Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- Dies Academicus
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Dies Academicus
Ültessünk-e almafát? – Felelősségünk a jövőért
Ültessünk-e almafát? – Felelősségünk a jövőért címmel rendeztek Dies Academicust – akadémiai napot – múlt hét csütörtökén az Evangélikus Hittudományi Egyetemen (EHE). A konferencia címe a Luthernek tulajdonított közismert mondásra utal: „Ha tudnám, hogy holnap vége lesz a világnak, még ma elültetnék egy almafácskát.” Benne van ebben a mondatban többek között a természetes derűlátás, a remény, mindennapi munkavégzésünk távlati értelme; továbbá az a szemlélet, hogy a történelmet beteljesítő mennyország nem csupán az ember, hanem minden teremtmény számára kínál békés együttélést. Az aktuális és fontos téma sok érdeklődőt vonzott a konferenciára. Külön öröm, hogy nem csupán az EHE hallgatói és oktatói vettek részt rajta, hanem más történelmi egyházak tagjai is szép számmal megjelentek. Így tehát mind az előadók, mind pedig a hallgatóság szempontjából elmondható, hogy ökumenikus megközelítésben vitatták meg a jelenlevők a témát.
Csepregi Zoltán, az EHE rektora megnyitóbeszédében az almafaültetésről szóló szállóige történeti hátteréről és a gondolat eredetéről beszélt. Az Ószövetségben Jeremiás könyvében, a 32. fejezetben azt olvassuk, hogy Jeremiás próféta fogoly, és a babiloniak már körbezárták Jeruzsálemet. Jeremiás szántóföldet vásárol, a fejezet végén pedig ezt mondja Izrael Istene: „Fognak még házat, szántóföldet és szőlőt venni ebben az országban!” Jeremiás könyvének szavai arra biztatnak, hogy vegyünk szántóföldet, és telepítsünk bele almáskertet! – hangzott el a rektor köszöntőjének befejezéseképpen.
AGAPE – Alternatív globalizáció a népekért és a Földért címmel elsőként Gömböcz Elvirának, az EHE tanársegédjének előadása hangzott el. Az előadó szerkesztésében a közelmúltban megjelent, azonos című könyv az Egyházak Világtanácsának dokumentumát és kísérőtanulmányokat tartalmaz. (A könyv bemutatójáról az Evangélikus Élet március 1-jei számában adtunk hírt. – A szerk.) Mivel a konferencia ötletét és az előadások témáit e kötet adta, a tanársegéd röviden szólt azokról a kérdésekről, amelyekről a könyvben olvashatunk. Kiemelte, hogy az AGAPE dokumentum a jelenlegi neoliberális szemlélettel az életet szolgáló gazdaság vízióját állítja szembe, mint ami igazságos, fenntartható, valamint szeretetre, méltóságra és a szegények elsőbbségére épül.
Magyarországon a történelmi egyházak most kezdenek el igazán érdemben foglalkozni az ökológia, a globalizáció, a szegénység kérdéseivel. Ennek az örvendetes ténynek a konferencia több előadója is hangot adott. Az első megtett lépések közé tartozik A teremtés ünnepe című kötet – benne a Déli Evangélikus Egyházkerület teológiai pályázatára érkezett pályamunkák szerkesztett változatával –, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Felelősségünk a teremtett világért címmel kiadott körlevele, valamint az említett AGAPE könyv is.
Hetesi Zsolt, a Fenntartható Fejlődés és Erőforrások Kutatócsoport tudományos vezetője szemléletes példákkal és fizikai törvényszerűségekre hivatkozva mutatta be a jelenlegi gazdasági válság mélyebb okait. Előadásában hangsúlyozta, hogy a ma használt energiahordozókra épülő gazdaság fenntarthatatlan. Az asztrofizikus Felélt jövő című tanulmányát sokan megismerhették az utóbbi hónapokban. Az ebben foglalt gondolatokat a szerző több cikkében, előadásában és a közszolgálati televízió Záróra című műsorában is kifejtette.
