Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 23
- Magyar tragédia
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Magyar tragédia
Trianon kilencvenedik gyászünnepére
Egy régi kolozsvári történet ébren tartotta bennem Trianon tragédiáját. Idős tanítótól hallottam, hogy a költő Reményik Sándor acélgyűrűt csináltatott magának, és belevésette: 1920. június 4. Hogy a nap minden percében érezze az égető fájdalmat.
Ő „boldog” lehetett – a legtöbb embernek nem fájhatott! Megtiltották. Segédállammá, semmi néppé degradáltak bennünket. És később, az új szovjet–magyar elnyomó hatalom durva csizmája is eltaposott minden emlékezést. Örök szorongás, félelem lett a sorsunk. Trianon miatt is. Nem rendezhettük közös dolgainkat, kilencven nehéz esztendő után csoda, hogy élünk.
Nem volt nálunk szétszaggatottabb, megcsonkítottabb ország. Nem élt olyan magyar család, amelyet ne érintett volna a békediktátum ítélete. Egyesek szüleiket, mások a testvéreiket, menyasszonyukat vagy vőlegényüket veszítették el; házukat, földjüket, mindenüket. Az ország területének kétharmadát kapták meg szomszédaink, az ott élő magyarokkal együtt. 3,2 millió magyart szakítottak el tőlünk.
Trianon szelleme iszonyú pusztítást végzett: a nemzeti tudat, önérzet és tartás olyan hiánya tapasztalható ma, hogy az már végzetes. Lassan elfeledjük történelmünket, hogyan éltünk, miért örültünk, mit énekeltünk emelt fővel ünnepeinken.
1914: az első világháború, 1918: a monarchia széthullása, 1919: a proletárdiktatúra. 1920: Trianon. Azután a lángoló második világháború, a sztálinizmus évei, s végül a tankok eltiporta 1956… Ezekben a tébolyult esztendőkben egyedül a nemzet szelleme adhatott tartást. A népet többször leváltották, de a nemzet szellemét nem tudták. Elég volt egy vers, fölzengő ének, és máris hírt adott magáról. Az igazságot kereste, és szabadságot akart.
Hány titkos jelszava volt a szétszaggatott országnak! Jó, hogy legtöbben a szelíd parancsot fogadták el: „A fű lehajlik a szélben, hogy megmaradjon.” Itt Magyarországon, odaát Erdélyben, a Felvidéken vagy másutt. Ez lett a megmaradás napiparancsa.
„Erdély, Bánság, Körösvidék és Máramaros magyar népe: minket kiszakítottak, kidobtak abból a műhelyből, amely a mi izzadságos munkánk segedelmével épült fel egykoron. Nem kérdezték: akarjuk-e? Mi pedig a mai napig nem akarjuk elhinni, hogy ez megtörtént, hogy ez megtörténhetett” – fakadt ki Kós Károly híres kiáltványában, a Kiáltó szóban.
Nem akarjuk elhinni. Nem is lehet, hogy Temesváron, Kassán, Pozsonyban azért vernek meg embereket, mert magyarul beszélnek!
Elmúlt Trianon, el a szörnyű 20. század is. De a félelem sehogy se akar eltűnni Kelet- és Közép-Európából. Alattvalók, taktikázgató nemzetek döntenek Magyarország sorsáról.
Hál’ Istennek, Trianon gyászáról, 90. évfordulójáról mi döntünk. Az Országgyűlés elfogadta: június 4-e emléknap lesz. És ehhez csatlakoztak nagyvárosok, kis falvak szerte az országban mindenütt.
Méltó és csendes ünnep kellene, Ady és Bartók hiteles szavai, Sütő András megszenvedett mondatai. Megcsonkított testünket, letördelt kezünket kell megnöveszteni és kinyújtani a határon túl élő magyar testvérek felé. Itt vagyunk. Egyek vagyunk. És végre együtt!
::Nyomtatható változat::
|