Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- Ó, Krisztus-fő, sok sebbel meggyötrött, vérező
ÉnekKincsTár
Nagypéntek
Hozzászólás a cikkhez
Ó, Krisztus-fő, sok sebbel meggyötrött, vérező
Nagypéntek fájdalma a mai napig körülöleli a keresztény világot. Az egyházi esztendő, a Krisztus-dráma a fájdalom napjához érkezett. A Jézusban emberré született Isten, az Istenember önmagát adja engesztelő áldozatul az egész világ bűnéért. Mindezt nagyon személyesen éli át a golgotai kereszt tövében térdeplő ember. A minden díszétől megfosztott oltár a maga feketeségével utat enged az emberi fájdalomnak is: döbbenetes, érthetetlen áron végeztetett el üdvösségünk.
Az igehirdetés alapigéje, a 22. zsoltár néhány verse (Zsolt 22,12.15–20) az igaz szenvedésének megrázó valóságát tárja elénk. Az egyedülmaradottság mélységes fájdalmát, annak átélését, hogy az addigi legbiztosabb pont, maga az Úr is magára hagyta. A lekció (Jn 19,16–30) Jézus megfeszítését és halálát mondja el. Minden elvégeztetett!
Ezt a döbbenetes helyzetet rögzíti nagypéntek csodálatos éneke, az Ó, Krisztus-fő, sok sebbel meggyötrött, vérező (EÉ 200). Hans Leo Hassler (1564–1612) 1601-ben komponálta azt a melankolikus dallamot, amely rövidesen olyan népszerűségre tett szert, hogy több egyházi szöveg is íródott rá.
Mindnek a népszerűségét felülmúlta azonban Paul Gerhardt (1607–1676) passiós szövege. Gerhardt a szöveghez Arnulf von Löwen (1200–1250) Salve caput cruentatum című, a vérző Krisztus-főhöz szóló himnuszát fordította le és használta fel. A ciszterci szerzetes a kereszten szenvedő Krisztus testrészeihez írt egy-egy latin himnuszt, melyeket át- és átszőtt a misztikus, szemlélődő attitűd. Ciklusa, a Salve mundi salutare passiói költeményeket tartalmaz, sorra veszi a lábakat, a térdeket, kezeket, Jézus oldalát, mellkasát, szívét, végül a fejét. Himnuszunk ennek a sorozatnak az utolsó költeménye.
Gerhardtra mély hatással volt még a mittenwaldei templom szárnyas oltára, amely előtt szolgálatai közben térdelt, s melynek predellájában Veronika kendője látható, a töviskoronától vérző Krisztus-fejjel. Az oltárképet szemlélő költő a kereszt tövébe vezeti az olvasót. Nagypénteken a Golgota keresztje prédikál, minden emberi szó, értelmezés, akarat, érzés csak sokadrangú lehet. Énekünk ebben a „szemlélődésben” támogat bennünket, figyelmünket a személyesen értünk szenvedő Krisztusra irányítva.
A számos egyházzenei feldolgozás közül kiemelkednek Johann Sebastian Bach (1685–1750) művei. A Máté-passió vezérkoráljaként újra és újra odamutat a keresztre. Mégis, Bach teológiájának számomra megdöbbentő momentuma, mikor a Karácsonyi oratórium első kantátájának ötödik koráljában, az adventi várakozás misztikus valóságában a Mint fogadjalak téged, világ reménységét (EÉ 141) szövegével kapcsolja össze Hassler dallamát, szemléltetve, hogy a jászol és a kereszt egymás mellett áll Isten üdvösségművében. A várakozás öröme mögött felsejlik bennünk a Krisztus-dráma minden mozzanata. Ráadásul ezt a dallamot építi bele Bach a hatodik kantáta fényes, D-dúr zenekari zárótételébe is.
„Krisztus keresztje vádolás és ítélettartás! De éppen az Isten csodája, hogy az Egyszülöttnek ebbe a fájdalmas kínszenvedésébe és kereszthalálába van elrejtve az egyetlen vigasztalás is mindenkinek: Jézus Krisztus engem, elveszett és elkárhozott embert megváltott, a bűntől, haláltól és ördögnek hatalmából megszabadított és sajátjává tett!” (Jánossy Lajos)
A várakozás és a beteljesülés hatja át a kereszt tövében térdeplő embert. Jézus szava: „Elvégeztetett”, már nem hagy kétséget a minket átölelő isteni szeretet felől. Vágyakozunk az örök életre buzgó forrás után, amely soha nem enged szomjazni bennünket, az után a szeretet után, amellyel az atya öleli át hazatért tékozló gyermekét, és mindeközben döbbenten szembesülünk Jézus kereszthalálával.
Ez a valóság számunkra. Engedjük megszólalni lelkünkben a csodálatos éneket, mely a kereszthez irányítja minden lépésünket!
Johann Gyula
::Nyomtatható változat::
|