Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 02
- A karácsonyi örömüzenet ma
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
A karácsonyi örömüzenet ma
Kiss János, mint gondos édesapa, elhatározta, hogy elmeséli fiának Jézus születésének történetét. Az elmúlt hetekben a kirakatokban, a tévében, a képes újságokban annyi angyalt, betlehemes jelenetet, púpos tevét és rénszarvasos télapót, valamint adventi koszorút és karácsonyfát láthatott, hogy ezek bizony összevissza kavaroghatnak gyereke fejében.
„Noha a kis Márk még nincs ötéves, képes lesz megérteni ezt a fontos üdvtörténeti eseményt?” – kérdezte önmagától a gondos szülő. Különösen hosszan nézte a kisfiú a képeskönyvben az istállóban lévő jászolbölcsőt, sőt előszeretettel vissza is lapozott hozzá, ezért apja – ötéves ide vagy oda – mégis elérkezettnek látta az időt.
– Márk! Ülj ide mellém, kisfiam! Szeretnék elmondani neked egy történetet, de nem a mesekönyvből, hanem olyat, ami igaz. Jól figyeljél! Augustus császár idejében történt, hogy a császár kiadta a parancsot az alattvalóinak…
– Apa, ki az a császár? – szakítja félbe a gyerek.
– A császár olyan ember, mint a király, aki nagyon sok embernek parancsol, ő dönt a dolgokról, megmondja, hogy mit tegyenek az alattvalói…
– Tehát olyan, mint Müller főnök a dolgozódban? – kérdezi Márk. Az apja ugyanis többször beszélt otthon a lehetetlen főnökéről, akinek a rendelkezéseit helytelenítette.
– Na, igen – mondja az apja tétován –, de egy császár sokkal hatalmasabb, mint az én főnököm.
– És te, apa, az ő alattvalója vagy?
– Ezt így nem lehet mondani – hárítja el ezt a meghatározást az apa, miközben rázza a fejét. – Tehát Augustus római császár tudni akarta – folytatja a történetet –, hányan laknak az országában. Mindenkinek oda kellett mennie, ahol született, hogy ott jelentkezzen. Ezért ment egy kis család, Mária és József a Betlehem nevű városkába, mert ott születtek, ott gyerekeskedtek.
– Máriának hívják a szomszéd nénit is. Mi Mariska néninek mondjuk. Anya szokta varrni a ruháit.
Az apa nem akarta meghallani ezt a közbevetést, és folytatni szerette volna a történetet, de a kis Márk váratlanul ezt kérdezte:
– Mikor történt az, hogy a császár kíváncsi volt, hányan laknak az ő országában?
– Az nagyon, nagyon régen volt.
– Még korábban, mielőtt anyának a kórházba kellett mennie?
– Sokkal korábban. Tehát most folytatom a történetet. Mária gyermeket várt, ezért nehezére esett a hosszú gyalogút.
– Hát nem tudtak volna repülőgéppel vagy vonattal utazni?
– Repülőgép és vonat nem létezett még akkor. Amikor végre megérkeztek Betlehembe, nagyon fáradtak voltak. Szállást kerestek egy vendégfogadóban.
– Mi az, hogy vendégfogadó?
– Az olyan, mint egy szálloda, ahol mi is nyaraltunk a Balatonnál – mondta az apa, de egyre inkább úgy érezte, hogy hiábavaló próbálkozásba kezdett, amikor mesélni kezdte a betlehemi történetet. De ha már egyszer belefogott, végigmondja – gondolta.
– …végül egy istállóban kaptak helyet.
– Mi az az istálló tulajdonképpen?
– Olyan, mint a mi garázsunk. De nem autók állnak benne, hanem állatok: tehenek, lovak és szamarak.
– A szamarat ismerem jól A molnár és a szamara című meséből.
– Ezen az éjszakán megszületett a kis gyermek. Nagyon szép kis gyerek volt. Jézusnak nevezték el. Ő mindenkit szeret, akárhol lakik, Afrikában, Amerikában vagy nálunk.
– Mindenkit? Még a rosszakat is?
– Igen, őket is. Sőt őket különösen, mert szeretné, hogy ők is újra jók legyenek.
Ezzel sikerült elérnie a történet végét. Beleizzadt, úgy érezte, könnyebb a bevásárlókosarat az öt kiló krumplival, cukorral és gyümölccsel na meg a gyerekkocsit felhozni a harmadik emeletre, mint gyerekével megértetni a bibliai történetet. Fáradtnak érezte magát…
Egy órával később benyitott a gyerekszobába, mert igen nagy csend volt. Ott ül a kis Márk a földön, ölében a kedvenc mackója, s mondja neki:
– Brumi! Figyelj ide, szeretnék elmondani neked egy történetet, de olyat, ami nem mese, hanem igaz. Jól figyelj! Ez korábban történt, mint ahogy anya a kórházba került. Müller úr kollégája meg akarta tudni, hogy hányan dolgoznak az ő vállalatánál. Mindenkinek oda kellett utaznia, ahol az édesapjuk lakott. Gyalog kellett menniük, mert akkor nem volt repülő és vonat, valószínűleg a sztrájk miatt. Így ment gyalog Mária és József meg Mariska néni Betlehembe. Nem volt könnyű az út Betlehembe. Ott nem volt Sport Hotel vagy Kék Nefelejcs nevű szálloda, mint a Balatonnál. Ezért csak egy garázsban kaptak helyet, és ott kellett az éjszakát eltölteniük, ahol egy tehén és egy szamár is lakott. Ezen az éjszakán megszületett a kis Jézus. Ő egy nagyon kedves gyerek, mindenkit szeret. Apát, anyát és Müller urat is, sőt a szomszédékat, Nagyékat is, akik olyan sokszor átkopognak, és veszekednek velünk, ha túl hangosak vagyunk a gyerekszobában…
Apja a hallottakon csendesen elgondolkodott, s egyszerre fellélegzett, mert úgy látta, hogy kudarcosnak érzett karácsonyi története mégis célhoz ért. A neveket, helyeket ugyan összekeverte a fia, ám a karácsony örömüzenetét megértette: Jézus mindenkit szeret.
De hogyan is áll a dolog a szomszédékkal, Nagyékkal? Igaz, sokszor átkopognak, ha a gyerekek zajonganak, de az ő kutyájuk sem csöndes, amikor mérgesen ugat, vagy beteg és nyüszít! De kell ezért neheztelni egymásra? Egyszer valakinek el kellene kezdeni a beszélő, a jó szomszédi viszonyt!
Kiss János becsomagolt néhányat felesége finom karácsonyi süteményeiből, kezébe vett egy üveg bort, s odaszólt a fiának:
– Gyere, Márk, átmegyünk a szomszédékhoz.
– Ezt neked a kis Jézus mondta, aki mindenkit szeret?
– Ebben igazad van – mondta az apja, miközben bizonytalanul becsöngetett a szomszédék ajtaján.
Missura Tibor
::Nyomtatható változat::
|