Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- Én lelkem, útra készülj
ÉnekKincsTár
Hozzászólás a cikkhez
Én lelkem, útra készülj
Virágvasárnappal a böjti időszak utolsó hetébe lépünk. Arra emlékezünk, hogy Megváltónk utolsó földi hetének kezdetén bevonult Jeruzsálembe, szenvedései, elítélése, halála és feltámadása színhelyére.
Az ünnep bibliai igéi két alapvető üzenetet hordoznak. Az evangélium Máté evangéliumának 21. fejezetéből Jézus Jeruzsálembe való bevonulásának konkrét történeti eseményét beszéli el, s ezzel a vasárnapnak az egyházi esztendőben elfoglalt helyére utal: Jézus Krisztus szenvedéstörténetének nyitányára emlékezünk ezen a vasárnapon.
Az epistola, a Filippi levél 2. fejezetének ismert Krisztus-himnusza a puszta történeti visszatekintésnél nagyobb ívet rajzol a virágvasárnapi esemény kapcsán, hiszen a megváltás egészét állítja elénk ezen a vasárnapon. Nemcsak azt, ami éppen történik, hanem Krisztus megtestesülésétől kezdve végigvezet bennünket az üdvtörténeten, s megszólal benne a Jézus Krisztus halál felett aratott győzelméről, mennyei dicsőségéről szóló bizonyságtétel is.
E kettős üzenet kibontása jellemzi az ünnep graduálénekét is: Én lelkem, útra készülj (EÉ 209). A harmadik versszak első sorában ezt énekeljük: „Most mint király vonulsz be, / Ujjong a népsereg, / De kész, Uram, a tőr is, / Hogy foglyul ejtsenek.” E sorok fejezik ki talán leghűbben virágvasárnap üzenetének említett kettősségét: az örömet Jézus királyságának felismerése kapcsán és a szenvedés elkerülhetetlenségét, amelyet Jézus tanítványainak többször is előre elmond.
Az ének szövegét Abraham Klesel (1636–1702) sziléziai lelkész, teológus írta eredetileg német nyelven. Kleselnek énekeskönyvünkben ez az egyetlen énekszövege. Érdekes, hogy gazdag és kifejezetten virágvasárnapi mondanivalója ellenére a német evangélikus énekeskönyvek törzsanyagában nem szerepel.
Énekünk gazdagsága és szépsége elsősorban abban ragadható meg, hogy minden versszakában túl is mutat virágvasárnapon, s a nagyhét eseményeit vetíti előre. Nem engedi azt sem, hogy az éneklő egyszerűen emlékezésként élje meg ezt az időszakot, hanem már címében is a – lelki értelemben vett – bekapcsolódásra buzdít Jézus Krisztus szenvedéstörténetébe. Erre utal már az első sor felszólítása is: „Én lelkem, útra készülj, / Kísérd el Uradat!” Így az ének egyben nagyheti-húsvéti meditációnak is tekinthető.
Énekünk szövegében egyfajta keretes szerkezetet fedezhetünk fel. Az első és az utolsó két versszak egészében fogalmazza meg virágvasárnap és a nagyhét üzenetét a keresztény ember számára. Az első versszak arról tesz bizonyságot, hogy Jézus szenvedéseinek szemlélése, az ő lelki értelemben történő elkísérése szenvedésének útján megtaníthat bennünket is mindennapi életünk keresztjének hordozására. A második versszak ezt a gondolatot a közösség képének felvillantásával erősíti meg. Keresztelő János bizonyságtétele az Isten Bárányáról itt együtt szólal meg Sion leányainak az Ószövetségből vett képével, s ezzel arra a közösségre, az egyházra utal, amelynek alapját éppen azok az események képezik, amelyekre ezekben a napokban emlékezünk.
A harmadik és negyedik versszak Krisztus sorsának ambivalenciájára, a személyéhez való viszonyulás ellentmondásosságára összpontosít. Egyrészt a bevonuláskor tapasztalható ujjongó öröm, másrészt az elítéltetés gyötrelme szólal meg itt. Hangsúlyos azonban az a bizonyságtétel is, hogy nem emberi szeszély vagy puszta sorsszerűség rendezi így az eseményeket, hanem a történelmet irányító Isten, aki így szerzi meg minden benne hívő számára a váltságot és az üdvösséget.
Az ének „keretének” második részét az ötödik és hatodik versszak képezi. Az ötödikben a húsvéti győzelem előrevetítése szólal meg, a hatodikban pedig a szerző arra biztat, hogy a virágvasárnappal kezdődő nagyheti eseménysorozat minden keresztény emberben egyrészt bűnbánatot, másrészt reménységet ébresszen, de vigasztaljon is a szenvedések között.
Wagner Szilárd
::Nyomtatható változat::
|