Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 23
- Meglepetések és tanulságok
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Meglepetések és tanulságok
Kritikusai szerint a német egyházi napok (Kirchentag) „elszigetelt” jelenség, amely valójában semmire nem jó, „csupán” annak az egy-két-háromszázezer embernek jelent némi színt az életében, akik az adott évben részt vesznek rajta. Ettől eltekintve a hétköznapokba és a gyakorlatba semmi nem megy át belőle, bármennyire jók is az előadók és a pódiumbeszélgetések résztvevői, bármennyi tévécsatorna készít is esténként róla napi összefoglalót vagy közvetítést.
Anélkül, hogy vitatkoznék a kritikusok véleményével, szeretnék néhány élményt és tanulságot megosztani olvasóinkkal az idei müncheni napokkal kapcsolatban. Ha ennek hatására néhányan kedvet kapnak ahhoz, hogy a jövő évi drezdai Kirchentagon vagy a – német mintára megszervezett – ez évi magyarországi Szélrózsa találkozón részt vegyenek, akkor talán hatással lesz nemcsak a résztvevők hétköznapjaira, hanem a szélesebb közösségre is.
Magyarországról rendszeresen sokan vesznek részt a német egyházi napokon, de talán nem túlzás azt állítani, hogy még a tapasztalt „kirchentagosok” is nehezen tudnák megfogalmazni, hogy mit jelent számukra a rendezvény. A Kirchentag ugyanis nem pusztán előadások, pódiumbeszélgetések, aktuális és égető kérdések (idén például a klímaváltozás, az észak–dél konfliktus, Afganisztán, egyházi személyek szexuális visszaélései stb.), mély teológiai és filozófiai témák, komoly- és könnyűzenei koncertek, gyermek- és és ifjúsági programok, lelki és spirituális műhelyek, hagyományos és modern liturgiával felépített istentiszteletek, továbbá ötletes közösségi megmozdulások keretbe foglalása. Mindez igaz rá, de ennél sokkal többről van szó.
A Kirchentag öt napja egy „egységes egész”, egyfajta „áramlás”, amelyhez a hivatalos programokon túl szorosan hozzátartoznak az ismerősökkel és ismeretlenekkel való találkozások, a cserkészek segítő jelenléte a város minden pontján, a családi beszélgetések, a meglepetések vagy a megosztás megtapasztalása (élményeknek, programoknak, néha egy-egy szendvicsnek a megosztása). Talán ez a titka annak, hogy tömegrendezvény mivolta ellenére a Kirchentag mégis személyes tud maradni.
A meglepetések egész különlegesek lehetnek. Számomra az egyik közülük az volt, amikor egy ismert zenész-énekes, Edzard Hüneke, a Wise Guys együttes egyik tagja bibliatanulmányt tartott interaktív módon, a több ezer fős hallgatóságot közösséggé kovácsolva.
Egy másik meglepetést a tizenkét éves Felix Finkbeiner okozott. Felix sokak szerint csodagyerek. Gyakorlott előadókat felülmúló magabiztossággal állt ki az ugyancsak több ezer fős hallgatóság elé, és csodálatos intelligenciával, bátorsággal és elszántsággal mesélte el, hogy miként jutott el iskolai házi feladatának teljesítésétől odáig, hogy létrehozta a Plant for the Planet (Ültess fát a bolygóért!) mozgalmat.
A mozgalom jelenleg ötvenhat országban aktív, és sok tizenéves gyerek fogott össze, hogy tegyenek valamit a klímaváltozás kérdésében. Véleményük szerint a politikusok mindig csak célokat tűznek ki, de nem valósítják meg őket. Ezért már nem hisznek nekik, hanem befogják a szájukat, azzal a mottóval, hogy „stop talking, start planting” (Ne beszélj, hanem ültess fát!; honlapjuk: www.plant-for-the-planet.org).
Felix és barátai azonkívül, hogy könyvet írtak, aktívan szervezik a klímaigazságosságért küzdő mozgalmukat. Támogatóik között szerepel Hans Küng teológus és sok neves politikus is. Felix nemcsak Németországban tart előadásokat, hanem – most már – világszerte. Többek között Kínában és New Yorkban is részt vett már sajtótájékoztatón, sőt Barack Obamának is tartott előadást.
A meglepetés egy harmadik fajtája volt, amikor Nancy Cardoso brazil lelkésznő az Amazonas területén élők küzdelméről beszélt teológiai megalapozással, és előadása végén, a reménytelen helyzet bemutatása után egy dalt énekelt el gyönyörű hangon portugálul a reményről és a szeretetről. Talán valami hasonlóra gondolhatott a Wise Guys is az idei Kirchentagra írt dalban, amikor megfogalmazták: „A remény hal meg utoljára; és a hit néhány hegyet már megmozgatott.”
Nem csak a Kirchentag-dal kritizálta az erőltetett gazdasági növekedést és – mivel a növekedéshez jóval több erőforrásra van szükség – a környezet lerombolását. Sok meghívott – teológusok, politikusok, szociológusok, ökológusok – erőteljes szavakkal fogalmaztak.
Ulrich Duchrow szerint a fő probléma az, hogy a középosztály irreális tudatban él, ezért nem szolidárisan viselkedik, hanem a saját gazdagságát akarja bebiztosítani. Ezen kell tehát változtatni és őket a valósággal konfrontálni. Eckhard Nagel, a Kirchentag evangélikus elnöke a záró istentiszteleten úgy fogalmazott, hogy az emberségben és az egymásra figyelésben kell növekednünk a politikai és gazdasági élet által erőltetett „növekedés” helyett. A személyes érintettségen keresztül az emberek készek változtatni gondolkodásukon. Ez egyrészt reményre ad okot, ahogyan a Kirchentag mottója is hirdette. Másrészt pedig feladatot jelent – nekünk mindannyiunknak.
Gömböcz Elvira
::Nyomtatható változat::
|