Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 02 - Mit sze­ret­nék el­ér­ni 2009-ben?

Mit sze­ret­nék el­ér­ni 2009-ben?

Ve­gyél elő egy üres la­pot, majd szép sor­ban vá­la­szolj az aláb­bi kér­dé­sek­re ma­gad­nak, írás­ban, de egé­szen őszin­tén! A sa­ját, sze­mé­lyes vá­la­sza­id se­gí­te­nek szá­mod­ra ki­raj­zol­ni egy szí­nes ké­pet ar­ról, mit is sze­ret­nél el­ér­ni ez újabb esz­ten­dő­ben. Ha el­ké­szül­tél, tedd fél­re ma­gad­nak a la­pot, zárd el egy bo­rí­ték­ba, majd írd rá: „Fel­bon­tan­dó 2009. jú­ni­us 30-án.” Az­az pon­to­san az év fe­lénél. Hidd el, meg­le­pő él­mény­ben lesz ré­szed, ami­kor új­ra át­ol­va­sod majd a so­ra­i­dat.

El­kép­zel­he­tő, hogy olyan si­ke­re­ket érsz el, ame­lye­ket el­kép­zel­tél ma­gad­nak, de az is meg­le­het, hogy éle­ted más irányt vesz, mint aho­gyan ter­vez­ted. Le­het, hogy je­len­le­gi ag­go­dal­ma­id tel­je­sen el­tűn­nek a nyár­ra. Le­het, hogy meg­lá­tod: egy ne­héz­nek tű­nő prob­lé­ma mi­lyen ne­vet­sé­ge­sen egy­sze­rű mó­don ol­dó­dott meg. És meg­le­het az is, hogy akad olyan prob­lé­ma, amely­nek a meg­ol­dá­sán fo­lya­ma­to­san dol­goz­nod kell, hogy idő­vel le tudd majd küz­de­ni. Sőt még az is meg­le­het, hogy meg­lá­tod a gond­vi­se­lő Is­ten mű­kö­dé­sét az éle­ted­ben, a so­rok kö­zött!

Ér­de­mes ki­pró­bál­ni, időt szán­ni gon­do­la­ta­id le­írá­sá­ra, mert egé­szen biz­to­san meg­le­pe­té­se­ket hoz­nak majd a sa­ját so­ra­id, és az is bi­zo­nyos, hogy a gon­do­la­ta­id, ha majd új­ra át­ol­va­sod őket, se­gí­te­nek éle­ted to­váb­bi út­ján.

Íme a kér­dé­sek. Vá­la­szold meg őket nyu­god­tan, hig­gad­tan, ala­po­san át­gon­dol­va:

• Mit sze­ret­nék el­ér­ni a ta­nu­lás te­rén 2009-ben? Vagy ép­pen a mun­kám te­rén, je­len­le­gi hely­ze­tem­ben? Elé­ge­dett­nek mond­ha­tom ma­gam? Vagy­is azt te­szem ép­pen, azt ta­nu­lom, azt a mun­kát vég­zem, ame­lyet tény­leg akar­tam? Ho­gyan te­het­ném még job­ban? Ha nem ér­zem jól ma­gam a bő­röm­ben, mi más­ra vágy­nék? Hogy tud­nék el­in­dul­ni egy újabb úton?

• Mi­lyen a kap­cso­la­tom a szü­le­im­mel? Ho­gyan te­het­ném job­bá? • Mi­lyen a kap­cso­la­tom a test­vé­rem­mel/test­vé­re­im­mel? Ho­gyan tud­nánk egy­mást job­ban kí­sér­ni? Mi­vel tud­nánk szo­ro­sabb­ra fűz­ni a test­vé­ri vi­szonyt? Szü­le­in­ket ho­gyan tud­nánk kö­zö­sen meg­ör­ven­dez­tet­ni?

• Mi­lyen a kap­cso­la­tom más, kö­ze­leb­bi és tá­vo­lab­bi ro­ko­na­im­mal: öre­gek­kel, fel­nőt­tek­kel, fi­a­ta­lok­kal, ki­csi gyer­me­kek­kel? Ki az, akit el­ha­nya­gol­tam? Ki­re kell na­gyobb fi­gyel­met for­dí­ta­nom?

• Mi­lyen a kap­cso­la­tom a ba­rá­ta­im­mal? Ki­vel sze­ret­ném épí­te­ni, szo­ro­sabb­ra fűz­ni a jó ba­rá­ti vi­szonyt? Mit tu­dok ten­ni a ba­rá­ta­i­mért? Ki­nek van szük­sé­ge pon­to­san az én se­gít­sé­gemre? És va­jon ki az, aki­vel nem jó, ha ba­rát­ko­zom?