Mondanivalójának lényege, hogy miután az emberiség az energiafelhasználás és a népességnövekedés tekintetében túllépett a korlátain, a Föld eltartóképessége csökken. A problémák mostantól jelentkeznek egyre erőteljesebben. A Föld olajkészletei rohamosan fogynak. A hiány a várt és a valós kitermelés között egyre nagyobb lesz, emiatt néhány éven belül komoly problémákkal kell számolnunk. A jelenlegi világgazdaságnak egyik motorja volt a növekvő olajkitermelés. Tavaly nyár óta azonban már nem növelhető a mértéke, ez a háttere a mai válságnak.
A megoldás a zöldenergia lehetne, de már az erre való áttérést is korábban kellett volna elkezdenünk, mintegy húsz évvel ezelőtt. Hosszú távú tervezésre, a hatékonyság növelésére és a növekedés megállítására van szükség, továbbá új jövőképre, hálózatok kiépítésére, igazmondásra és szeretetre.
A gazdaságetika szempontjait mutatta be Boda Zsolt közgazdász és politológus, az MTA Politikai Tudományok Intézetének tudományos főmunkatársa. Azt, hogy milyen kötelességeink vannak a jövő nemzedékekkel kapcsolatban, négy területen vizsgálják: a természeti tőke állapotának megőrzése és továbbadása, a humán tőke, a szellemi tőke és pénzügyi tőke állapota. Magyarország sajnos mind a négy tényező tekintetében nagyon rosszul áll. Az előadó idézte James Lovelockot, a Gaia-elmélet megalkotóját, aki néhány évtizeden belül drámai változásokat helyezett kilátásba a földi létre nézve.
A probléma az, hogy egyéni szinten is, és kormányzati szinten is foglyai vagyunk megszokott életformánknak. Szeretjük a kényelmet, és amíg nincs erre kényszerítő erős külső tényező, addig nem szívesen adjuk ezt fel. A technikai megoldások nem lesznek elegendők a jövőre nézve, az értékek szintjén van szükség elköteleződésre. Az értékalapok között említhető a lokalitás elve, az elővigyázatosság elve, továbbá a fogyasztás és a termelés terén a kiterjesztett felelősség vagy a mértékletesség elve. Ezen elvek mentén szerveződő mozgalom például a fair trade (méltányos kereskedelem). A fenntartható életmódra ösztönzésben nagy szerepe van a civil társadalomnak is.
Szalai Erzsébet szociológus, kutatóprofesszor, az MTA Politikai Tudományok Intézetének tudományos tanácsadója a válság okairól és a lehetséges alternatív jövőképekről beszélt. Véleménye szerint a jelenlegi válságban gazdasági és társadalomlélektani, morális tényezők egyformán szerepet játszanak, sőt ezek egymást erősítik. Az előadó szólt a profitráta süllyedő tendenciájának gazdasági törvényszerűségéről, a csökkenő fizetőképes keresletről, a túltermelés okairól, valamint arról a folyamatról, hogy a centrumországok a perifériákra és félperifériákra igyekeznek hárítani a válság terheit.
Az olcsó hitelek és a spekulatív pénz sokáig elfedték a túltermelést – hangsúlyozta a professzor asszony. Most ez a luftballon kipukkadt. Ezt tapasztaljuk a mostani válságban. Két pesszimista és egy optimista forgatókönyvet vázolt fel a jövőre nézve. Az optimista szerint zöld ökoszociális megújulás következik, amelyben megjelenik és erősödik az alulról szerveződő kis termelői csoportok szerepe. Ez a megújulás várhatóan a termelési viszonyok megváltozását is magával hozza. Az előadónak számos cikke jelenik meg különböző sajtóorgánumokban, nézeteinek legrészletesebb kifejtése Az újkapitalizmus és ami utána jöhet című, 2006-ban megjelent könyvében található.
