Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 02
- 1. nap
A hét témája
A nyolc nap tematikája
Hozzászólás a cikkhez
1. nap
Keresztyén közösségek szemtől szemben a régi és az új megosztottságokkal
• Ez 37,15–19;22–24a: Eggyé a kezedben
• Zsolt 103,8–13;18: Irgalmas és kegyelmes az Úr…
• 1Kor 3,3–7;21–23: Irigység s viszálykodás van közöttetek…
• Jn 17,17–21: Hogy mindnyájan egyek
legyenek…
A keresztyének arra kaptak elhívást, hogy Isten állhatatos és kiengesztelő szeretetének eszközei legyenek egy olyan világban, amelyre az elkülönülés és az elidegenedés nyomta rá bélyegét. Az Atya, Fiú és Szentlélek nevében megkeresztelve valljuk, hogy hiszünk a megfeszített és feltámadott Krisztusban. Krisztus népe vagyunk, akiknek az a küldetésük, hogy Krisztus teste legyünk a világban és a világért. Krisztus kérte ezt imádságában tanítványai számára: hogy egyek legyenek, hogy elhiggye a világ…
Hitünk és keresztyén tanítványságunk megosztottsága meggátol bennünket abban, hogy bizonyságot tudjunk tenni a világ előtt. Koreának, mint más nemzeteknek is, egymásnak ellentmondó módon hirdették az evangéliumot. Az a kísértésünk, hogy a jelenlegi megosztottságot a hátterében lévő konfliktusokkal inkább keresztyén történelmünk természetes örökségének tekintsük, mint belső ellentmondásnak azzal az üzenettel szemben, hogy Isten Krisztusban megbékéltette a világot.
Ezékiel látomása arról, hogy a régi Izráel megosztott királyságának neveit hordozó két fadarab eggyé lett Isten kezében, világosan mutatja Isten hatalmát arra nézve, hogy megbékéltessen, és megtegye egy megosztottságba süllyedt néppel azt, amit maguk nem tudnak megtenni önmagukkal. Ez biztató üzenet a megosztott keresztyének számára. Előképe a megbékélés forrásának a keresztyén igehirdetés szívében. A Krisztus keresztjét alkotó két fadarabon a történelem Ura magára veszi az emberiség sebeit és megosztottságait. Jézus önátadásának teljességében a kereszten együtt tartja az emberi bűnt és Isten rendíthetetlen, megváltó szeretetét. Keresztyénnek lenni azt jelenti, hogy az ő halálában keresztelkedtünk meg. Halálában az Úr – határtalan kegyelmében – felszegezi a sebzett emberiség neveit a kereszt fájára. Ezzel magához ölel minket, és helyreállítja kapcsolatunkat Istennel és egymással.
Keresztyén egységünk Krisztushoz tartozásunkra alapozott közösség. Mivel Krisztushoz fordultunk, felfedezhetjük, hogy kiengesztelődtünk a Szentlélek hatalma által. A keresztyén egységért mondott ima Istenbe vetett bizalmunk megvallása és önmagunk teljes megnyitása a Lélek előtt. A keresztyén egységért végzett egyéb erőfeszítéseinkkel együtt – párbeszéd, közös bizonyságtétel és misszió – az egységért való imádkozás kiváltságos eszköz, amely által a Szentlélek ezt a megbékélést Krisztusban nyilvánvalóvá teszi. Benne, aki a világ megváltására jött közénk.
Imádság
Együtt érző Isten! Te szeretsz minket, és Krisztusban megbocsátottál nekünk. Szándékod, hogy békéltesd az emberiséget ebben a megváltó szeretetben. Tekints kegyesen reánk, akik a keresztyén egységért imádkozunk és dolgozunk. Add, hogy megtapasztaljuk, hogy testvérek vagyunk a te szeretetedben. Add, hogy eggyé legyünk, eggyé a te kezedben. Ámen.
::Nyomtatható változat::
|