• Kik azok az éle­tem­ben, akik­kel meg tu­dom be­szél­ni a prob­lé­má­i­mat? Ki­mu­ta­tom-e há­lá­mat ne­kik, ami­ért az ide­jü­ket ön­zet­le­nül rám pa­za­rol­ják? Mit te­he­tek én őér­tük?

• Mi­lyen rend­sze­res­ség­gel tud­nék va­la­mit ten­ni az egész­sé­ge­mért, szer­ve­ze­tem jó mű­kö­dé­sé­ért? Mit spor­tol­nék szí­ve­sen, és mi­ért azt?

• A kül­ső­mön mit kell vál­toz­tat­nom? Sú­lyom, ala­kom, fri­zu­rám? Ho­gyan sze­ret­nék ki­néz­ni? És mit tu­dok ér­te ten­ni?

• A ben­sőm­mel meg va­gyok elé­ged­ve? Mi­lyen rossz tu­laj­don­sá­ga­i­mon sze­ret­nék fa­rag­ni? Mi­lyen jó tu­laj­don­sá­ga­i­mat sze­ret­ném erő­sí­te­ni?

• Ho­gyan tu­dok pénzt ke­res­ni, spó­rol­ni, fél­re­ten­ni? Mi­re kel­le­ne gyűj­te­nem, ami hasz­nos a szá­mom­ra?

• Ho­va sze­ret­nék el­utaz­ni eb­ben az év­ben? Mi­ért pont oda, mi­ célból és mi­kor? • A lel­ki éle­tem te­rü­le­tén hol kel­le­ne va­la­mit ten­nem? Hol hall­hat­nám Is­ten igé­jét, sze­mé­lyes üze­ne­tét? Hol is­mer­ked­het­nék meg ke­resz­tény, hí­vő fi­a­ta­lok­kal, fel­nőt­tek­kel? Van-e va­la­mi, ami­ért rend­sze­re­sen sze­ret­nék imád­koz­ni?

• Mi­lyen mot­tót vá­lasz­ta­nék ma­gam­nak a 2009. év­re?

A ka­rá­cso­nyi öröm­üze­net ma
Egy kis ki­té­rő
A vi­dék lel­ke
Ta­bu­la ra­sa
Kétszázhuszonöt éves a sop­ro­ni evan­gé­li­kus temp­lom
Foly­ta­tó­dtak a ke­resz­té­nyül­dö­zé­sek a föld szá­mos or­szágá­ban
Aliansz-imahét
Ima­híd az iz­ra­e­li bé­ké­ért
Hon­la­pot in­dí­tot­tak re­for­má­tus lel­ké­szek az ügy­nök­kér­dés ren­de­zé­sé­re
Ki­ad­ták a vi­lág el­ső ro­ma Bib­li­á­ját
Til­ta­kozás Sza­ra­je­vó­ban a Mi­ku­lás-ti­la­lom el­len
A bi­za­lom za­rán­dok­út­ja a föl­dön
Szűz Má­ria Jé­zust szült
Jé­zus Krisz­tus-me­cset Ma­da­bá­ban
Ma­laj­zi­á­ban be­til­tot­ták a jó­gát az isz­lám­hí­vők szá­má­ra
Mi­ért ke­rült be An­gel­ina Jo­lie a Bib­li­á­ba?
Egy­ház­újí­tó, mar­káns hang volt
Web­ka­me­rás test­vér­ta­lál­ko­zó
Az evan­gé­li­kus egy­ház együtt­mű­kö­dés­re tö­rek­szik az ön­kor­mány­za­tok­kal
Na­gyot­hal­lók előny­ben?
Szín­ről szín­re
Rend­szer­vál­to­zás
Fel­újít­ják a száz­éves evan­gé­li­kus temp­lo­mot Za­la­eger­sze­gen
A posz­tó­ke­res­ke­dő fia
Pél­da, ér­ték
Mennyi­re sze­líd a nyel­ved?
Ér­té­ke­ink
Be­ve­ze­tés az ima­hét gon­do­lat­kö­ré­be
Öku­me­ni­kus hely­zet Ko­re­á­ban
1. nap
2. nap
3. nap
4. nap
5. nap
6. nap
7. nap
8. nap
Öröm­te­li és „gyá­szos” ka­rá­csony
Megszólító tanúságtétel
A Re­for­má­tus éne­kek a Ma­hasz toplis­tá­ján
„A mű­vé­szet tra­gi­kus Is­ten-ke­re­sés”
A nóg­rá­di vár
Víz­özön – tűz­özön – fény­özön
Oratio œcumenica
Mit sze­ret­nék el­ér­ni 2009-ben?
ÉnekKincsTár
Fel­sé­ges Jé­zus, vi­lág fe­je­del­me

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 02 Mit sze­ret­nék el­ér­ni 2009-ben?