Teológiai megközelítésből beszélt a jövőképes kereszténységről és az életképes jövőről Béres Tamás, az EHE docense. A teológia feladata többek között az, hogy kinyissa a perspektívát azok felé a mélységek felé, amelyekről más tudományok nem tudnak beszélni. Nem elegendő a morál szintjénél megállni, hanem tovább kell mennünk a vallás és az esztétika szintjére – állapította meg.
A bibliai esztétikára az előadó három példát mutatott be: a teremtés leírását Mózes könyvéből, Jób történetét, és 1Kor 15,33–41-et. „Nem minden test egyforma, hanem más az embereké, más az állatoké, más a madaraké, és más a halaké. Vannak mennyei testek, és vannak földi testek, de más a mennyeiek fényessége, és más a földieké. Más a nap fényessége, más a hold fényessége, és más a csillagok fényessége: mert egyik csillag fényességben különbözik a másik csillagtól.” (1Kor 15,39–41)
Az előadó hangsúlyozta az ökumené fontosságát: szükség van arra, hogy a keresztények megtalálják egymást a jövőért végzett munkában. A különböző keresztény felekezeteknek és közösségeknek együtt kell működniük a világért. Ez a cél mozgatja az ECEN (Európai Keresztény Környezeti Hálózat) szervezetét is (www.ecen.org). Ez a szervezet bátorítja és gyakorlati útmutatással látja el a keresztény közösségeket annak érdekében, hogy életmódjuk harmóniába kerüljön a környezettel.
A kerekasztal-beszélgetésből álljon itt három gondolat. Gáncs Péter, a Déli Egyházkerület püspöke elmondta, hogy ma nagyon sokat beszélünk a válságról, és nekünk mint egyháznak az a feladatunk, hogy a remény hangját is megszólaltassuk. Hangoztatnunk kell, hogy van gazdája a világnak, Krisztusban jelen van a jövő. Életközelben vagyunk – e szerepel egyházunk „egyszázalékos” kampányában, és ez a konferencia a maga aktuális témáival, kérdésfeltevéseivel, valamint a téma iránt elkötelezett résztvevők együtt gondolkodásával valóban azt bizonyítja, hogy életközelben vagyunk! Szemléletbeli változást jelenthet, ha a válságot lehetőségként fogjuk fel: a krízisek életünk fordulópontjai. Minden krízisnek kétféle kimenti lehetősége van, benne rejlik a veszély, de az esély is – állapította meg a püspök.
Baritz Sarolta Laura OP domonkos nővér, közgazdász, a Budapesti Corvinus Egyetem doktorandusza szerint nehéz út áll előttünk, a szeretet, az etika, az esztétika és a morál útja. Ha megváltozik gondolkodásunk, akkor ezzel a rendszer is változik egy bizonyos kritikus tömeg elérése után. Ezért beszélnünk kell a problémákról, és először a fejekben kell megtörténni a változásnak. Előadásában erkölcsteológiai alapelvekről szólt, amelyek a gazdasági gondolkodásmód megváltoztatásában fontos szerepet játszanak. Az etika útján kiutat találhatunk a válságból – jelentette ki. Az új gazdasági modell a teológia és a közgazdaságtan tudományterületére alapozhat. A gazdasági folyamatok az emberből indulnak ki, tehát a gazdaság megváltoztatásához az emberi gondolkodásnak kell megváltoznia. A gazdaság van az emberért, nem pedig az ember a gazdaságért – állítja az alternatív közgazdaságtan számos képviselője, valamint az egyház társadalmi tanítása, szemben a főáramú közgazdaságtan képviselőivel. Az erényetika által vezérelt gazdaság olyan gazdaság, ahol nem a haszon elérése a mindenek felett álló cél (profitéhség), hanem a gazdasági tevékenység az emberek számára hasznos termékeket vagy szolgáltatásokat állít elő. A hasznosság jelenti tehát ebben a szemléletben az elsődleges célt. Ez az a fajta gazdaság, amely eszközként tud szolgálni az emberek boldogulására, ezt nevezi az AGAPE dokumentum életet szolgáló gazdaságnak.
