Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 02 - Fel­újít­ják a száz­éves evan­gé­li­kus temp­lo­mot Za­la­eger­sze­gen

Fel­újít­ják a száz­éves evan­gé­li­kus temp­lo­mot Za­la­eger­sze­gen

Az idén be­fe­je­ző­dik a száz­esz­ten­dős za­la­eger­sze­gi evan­gé­li­kus temp­lom tel­jes fel­újí­tá­sa: 2007-ben a bel­ső tér szü­le­tett új­já, ez év ta­va­szán pe­dig kül­ső re­konst­ruk­ci­ó­val foly­ta­tód­nak a mun­kák – mond­ta el Sza­bó Vil­mos he­lyi lel­kész az MTI-nek.

Az el­múlt száz év alatt az idő­já­rás vi­szon­tag­sá­gai, a be­szi­vár­gó ta­laj­víz, eső­víz sok kárt tet­tek a for­gal­mas út mel­lett ál­ló temp­lom­ban – amely vá­ros­ké­pi­leg vé­dett épü­let –, de ko­ráb­ban csak ki­sebb kül­ső ja­ví­tá­so­kat tud­tak raj­ta el­vé­gez­ni. A ter­vek sze­rint a temp­lom áll­vá­nyo­zá­sa után egy­szer­re foly­nak majd a kül­ső mun­kák: új­ra­fes­tik a kül­ső fa­la­kat, ki­cse­ré­lik a sé­rült dísz­tég­lá­kat, kor­sze­rű­sí­tik a csa­tor­na­rend­szert és a le­be­to­no­zott víz­le­fo­lyó­kat.

A hom­lok­za­tot dí­szí­tő tég­lák nagy ré­sze a kül­ső moz­gá­sok és a sa­vas eső mi­att tönk­re­ment, meg­bom­lott. Mint a lel­kész el­mond­ta, re­mé­lik, hogy a fel­újí­tás­hoz masszív agyag­ból ké­szült, spe­ci­á­lis tég­lá­kat kap­nak majd.

A temp­lom kül­ső fel­újí­tá­sa ti­zen­öt­mil­lió fo­rint­ba ke­rül, eb­ből a za­la­eger­sze­gi köz­gyű­lés több mint egy­mil­lió fo­rint tá­mo­ga­tást és csak­nem hét­száz­ezer fo­rint ka­mat­men­tes köl­csönt biz­to­sít. A fenn­ma­ra­dó költ­sé­ge­ket az egy­ház­ke­rü­let tá­mo­ga­tá­sá­ból és a hí­vek ado­má­nya­i­ból fe­de­zik.

A temp­lom fel­szen­te­lé­sé­nek szá­za­dik év­for­du­ló­já­ra, 2007-ben fe­je­ző­dött be a bel­ső tér tel­jes re­konst­ruk­ci­ó­ja. A ré­gi mo­za­ik­la­po­kat és a fa­la­kat bo­rí­tó lam­bé­ri­á­kat ki­cse­rél­ték, res­ta­u­rál­ták az ol­tár­ké­pe­ket. A költ­sé­ge­ket ugyan­csak a gyü­le­ke­zet, a vá­ros és az or­szá­gos egy­ház tá­mo­ga­tá­sá­ból fi­nan­szí­roz­ták.

Sza­bó Vil­mos a gyü­le­ke­zet­ről el­mond­ta, hogy az el­múlt száz év alatt több mint száz­szo­ro­sá­ra nőtt a lét­száma. A 19. szá­zad vé­gén, 1886-ban az össze­írás­kor Za­la­eger­sze­gen mind­össze ki­len­cen, 2000-ben pe­dig már ez­ren val­lot­ták ma­gu­kat evan­gé­li­kus val­lá­sú­nak. Sza­vai sze­rint a kö­zös­ség 1902-ben vált el Za­la­ist­vánd­tól, a temp­lom­épí­tés­hez Za­la­eger­szeg vá­ro­sa tel­ket és nagy mennyi­sé­gű tég­lát ado­má­nyo­zott.

A neo­gó­ti­kus stí­lu­sú temp­lo­mot Ge­rey Er­nő ter­vei alap­ján Mo­ran­di­ni Ta­más olasz szár­ma­zá­sú mér­nök épí­tet­te 1906-ban. Egy esz­ten­dő sem kel­lett hoz­zá, míg el­ké­szült a vár­jel­le­gű, kis tor­nyok­kal dí­szí­tett épü­let: az alap­kö­vet 1906 már­ci­u­sá­ban he­lyez­ték el, ok­tó­ber­ben pe­dig már meg­szó­lalt a temp­lom­to­rony ha­rang­ja.

MTI

A ka­rá­cso­nyi öröm­üze­net ma
Egy kis ki­té­rő
A vi­dék lel­ke
Ta­bu­la ra­sa
Kétszázhuszonöt éves a sop­ro­ni evan­gé­li­kus temp­lom
Foly­ta­tó­dtak a ke­resz­té­nyül­dö­zé­sek a föld szá­mos or­szágá­ban
Aliansz-imahét
Ima­híd az iz­ra­e­li bé­ké­ért
Hon­la­pot in­dí­tot­tak re­for­má­tus lel­ké­szek az ügy­nök­kér­dés ren­de­zé­sé­re
Ki­ad­ták a vi­lág el­ső ro­ma Bib­li­á­ját
Til­ta­kozás Sza­ra­je­vó­ban a Mi­ku­lás-ti­la­lom el­len
A bi­za­lom za­rán­dok­út­ja a föl­dön
Szűz Má­ria Jé­zust szült
Jé­zus Krisz­tus-me­cset Ma­da­bá­ban
Ma­laj­zi­á­ban be­til­tot­ták a jó­gát az isz­lám­hí­vők szá­má­ra
Mi­ért ke­rült be An­gel­ina Jo­lie a Bib­li­á­ba?
Egy­ház­újí­tó, mar­káns hang volt
Web­ka­me­rás test­vér­ta­lál­ko­zó
Az evan­gé­li­kus egy­ház együtt­mű­kö­dés­re tö­rek­szik az ön­kor­mány­za­tok­kal
Na­gyot­hal­lók előny­ben?
Szín­ről szín­re
Rend­szer­vál­to­zás
Fel­újít­ják a száz­éves evan­gé­li­kus temp­lo­mot Za­la­eger­sze­gen
A posz­tó­ke­res­ke­dő fia
Pél­da, ér­ték
Mennyi­re sze­líd a nyel­ved?
Ér­té­ke­ink
Be­ve­ze­tés az ima­hét gon­do­lat­kö­ré­be
Öku­me­ni­kus hely­zet Ko­re­á­ban
1. nap
2. nap
3. nap
4. nap
5. nap
6. nap
7. nap
8. nap
Öröm­te­li és „gyá­szos” ka­rá­csony
Megszólító tanúságtétel
A Re­for­má­tus éne­kek a Ma­hasz toplis­tá­ján
„A mű­vé­szet tra­gi­kus Is­ten-ke­re­sés”
A nóg­rá­di vár
Víz­özön – tűz­özön – fény­özön
Oratio œcumenica
Mit sze­ret­nék el­ér­ni 2009-ben?
ÉnekKincsTár
Fel­sé­ges Jé­zus, vi­lág fe­je­del­me

Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2009 02 Fel­újít­ják a száz­éves evan­gé­li­kus temp­lo­mot Za­la­eger­sze­gen