Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 23
- Szószékoltárt vigyenek!
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Szószékoltárt vigyenek!
A muzeológus számára mindig öröm, ha időről időre előkerül a múltból egy-egy megviselt állapotú, régi emlék, legyen az szobortöredék, oltárterítő vagy ónkanna. Igazi ritkaságnak számít, de néha előfordul az is, hogy egy poros festményt vagy szakadozott oltárképet találnak valamelyik gyülekezetben. Most azonban meglepő módon nem töredék, nem szúette, korhadt faragvány, hanem egy egész szószékoltár került elő – ráadásul kifogástalan állapotban – a Dél-Pesti Megyei Egyházmegyéhez tartozó Pusztavacson.
A község jelenleg Gyón szórványa, de a múltban Nyáregyháza is gondozta az itt élő evangélikusokat. A falu történetének érdekessége, hogy a 19. században benősülés következtében a település a Szász-Coburg herceg, Ferdinánd tulajdonába került, és a család birtokában maradt egészen 1944-ig. A gazdasági fejlődés feltehetően a tulajdonosváltás után indult el a 19. század második felében. Ekkor kerültek Pusztavacsra a herceg által betelepített lengyel és szlovák telepesek. Az evangélikus szlovákok számára a herceg az egyik középületben imatermet rendezett be padokkal és szószékoltárral, a hátoldalon lévő évszám tanúsága szerint 1895-ben. A mennyezetet díszítő festéssel látta el.
A helybéli evangélikusság mára csaknem teljesen kihalt, és az önkormányzat épületében lévő imaterem szinte feledésbe merült. Illetve csak merült volna, ha az önkormányzat nem kéri fel a gyóni lelkészt, hogy ha lehetséges, tegye szabaddá az épületet.
A terembe lépőt az az érzés fogja el, mintha csak az imént hallgatott volna el a nem létező orgona, mintha csak az előbb hangzott volna el az istentiszteletet lezáró áldás. Az oltáron még most is ott van a fehér terítő, rajta az Erős vár a mi Istenünk felirat. A térdeplőrács sarkain található, faragott adománygyűjtő tányérokon kis fehér hímzett terítő várja a hívők adományait. A történelem egy képkockája kimerevedett, és az eltelt időre csak a por és a pókhálók emlékeztetnek.
Most egy kifogástalan állapotban lévő templomi berendezés keresi helyét az egyházban. Olyan gyülekezetek jelentkezését várja a lelkész, László Milán és az Evangélikus Országos Múzeum, ahol hiányzik az épületbe korban és méretben illő (3 méter széles, 5 méternél magasabb és 1,56 méter mély) szószékoltár.
Dr. Harmati Béla László múzeumigazgató (Evangélikus Országos Múzeum)
::Nyomtatható változat::
|