Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 02
- A posztókereskedő fia
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A posztókereskedő fia
Születésnapot ünneplünk. Január 12-én született Assisi Szent Ferenc. Legalábbis egyes magyar források szerint; mások szeptemberi születésnapról tudnak. Az sem biztos, hogy Giovanni Bernardone, a dúsgazdag posztókereskedő fia 1181-ben vagy 1182-ben látta-e meg a napvilágot.
Kereknek éppen nem mondható ez a 827. vagy 828. évforduló. Ám akinek a természet védelme szívügye, annak minden alkalmat meg kell ragadnia, hogy megemlékezzen Ferenc testvérről! A katolikus kereskedők is védőszentjüknek tartják, de inkább csak a pályaelhagyó kereskedők patrónusa lehet. A szegények és a szociális munkások után 1980-ban a környezetvédőknek is hivatalos védelmezője lett. Nagy szükségünk van határozottságának és szelídségének példájára. Életét most nem elevenítem fel, a Naphimnuszból nem idézek, de gondolok rá, mikor néhány szót az assisi folyamatról írok.
A világ egyik legnagyobb természetvédelmi szervezete, a pandamackós címerállatáról ismert WWF (World Wide Fund, Természetvédelmi Világalap) 1986-ban alapításának huszonötödik évfordulóját ünnepelte. Ennek előkészítéseként felkérték a buddhista, a keresztény, a hindu, a zsidó és az iszlám vallás jelentős képviselőit, hogy nyilatkozatban fogalmazzák meg, mi a viszonyuk a természet védelméhez. A hívekhez küldött üzenetek másképp fogalmaznak, de mind az ötből egyértelműen kiderül, hogy hitükből következik a természet védelme. A nyilatkozatokra az Assisi Szent Ferenc-bazilikában tartott közös szertartás keretében a vallási vezetők ünnepélyesen áldásukat adták, és azóta is gyakran hivatkoznak rájuk. Természetesen az utóbbi évtizedekben az Egyházak Világtanácsa és a Lutheránus Világszövetség is rendszeresen foglalkozik a teremtett világ megőrzésének témájával.
2008-ban a baj sokkal nagyobb, mint 2007-ben volt, és egész biztos, hogy 2009-ben bolygónkon többen fogják saját bőrükön érezni a környezeti válság jeleit, mint tavaly. A kérdés csak az, hogy mikor leszünk hajlandók a probléma súlyosságával arányos lépéseket tenni. Komolyan gondolom, hogy a nyilatkozatok nagyon fontosak, de már nem elegendők.
Hajózni muszáj, de nem mindegy, hogyan. Az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat 2008. októberi nyilatkozatában Meyer-Abich német filozófust idézi. Szerinte eddig az ipari civilizáció korszakában éltünk, de ha életben akarunk maradni, ezt a környezetbarát civilizáció korának kell felváltania. Az ipari civilizáció olyan, mint egy hatalmas tankhajó. Az acélmonstrum mozgatásához rengeteg energiára van szükség. Persze óriási mennyiségű kőolajat tud szállítani, de nagyon nehéz kormányozni és lefékezni, és ahogy a tankhajók katasztrófája mutatja, nagy a szennyezés kockázata is.
A kívánatos környezetbarát civilizáció olyan, mint egy kis vitorlás hajó. Könnyű, jól kormányozható, szél formájában a napenergia hajtja. Szállítási kapacitása persze sokkal kisebb, mint a tankhajóé, de hát miért is szállítana óriási mennyiségű olajat? Nem hagy piszkos foltokat maga után az óceánban, és katasztrófával sem fenyegeti a természetet. Kevés anyagfelhasználással járó termelés és életvitel, szerény méretek, összhang a teremtés rendjével – erre kell törekednünk.
A Magyarországi Evangélikus Egyház is sok éve keresi a teremtett világ megőrzésével kapcsolatos mondanivalóját. Ennek egyik legújabb örvendetes megnyilvánulása, hogy az Északi Egyházkerület honlapjának bal alsó sarkában megjelent a Zöldtemplom rovat. Egyelőre az oldal címében még benne van a „különlegességek” szó, de ez biztos változni fog, és a többi egyházkerületnek is hasonlóan tartalmas zöldoldala lesz.
Megtalálhatók itt Béres Tamás ökoteológiai művei, egyházi dokumentumok, elérhetők környezetvédelemmel foglalkozó nemzetközi egyházi oldalak és hazai zöldszervezetek. Külön öröm, hogy olvashatunk tanácsokat a zöld lelkészi hivatalok kialakításához, és – figyelem – egy ilyen pontot is találtam: „ÖKO-Evangélikus gyülekezetek”. Ha rákattintunk, ezt olvashatjuk: „Hamarosan azokról a gyülekezeteinkről és lelkészi hivatalokról adunk itt felvilágosítást, melyek élen járnak a környezettudatos életvitelükkel.” Egyelőre a lista nulla elemből áll, de nem használom ki az ironizálásra nyíló lehetőséget.
Első kézből tudom, hogy vannak olyan gyülekezetek, amelyek komolyan keresik, hogy mit tehetnének környezetük védelméért. A kelenföldi egyházközség hírlevelében Joób Máté lelkész felkérésére elindítottuk A gyülekezet zöldítése című sorozatot, amelynek már eredményei is vannak. A gyülekezeti alkalmak többségén a résztvevők pillepalackos ásványvíz helyett kancsóból üvegpohárba töltött finom csapvizet isznak, és megkezdődött a gyülekezeti komposztálás.
Az Evangélikus Élet Üzenet az Ararátról rovata hat év alatt a környezet- és természetvédelem, a társadalmi problémák és a fenntarthatóság nagyon sok kérdésével foglalkozott, és az életmódra vonatkozó tanácsokban sem volt hiány. A következő hetekben szeretnénk megmutatni, hogy egy-egy súlyos környezetvédelmi probléma megoldásáért mit tehetnek a gyülekezetek. Meggyőződésünk, hogy ha kevesebb szemetet termelnek, és kevesebb energiát fogyasztanak, támogatják a környezetbarát közlekedési módokat, és megtanítják a gyerekeket az élővilág sokféleségének védelmére, annak a gyülekezeti tagok gondolkodásában és háztartásában is pozitív hatása lesz.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|