Az egyháznak két fontos feladata az értékek őrzése és közvetítése, valamint a vigasztalás – állapította meg Hetesi Zsolt. A válság egyfajta átrendeződést is magával hoz. Helyes értékrendet kaphatunk: az ember eredendően vágyik a természetfelettire, s ezt a vágyát a nyugati világban jelenleg az anyagi világ pótszereivel próbálja kielégíteni. Most lehetősége lesz fókuszt állítani és az anyagi javak birtoklása helyett természetfölötti felé fordulni.
Schneller István professzor, a Budapesti Corvinus Egyetem Településépítészeti Tanszékének vezetője építészeti szempontból beszélt a jövőről. Gazdag és tartalmas előadását szemléletes képekkel illusztrálta. Kiemelte, hogy a környezet hat az emberi lélekre, ezért a városi környezetnek a város közösségének, lakóinak nevelésében is fontos szerepe van. A szép környezet szebb lelkeket teremt, a pusztulás látványa pedig a lélek süllyedését hozza.
Mekota Ervin, az MTA titkárságának vezető főtanácsosa a jézusi szeretetparancsból kiindulva hangsúlyozta: az ember feladata, hogy a teremtett világ rendjéhez illeszkedjen. Teremtőtársai vagyunk Istennek. Gyakran előfordul, hogy rövid távon az olcsóbb megoldásokat keressük, és hosszú távon nagyon nagy árat fizetünk egy-egy döntésünkért. Az ész kevés ahhoz, hogy otthont építsünk ezen a világon – ez csak házat eredményez. Az otthonhoz erkölcsi alap kell és lélek. S ha ez a világ harmóniájába illeszkedve végbemegy, akkor még talán Isten is odaköltözik (Mk 6,50–51), és megindulhat a változás.
A konferencia zárszavát Béres Tamás olvasta fel a Teremtés könyvének 2. fejezetéből (2–4. vers). Amíg nem vesszük észre, hogy a teremtés története hétnapos, addig nem fogjuk megtalálni a hat nap igazi üzenetét és azt a lehetőséget, ahogy élni lehetne ebben a világban.
Augustinus egyházatya gyönyörű gondolata az uti és a frui szavakkal kapcsolatban arról szól, hogy vannak dolgok, amelyeket használnunk kell, és van Isten, akit szeretnünk kell. Sokszor összetévesztjük a kettőt, és a dolgokat szeretjük, Istent pedig használjuk. Ha Istent nem szeretjük, hanem használjuk, akkor a dolgokat is szükségszerűen rosszul fogjuk használni. Augustinusz gondolata a hetedik nap bölcsességét adja elénk. Akkor fogjuk megtalálni az élet értelmét és a jövő útjába való lépés helyes irányát is, ha a hetedik nap soha sem kerül ki a látókörünkből.
A résztvevők visszajelzései alapján elégedettek lehetnek a szervezők. Néhány véleménytöredék, amely elhangzott a konferenciával kapcsolatban:
„Tizenöt oldalt jegyzeteltem, ami korábbi Dies Academicusokon nem szokott előfordulni.” „Az utóbbi évek legszínvonalasabb rendezvénye volt.” „Inspiráló volt ennyi elkötelezett embert látni itthon! Angliában ehhez már hozzászoktam, de itthon még nem.” „Érdekes volt az egész témát keresztény kontextusban hallani.” „Az előadók egymás mondanivalóját erősítették.” „Nagyon jó volt a teológiai, ökológiai, gazdasági és politikai megközelítés aránya.”
A kerekasztal-beszélgetésen elhangzott hozzászólások nyilvánvalóvá tették, hogy a résztvevők aktívan együtt gondolkodtak a előadókkal. Volt olyan vélemény, amely fontosnak tartotta, hogy az elhangzott előadások országos publicitást kapjanak.
A konferencián elhangzott előadásokat és a kerekasztal-beszélgetést a Szent István rádió rögzítette, és több műsor keretében fogja sugározni. A teljes hanganyagokat az EHE honlapján teszik elérhetővé a szervezők.
Gömböcz Elvira
::Nyomtatható változat::
|