Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- „Elköltözöm, az biztos”
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
„Elköltözöm, az biztos”
Beszélgetés dr. Dőry Istvánnal – 1. rész
Harminc évvel ezelőtt ifjúsági óráink és kirándulásaink gyakori témája volt, hogy Budapest túl nagy város. „Én elköltözöm, az biztos” – mondtam akkoriban, főleg azért, mert vonzódtam a természetközeli élethez. Ismerek valakit, aki nem csak tervezgetett. Dr. Dőry István 49 éves, négygyerekes családapa két éve egy kis faluban él. Miért? Hogyan? Mi köze ennek a fenntartható élethez?
– Régóta ismerem, tudom Önről, hogy legalább húsz éve intenzíven foglalkoztatják a környezetvédelmi kérdések. Miért pont mostanában váltottak életmódot?
– Ez hosszú folyamat volt. Tizenhét évig Szentendrén, a Ferences Gimnáziumban tanítottam fizikát, kémiát, számítástechnikát, és tényleg fontos feladatomnak tartottam, hogy a gyerekekkel megértessem az ökológia lényegét.
Fontos előzmény, hogy még a szocializmus idején Freiburgban voltam ösztöndíjas. Freiburg igazi nyugat-európai környezetvédelmi mintaváros. Jó élmény volt, hogy a sötétszürke szocializmusból kimentünk, és láttunk egy jól működő társadalmat, amelyik mindemellett még zöld is akart lenni. Megtapasztaltuk, hogy milyen a fejlett, gazdag, de tudatosan környezetvédő városi élet. Ezt megpróbáltuk áthozni Magyarországra. Azt gondoltuk, hogy Szentendre is lehetne ilyen példamutató, zöld, önfenntartó város. De az évek során kiderült, hogy a főváros nyomásától ott nem lehet megszabadulni. Akármit csinálunk, Szentendre Budapest alvóvárosa marad.
Feleségemmel, Magdival egyre többet gondolkoztunk azon, hogyan tudnánk olyan helyre költözni, ahol nem kerülünk ellentmondásba saját eszméinkkel, gondolatainkkal. Például azzal, amit én tanítottam a gyerekeknek. Azt gondoltuk, hogy falun ez az élet jobban megvalósítható.
– Jó, jó, de azért nem lehetett könnyű nekivágni.
– Tényleg nem, főleg a gyerekek miatt. A két egyetemistát nem rendítette meg a dolog, a legnagyobb ma már huszonöt éves. Amikor a kisebbeknek is éppen iskolaváltásra volt lehetőségük, akkor én szépen elbúcsúztam a ferencesektől. Nagyon rendesek voltak, nem haragudtak rám, megértették az elképzeléseinket.
– Az országban többfelé vannak ökofalvak, ezek is azt tűzték ki céljukul, hogy a természettel összhangban akarnak élni. Miért nem Gyűrűfűre, Visnyeszéplakra vagy mondjuk Budapesttől nem messze, Máriahalomra költöztek?
– Meglátogattuk ezeket a helyeket, és láttuk a problémáikat is. Például Visnyeszéplakon nem tudtunk azonosulni azzal, hogy ők most is a hagyományos patriarchális társadalom szabályai szerint akarnak élni. Szerintem nem az a cél, hogy a régi időket utánozzuk, hanem hogy a mai világban fenntartható életmódot valósítsunk meg. Ebben lehet nagyon sok hagyományos elem, de ugyanakkor alkalmazni kell a legmodernebb technológiákat is, és nem szabad elvetni a demokratikus társadalmak értékeit sem.
Szerintünk ezek az ökokezdeményezések sokszor ott hibázzák el, hogy kiköltöznek a világ végére, lehetőleg valami gyönyörű, erdős vidékre. Ott persze termelni nem lehet, közlekedésre csak az autó jön szóba, biciklizni is legtöbbször hegynek fel meg széllel szemben kell. Mi viszont úgy gondoltuk, hogy kerékpárral meg vonattal megoldjuk a közlekedést, és ez eddig sikerült is. A szomszéd falvakba el tudunk menni biciklivel, ha annál messzebb van dolgunk, akkor fölülünk a vonatra. Fél órán belül két nagyvárost is el tudunk érni, ott hasznos munkát tudunk végezni. Ez nem csak a pénzkereset miatt fontos.
– Akkor most már árulja el, hova kerültek, hol dolgoznak!
– Egyházasfaluban, az újkéri vasútállomás közelében van a házunk. Félúton Sopron és Szombathely között. Tavaly Szombathelyen is oktattam, most inkább Sopronhoz kötődünk. Magdi Sopronban gyógypedagógus, Juli és Pityu is oda járnak gimnáziumba, szóval együtt vonatozhatnak. Én Sopronban, az egyetemen programozást és fenntartható fejlődést tanítok.
– A fenntarthatóság szót sokan használják, néha egészen abszurd szókapcsolatokban. A tévéhíradóban például időnként fenntartható gazdasági növekedésről beszélnek. Hogy tudná megmagyarázni a szó igazi jelentését?
– A fenntarthatóság egy kicsit többet jelent, mint a környezetvédelem. Ha meg tudjuk oldani, hogy a hulladékok szét legyenek válogatva, vagy a vizek ne legyenek nitrátosak, az még kevés.
A fenntarthatóság az egész életünket érinti. Tehát nemcsak arról van szó, hogy rendbe kell tenni a környezetünket, hanem minden szempontból át kell gondolni, hogy amit csinálunk, az folytatható-e. Magyarán annyi energiát fogyasztani, amennyit a természet hosszú távon biztosít, annyi vizet, amennyit a csapadékból kapunk, annyi fát, amennyit az erdő ad. Ezeket kiszámítja az ember, és akkor rájön, hogy a mai magyar társadalomnak vannak olyan területei, amelyek egyáltalán nem fenntarthatók. Ilyen például az autóközlekedés vagy a gázfűtés, hiszen ezek meg nem újuló fosszilis forrásoknak a végső felhasználását jelentik, miközben a légkörben felszaporítják a szén-dioxidot.
Manapság nehéz úgy élni, hogy az embernek a szokásostól lényegesen eltérő életmódját elfogadják egy városi, mondjuk egyetemi környezetben, de mi ezzel próbálkozunk. Lehetőleg önbecsapás nélkül.
(Folytatjuk)
::Nyomtatható változat::
|