Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 02
- „A művészet tragikus Isten-keresés”
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
„A művészet tragikus Isten-keresés”
Egy mára elfeledett magyar festő újrafelfedezése történt meg az elmúlt esztendőben. Mindez azért kívánkozhat egy egyházi újság lapjaira, mert a festő egyben lelkipásztor is volt, munkáinak ihletője főképpen a Biblia.
A festő-lelkipásztort Szúdy Nándornak hívták, és már harminchárom esztendeje, hogy meghalt. Losoncon végezte a református teológiát, miközben Budapesten, Szőnyi István szabadiskolájában festészetet tanult. A második világháború alatt vált ismert festővé, kiállításairól több munkát a Fővárosi Képtár és a Szépművészeti Múzeum vásárolt meg. A háború után Békésen szolgált hat éven át, ez festői munkásságának fontos színhelye. Később végleg Budapesten telepedett le, és a XIII. kerületi Pozsonyi úti református egyházközségben szolgált nyugdíjazásáig.
Egyházi kapcsolatai révén külföldön is kiállíthatott: Prága, Edinburgh és Glasgow jelentették sikerének állomásait. A rendszerváltozást követően kizárólag Sárospatakon láthatták munkáit, mígnem idén nyáron az Oltalom Alapítvány katalogizálta és vándorkiállításként elindította az országban a Szúdy-gyűjteményt, amely immár közel kétszáz darabot számlál. Az első állomás Szegvár volt, a második Békés, egykori szolgálatának helyszíne, ahol néhány családtagja él.
Szúdy Nándor művészetének két fő témája saját vallomása szerint az „expresszivisztikus jellegű figurális festészet és a vízparti napsütések és garami tájak szép világa”.
Bibliai témái közül megemlíthető például az irgalmas samaritánus példázata, melyet többször is megfestett. Igen érdekes ezeket az alkotásokat egymás után megfigyelnünk. Az első ilyen képet még 1951-ben alkotta, címe A kék szamár; hat évvel később hasonló kompozícióban, de már az alakokra koncentrálva A segítség címmel festette meg, a végső, legmélyebb verzió 1962-ben készült el. Az embertárs vonalai immár elnagyoltak, az élénk színek már-már Van Gogh hatását mutatják. Szintén többször nyúlt a menekülő szent család témájához, a Golgotához, a halászat és a magvetés biblikus mondanivalójához. Megfestette a tékozló fiú példázatát is, valamint igen erőteljesek apokaliptikus látomásai.
Egyik előadásában Szúdy Nándor így vélekedett: „A művészet tragikus Isten-keresés. Az érzékelhető isteni gondolat a szép lehetőségein keresztül. Az ember eszmélése: honnan jövünk, és hová megyünk? Ezért érték a művészet. Az a tény, hogy az ember színekben, formákban és hangokban keresheti a harmóniát, az isteni lehetőséget, az Isten teremtő gondolatát, azt a megdöbbentő élményt adja az embernek, hogy milyen szép Isten ajándéka, a művészet, amivel élni a földi embernek nem szégyen, hanem felemelkedés.”
Jelenleg a kiállítás Eleken, a városi könyvtárban látható, majd a képek két részre bontva indulnak körútra: egyik részük a Dunántúl, a másik a Dél-Alföld több településén lesz megtekinthető. Októberben pedig újra Békésen, a városi galéria nagytermében nyílik meg az alkotó – több hónapon át nyitva tartó – gyűjteményes tárlata.
Szegfű Katalin
::Nyomtatható változat::
|