezetként jelenve meg a helyszínen. Lehel László ismertette a segélyszervezet hazai szerepvállalását is.
Kiemelte, hogy az általuk jó pár éve modellprogramként indított, a családok reintegrációját segítő Félutas Ház „intézménye” mára állami költségvetési támogatást kap. Ez egyben elismerése is a családokért végzett munkának, mely – már második éve – szakmai szerepkörrel is kiegészül: a segélyszervezet keretei között működik a családok átmeneti otthonainak országos módszertani központja.
A válság miatt bajba jutott családok megsegítésére indított országos adománygyűjtés eredményességének, illetve annak köszönhetően, hogy az EU-élelmiszersegély programban előző évben kiosztott mennyiség a háromszorosára növekedhetett, jelentős plusz támogatást nyújthatott a szervezet – az intézményi keretek közt folyó többrétű szociális segítségnyújtás mellett – a szociálisan perifériára sodródott családoknak.
A szervezet humanitárius, szociális, fejlesztő, szemléletformáló, menekültügyi, stratégiai, kommunikációs és lobbitevékenysége minőségi, elhivatottan végzett szakmai munkaként jelenik meg. Igazolja ezt az a tény is, hogy a szervezet nemcsak rendszeres szereplője a hazai média humanitárius és fejlesztési, civil és szociális szférát érintő műsorainak, hanem számos esetben a téma elindítójaként, a problémák felvetőjeként hívja párbeszédre a kormányzati és a nem kormányzati szereplőket. A mintegy kétszáz munkatárssal, civil szervezeti formában, de az „egyházak kinyújtott karjaként” végzett karitatív tevékenység pedig egyedülálló jelleget kölcsönöz az ökumenikus segélyszervezet munkájának.
A 2010-es feladatokról szólva az igazgató – többek között – a szervezet pénzügyi stabilitásának megteremtését, a programok fenntarthatóságát, a belső struktúra megújítását célzó terveket említette. Lehel László végül elmondta, hogy jövőre lesz húszéves a szervezet, így már most készülnek a jubileumra. Köszönetet mondott minden támogatásért azoknak, akik erkölcsi és anyagi segítségükkel lehetővé tették a munka ilyen szinten történő folytatását.
A jelentés után Szemerei Zoltán felügyelőbizottsági tag ismertette a MÖSZ 2009. évi gazdasági beszámolóját és zárszámadását, valamint a 2010. évi költségvetést. A Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Irodájának volt gazdasági vezetője elmondta, hogy a segélyszervezet 800 millió forintot fordított nemzetközi munkájának finanszírozására, és több mint 1,3 milliárd forint értékben nyújtott segítséget Magyarországon.
A MÖSZ könyvvizsgálatát végző KPMG Hungária Kft. képviseletében jelen lévő dr. Eperjesi Ferenc elmondta, hogy a segélyszervezet a közhasznú egyszerűsített beszámolóját a magyar számviteli törvényben foglaltak és a Magyarországon elfogadott általános számviteli törvényeknek megfelelően állította össze; a pénzügyi beszámoló megbízható és valós képet ad a szervezet munkájáról. Ezt követően a szervezet alapítványának kuratóriumi elnöke, D. dr. Harmati Béla nyugalmazott evangélikus püspök számolt be az alapítvány éves munkájának részleteiről.
A közgyűlés elfogadta a MÖSZ alapszabályának változtatásait, valamint megszavazta, hogy pályázatot hirdessenek a szervezet új logójának megalkotására.
A rendezvény záró aktusaként Rob van Drimmelen, az Aprodev szövetség főtitkára köszöntötte a MÖSZ – mint az Aprodev egyedüli magyar tagja – közgyűlését. Végül a közgyűlés tagjai megtekintették és – Gáncs Péter püspök áldásával – ünnepélyesen birtokba vették a soroksári telken felépült új épületet, amely a jövőben a segélyszervezet Andersen munkaerő-piaci képzési programjának ad helyet.
EvÉlet-infó
::Nyomtatható változat::
|