Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- Síszünet – másképpen
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Síszünet – másképpen
A Deák Téri Evangélikus Gimnázium két tanulója, Főzy Hanga (16) és Regős Rozi (17) Felsősófalván töltötte az idei síszünetet. Ottani élményeikről, tapasztalataikról kérdeztük őket.
– Hogy kerültetek Felsősófalvára?
Rozi: Tavaly nyáron az iskola szervezésében utaztunk Erdélybe körülbelül húszan, hogy megismerjük Böjte Csaba testvér intézményeit. Néhányan a szovátai árvaház építkezésén segítettek, mi pedig Felsősófalván voltunk egy napközi otthonban. Egyértelmű volt számomra, hogy ide még visszajövök. Februárban magammal hívtam Hangát is.
– Kik járnak ide?
Hanga: Ezeknek a gyerekeknek, akik ide járnak, van ugyan családjuk, de nagyon zilált, szegény körülmények között élnek, többen félárvák vagy cserbenhagyottak. Sajnos a szülők körében gyakori az öngyilkosság. A múlt héten pedig egy korunkbeli fiú végzett magával…
Rozi: Csabit mi is ismertük és nagyon szerettük… Nagyon fog hiányozni a többieknek is, mert a csapat egyik vezéregyénisége volt, mindenki felnézett rá.
– Jaj, ez borzasztóan nehéz. Hallottam róla… De meséljetek még a napköziről! Hogy is működik?
Hanga: A tanítás után itt tudnak együtt tanulni, játszani, és meleg ebédet is kapnak, amire otthon sajnos nem lenne lehetőségük. Egy jólelkű asszony vezeti a napközit, Manyi néni. Ő főz, befűt, takarít, tanul a gyerekekkel.
Rozi: Olyan, mint egy tündér. Anyjuk helyett anyjuk.
– Hányan vannak a napköziben?
Hanga: Összesen húsz gyermekre kap támogatást az intézmény a Dévai Szent Ferenc Alapítványtól, fejenként havonta ezerötszáz forintnak megfelelő összeget. Mégis huszonhárman járnak most oda. Manyi néni mesélte, hogy megszakad a szíve, amikor vissza kell utasítani az újabb jelentkezőket.
– Milyen az épületük?
Rozi: Az alapítvány egy parasztházat vett, amit adományokból sikerült felújítani.
Hanga: Manyi néni családja nagyon sokat dolgozott a felújításkor, és ma is rengeteget segítenek a ház körül, különösen a férje, Bandi bácsi.
– Meséljetek egy kicsit a gyerekekről!
Rozi: Elsősök a legkisebbek, és hetedikesek a legidősebbek, akik ide járnak.
Hanga: Ezek a gyerekek minden apróságért nagyon hálásak.
Rozi: Egy mosolyért is…
Hanga: Hamar az ember szívéhez nőnek. Ahhoz képest, hogy milyen nehéz sorsúak, vidámak, játékosak. Látszik, hogy szeretik egymást, összetartanak.
Rozi: Olyanok, mint egy család, Manyi néni nagyon szereti és saját gyermekeiként emlegeti őket.
Hanga: Nemcsak tanulni és játszani járnak ide, hanem mindenkinek megvan a maga feladata. Mosogatnak, fát hasogatnak, kertészkednek, söpörnek, rendet tartanak a ház körül.
Rozi: Mindezt teljesen magától értődően csinálják, természetes a számukra, hogy kiveszik a részüket a munkából. Ráadásul a tanulásban is segítik az ügyesebbek a gyengébbeket.
– És ti mit csináltatok Felsősófalván?
Hanga: Kirándulni vittük a gyerekeket – a falu környezetét velünk fedezték fel!
Rozi: Játszottunk, foglalkoztunk velük, barkácsoltunk, gyöngyöt fűztünk, palacsintát sütöttünk… Olyasmit csináltunk, amire otthon nincs lehetőségük. Vagy amire Manyi néninek nem marad már ideje és kapacitása. És szerettük őket!
– Van valami emlékezetes történetetek?
Hanga: Többször is sütöttünk palacsintát a gyerekekkel, egyszerre három kiló lisztből, hogy biztosan elég legyen. És nem volt elég… Mindenki sütni szeretett volna, a fiúk is, hiszen erre ritkán kerül sor.
Rozi: Jártunk a parajdi sóbányában is. A bánya látogatható, játszótereket, ugrálóvárakat, trambulinokat építettek benne. Amellett, hogy egészséges levegőjű a hely, a gyerekek szívesen töltik ott az időt. „A mi gyerekeink” is felszabadultan, boldogan játszottak. Alig lehetett őket hazavinni.
– Jártatok a gyerekek otthonában is?
Hanga: Igen, jártunk több helyen. Azért is, mert időnként meg kell győzni a szülőket, nagyszülőket, hogy engedjék a napközibe a gyerekeket. Valószínű, hogy büszkeségből nem engednék őket, mert úgy gondolják, nem annyira szegények, hogy erre rászorulnának. Azt hiszik, egyedül is tudnak boldogulni, pedig néha ételre sem futja.
Rozi: Az az igazság, hogy a családok egy része igénytelenségben, gyakran sajnos piszokban él. A faluszéli cigánytelepre is elmentünk egy kisfiúért. Szeretettel fogadtak, pedig nem is ismertek minket. A látogatás megdöbbentő élmény volt, de ez már másik történet.
– A ti munkátokon túl mivel lehet segíteni Manyi néni és a napközi életét?
Rozi: Sajnos az erdélyi árváknak gyűjtött csomagokból általában nem jut Felsősófalvára, mert azok inkább a bentlakásos otthonokba kerülnek. Mivel nagy a szegénység, mindenfélére szükség van: élelemre, tanszerekre, íróeszközökre, ruhára, fehérneműre egyaránt. És persze könyvekre, a kötelező olvasmányokra és játékokra is.
– Ebben mit tudtok ti segíteni?
Hanga: Küldhetünk, vihetünk is csomagot, de a legjobb lenne gyűjtést szervezni, például az iskolában. Manyi néni nagyon szeretné, ha a napköziben lehetne építeni egy rendes konyhát, és ha lenne egy kis fürdőszoba, ahol megfürdetheti a gyerekeket. Mert annak ellenére, hogy otthon az állatok körül is dolgoznak, nem tudnak tisztálkodni.
Rozi: Felvettük a kapcsolatot Fabiny Tamás püspökkel, aki támogatásáról biztosított minket, és megígérte, hogy próbál segíteni az adománygyűjtésben, ahogy a kőbányai Kápolna Színpad Alapítvány is. A faluban minden munkát meg lehetne szervezni, de az építőanyag pénzbe kerül. Persze szeretnénk kétkezi segítséget is nyújtani.
– Ezek szerint tervezitek, hogy ellátogattok még oda?
Rozi: Mindenképpen, és nem is egyszer.
A Kápolna Színpad Alapítvány számlaszáma: Erste Bank 11670009-07753400-70000007. A közlemény rovatba írják be: „Felsősófalva”.
EÉ
::Nyomtatható változat::
|