Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 02
- A vidék lelke
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
A vidék lelke
Rögtön az írás elején szeretném rögzíteni, a vidék szó az én gondolataim pozitív tartományában található. E fogalomhoz olyan élmények kötődnek, mint nyugalom, csend, kedvesség, vendégbarátság, közvetlenség, őszinteség, fáradságos munka, egyháziasság, felelősség.
Amikor a vidéknek pozitív tartalmat adunk, ez a törekvés nem elmarasztalni kívánja a szép fővárosunkban élő kedves evangélikus testvéreinket, még kevésbé Budapest világszerte ismert értékeit. Csupán a vidék sajátosságaira szeretné ráirányítani figyelmünket.
A Biblia éve alkalmából közel félszáz gyülekezetben szolgáltam, a Magyar Bibliatársulat elnökeként református gyülekezetekben is, többségében azonban ökumenikus együttléteken. Szinte valamennyi találkozásom – vidéki, városi és falusi gyülekezetben – azonos tapasztalatokat érlelt bennem.
Egyfelől mindenütt nagy érdeklődéssel fogadták a gyakran bibliakiállítással egybekötött alkalmat, amelyen az adott város vagy község lakossága felekezetre és világnézetre való tekintet nélkül képviseltette magát. Érzékelhető volt a Biblia gazdag üzenete utáni vágy. Lehet, hogy a művészeti ihletettség forrását fedezték fel benne. Lehet, hogy az Énekek éneke jelentett valakinek irodalmi élményt. Máskor a Példabeszédek könyvének bölcsessége ragadta meg a kedves olvasót. Sokaknak pedig az éltető, élő ige gazdagsága fénylett fel.
Másfelől örömmel fedezték fel egymást a különböző templomba járók a közösen rendezett ünnepségen, ünnepségsorozaton. Ugyanakkor hozzájuk csatlakoztak a Biblia után nem hitbeli szempontok alapján érdeklődők, és ez a tény jóízű beszélgetéseket indított el köztük.
Akik ismerték a résztvevőket – a helyi lelkészek –, örömmel számoltak be arról, hogy a Biblia, a könyvek könyve közös találkozási pontot jelentett a különböző pártokhoz tartozó, az életről más-más nézeteket valló emberek számára is. A beszélgetésekben nyoma sem volt a médiumok által gerjesztett véleményütköztetéseknek vagy indulattal teli szóváltásoknak. Annál inkább kialakult a kölcsönös tisztelet, tiszta emberség és segítőkészség utáni vágy, olyan légkör, amelyben mindenki szívesen találkozik a másikkal, és cseréli ki gondolatait ilyen beszélgetések alkalmával.
Vidéken emberközelben élnek egymás mellett szomszédok, felettesek és beosztottak, vezetők és vezetettek. Találkoznak a hétköznapi élet mindennapos eseményei közben, fodrásznál és az üzletben, orvosi várószobában és a színházban. Bizony egymás szemébe kell nézniük. Aki másként cselekszik, az elveszíti a közösség bizalmát.
A Biblia éve abban segített, hogy a vidék összetartozása, az egymás szemébe nézés erősödjék. Más szóval így is mondhatjuk: abban segített, hogy a vidék lelke újra éljen, tovább éljen!
::Nyomtatható változat::
|