Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 23
- A hit tehát hallásból van
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 1. VASÁRNAP – RÓM 10,12–17
Hozzászólás a cikkhez
A hit tehát hallásból van
A hallás rendkívül összetett folyamat; az öt érzék közül az első, mely a magzatban kifejlődik, és amely képessé teszi a külvilággal való kapcsolatra. Ez nemcsak a magzat fejlődésére igaz, hanem a hit kialakulására is. Az apostoli szó segítségével próbáljuk meg nyomon követni a hit „egyedfejlődését” a hallástól a hitig.
A hit, a bizodalom tehát a hallás alapján fejlődik ki. Miért gondolhatta Pál apostol úgy, hogy öt érzékünk közül a hallásnak kiemelkedő jelentősége van a hit kialakulásában? Földi életünk kiteljesedéséhez elengedhetetlenül szükséges, hogy a különböző érzékelések kialakuljanak bennünk. A láthatatlan, isteni világhoz való viszonyunkban miért éppen ennek az érzékszervnek van kiemelt szerepe?
Az isteni világ az ember számára a bűneset következtében gyakorlatilag elveszett. Bármilyen módon is próbálunk visszatalálni, visszakapaszkodni, ez kudarcra van ítélve. Ma különösen sok olyan, vallási köntösben megjelenő irányzattal találkozhatunk, amely azzal kecsegtet, hogy tudja az isteni valósághoz vezető utat. Az érzékekre is ható vallásosság újraéledésének lehetünk tanúi. Ebből a szempontból is fontos, hogy megértsük Pál szavait: a hit hallásból van!
Az apostol által előnyben részesített hallás nem az érzékszervek közötti különbségtételt jelenti, hanem azt, hogy az elveszett isteni világ Jézusban érkezett vissza hozzánk. Ezt az apostolok a Lélek segítségével felismerték, és elkezdtek erről beszélni. Akik meghallották a tanúságtételüket, azoknak a szívében ébredt fel a hit. A beszédnek és meghallásnak ez a folyamata tartja fenn az egyház közösségét egészen addig a pillanatig, amíg az Atya döntése értelmében el nem érkezik a végső idő.
A hit egyedfejlődése szempontjából tehát elengedhetetlenül fontos a Krisztusról szóló beszéd. Ma azonban azzal a veszéllyel is találkozunk, hogy ez a beszéd a „vallásos nyelv börtönében” van, és értelmezhetetlenné, érthetetlenné válik környezetünk számára. A pünkösdi történetből nem szabad kihagyni a Lélek csodáját, de rövidlátás lenne elfelejteni azt, hogy az apostolok képesek voltak úgy megszólalni, hogy kortársaik értsék szavaikat, mert nem vallási zsargont, csak a bennfentesek számára érthető nyelvezetet használtak, hanem közérthetően fogalmaztak. Úgy is mondhatjuk, hogy a hit kialakulásához szükséges a Krisztusról szóló kortársi beszéd.
A kortársi beszéd szükségessége mellett figyelnünk kell arra, hogy az apostol beszél még a küldetésről is. Enélkül ugyanis beszédünk lehet a kortársak számára érthető, de hiányzik belőle, mögüle a hitelesítő erő. Mai képet használva: rengeteg elektronikus levelet küldünk az internet segítségével. Valójában csak azoknak a leveleknek van bizonyító erejük, ahol a levél küldője beszerzi az úgynevezett elektronikus aláírást. Az ügyfélkapun is csak akkor regisztráltathatja magát valaki, ha bemutatja az önkormányzat által kiállított dokumentumot arról, hogy a név és a személy azonos.
A küldetés az, ami a Jézusról szóló kortársi beszédet megerősíti, konfirmálja, igazolja. A külső és belő elhívás, küldetés együttállása szükséges ehhez. Istennek adhatunk hálát azért, hogy még ma is vannak fiatalok, akiket Isten szabályszerűen elhív az evangélium szolgálatára, és vannak olyan gyülekezeti tagok, akik ezzel az Isten től kapott erővel végzik szolgálatukat az élet különböző területein, akiknek a jövetele mind a mai napig kedves, mikor az evangéliumot hirdetik.
A következő fontos állomás a hit fejlődésében a segítségül hívás. Gondolkodásunkban talán itt van a legtöbb félreértés. Nem a „zuhanó repülőgépen nincs ateista” mentalitásról beszél az apostol, és nem is arról, amikor bajban segítségül hívjuk Istent, hogy amit mi elrontottunk, azt ő „Deus ex machina” oldja meg. Ezeken messze túl, a hit fejlődésében a segítségül hívás a bizalom visszacsatolását jelenti. Azt, hogy a hit nem elmélet, hanem megélhető valóság. Hiszen az emberré lett Krisztussal örömben és bánatban, magasságban és mélységben, egészségben és betegségben, sikerben és kudarcban, megbánt és feloldozott bűnben együtt lehetek. Így a segítségül hívás a legmeghittebb kapcsolattá válik, nem pedig gyorssegéllyé, amelyet valamilyen gyógyszerként a nehéz pillanatokban magamhoz vehetek.
Zajos világban élünk. Nagyon sok mindent hallunk. Egyházunkban ennek különösen negatív hatása van, hiszen az egymásról mondott bennfentes hírek nagyon sok kárt okoznak. A zajok világából szelektíven észleljük azt, ami számunkra fontos. A forgalmas utcán inkább meghalljuk az autók zaját, mint a madarak csicsergését. A hallás vasárnapján Isten arra szeretne felkészíteni bennünket, hogy képesek legyünk az ő országának csendes hangjára is figyelni, hogy meghalljuk hívását és küldését.
Imádkozzunk! Istenünk, aki a hallás képességével ajándékoztál meg minket, köszönjük neked ezt az érzékszervünket is. Könyörgünk hozzád azokért a testvéreinkért, akik hallássérültek, hogy ők is megérthessék üzenetedet. Adj nekik türelmet fogyatékosságuk elviselésére, és adj melléjük szintén türelmes embereket, akik segítenek nekik a hangok világában való eligazodásban. Urunk, te tégy minket képessé a természetfeletti hallásra, hogy megértsük a Fiadról szóló üzenet fontosságát és erejét. Adj találékonyságot, hogy kortárs nyelven tudjuk szólni az örök evangéliumot. Te küldj munkásokat országod építésére! Ámen.
Laborczi Géza
::Nyomtatható változat::
|