Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 02
- A bizalom zarándokútja a földön
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
A bizalom zarándokútja a földön
Brüsszel adott otthont a 31. Taizé-találkozónak
„Európa fővárosában” gyűlt össze negyvenezer fiatal az öreg kontinens minden részéről, hogy Jézus nevében imádkozva, énekelve, gondolataikat kicserélve töltsön el néhány napot 2008. december 29. és 2009. január 2. között. Köztudott, hogy a franciaországi Taizé ökumenikus közösség minden esztendő fordulóján ifjúsági találkozót szervez valamely európai nagyvárosban. Budapest már két ízben, 1991-ben és 2001-ben adott otthont az eseménynek, ez alkalommal pedig a belga főváros látta vendégül a résztvevőket. A brüsszeli színhelyen a hagyományos, ige melletti elcsendesedéseken kívül olyan témák is előtérbe kerültek, mint a globalizáció és a pénzügyi válság, a szegénység vagy a pluralizmus megélése egy-egy lakóhely szerinti közösségen belül.
Az Európai Unió (EU) itt székelő intézményeinek képviselői több esetben is vendégül látták a találkozóra érkezett keresztény fiatalokat. December 30-án Jacques Barrot, az Európai Bizottság alelnöke és Mario Sepi, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság elnöke fogadta az érdeklődőket a bizottság épületében, míg ugyanaznap az Európai Unió és a fiatalabb generációk témakörben Jan Figellel, az EU ifjúságügyi biztosával és Adrianus van Lunz püspökkel lehetett beszélgetni. (José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke levélben köszöntötte a találkozó résztvevőit.)
Az egyik közös esti imán Fabiola belga királyné, valamint Danneels belga bíboros is részt vett. Több egyházi és világi vezető intézett üdvözlő üzenetet a fiatalokhoz – például XVI. Benedek pápa, Ishmael Noko, a Lutheránus Világszövetség titkára vagy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár.
Alois testvér, a Taizé-közösség vezetője nyílt levelében és az esti imák keretében is arra kérte a fiatalokat, hogy Istenben bízva, mindennapjaikat az ő jelenlétében élve segítsék egymást, építsék otthoni gyülekezeteik közösségét, és lépjék át a társadalmakat megosztó válaszfalakat. Beszédében felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági válság nehézségei közepette különösen is fontos a szolidaritás példamutatása, a népek közötti kiengesztelődés, a nyomor és a háborúk elleni küzdelem.
A brüsszeli találkozó öt napja kiváló lehetőséget adott a különböző országokból és kultúrákból érkezett résztvevőknek az ismerkedésre és az egymás felé való nyitásra. Legtöbbjüket családoknál helyezték el, és egy-egy fogadó gyülekezethez több országból is érkeztek résztvevők.
A hazaindulás előtti napon minden nemzet külön-külön tartott egy kiértékelő alkalmat, amelyen – többek között – az egyik kérdés így hangzott: „Mit jelentett számodra ez a mostani találkozó?” Álljon itt csokorba szedve néhány válasz a magyar résztvevőktől: „Fantasztikus volt megtapasztalni, hogy negyvenezer fiatal azért érkezett ide, hogy Jézusra figyelve együtt imádkozzon.” „Nagyon szeretem a taizés énekeket és azt, amikor a Miatyánkot mindenki a maga nyelvén mondja el egyszerre.” „Számomra mindig elképesztő átélni találkozóról találkozóra azt, amikor ennyi tizen-huszonéves – a szilvesztert is együtt ünnepelve – alkohol nélkül is jól tudja magát érezni. Jó dolog, hogy a segítőknek jelentkezők, akik ugyanúgy kifizetik a részvételi díjat, önként vállalják az ételosztást, a szemétszedést vagy a tömegek irányítását. És a több tízezernyi ember hőbörgés nélkül elfogadja, ha egy ilyen segítő felhívja a figyelmet a helyszíneken például a kötelező haladási irányra. Összességében a találkozó nagy része ezen az önkéntes munkán alapul, és mégis hihetetlenül jól szervezett! Már alig várom a következő alkalmat, ami a lengyelországi Poznańban lesz.”
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|