Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- Két miért között
A vasárnap igéje
Nagypéntek – Zsolt 22,12.15–20
Hozzászólás a cikkhez
Két miért között
Jézus földi élete két döntő kérdés, két nagy miért között feszül. Első feljegyzett mondata, mely szülein keresztül nekünk szegeződik: „Miért kerestek engem?” (Lk 2,49) Az utolsó miért a Golgotán szakad fel ajkáról, az ég felé címezve: „Én Istenem, én Istenem, miért hagytál el engemet?”
Ez a drámai kérdés a 22. zsoltár nyitómondata. A benne kifejeződő panasz, az Isten-távolság fájdalma alapigénket is bekeretezi: „Ne légy tőlem távol, mert közel van a baj, és nincs, aki segítsen!” (12. v.) „Ó, Uram, ne légy távol, erősségem, siess segítségemre!” (20. v.)
A kereszten is megszólaló könyörgés – felirata szerint – Dávid zsoltára. Műfaját tekintve úgynevezett individuális panaszdal, mégsem a keserű vádaskodás jellemzi. Ellenkezőleg! Komor sorain újra meg újra átragyog a hit, a bizalom, a reménység fénye. Ezt jelzik a hitvalló megszólítások: „Én Istenem… Uram… erősségem…” A zsoltár utolsó tíz versében egyre tisztábban megszólal már a szabadulás örömének hangja is: „Hirdetem nevedet…” mert az Úr „nem rejti el orcáját, a segélykiáltást meghallgatja…”
De vajon ki hallgatta meg Jézus kiáltását azon a véres délutánon, amikor még a nap is eltakarta arcát? Amikor a kegyetlen, kemény emberi kőszívek helyett a föld rendült meg, a sziklák repedtek meg…
Szavaira cinikus gúny volt a válasz: „Másokat megmentett, magát nem tudja megmenteni.” Csak a mellette agonizáló egyik gonosztevő fogta fel Jézus szavainak a súlyát. Földi életének utolsó perceiben felismerte és megragadta a szabadulás lehetőségét: „Jézus, emlékezzél meg rólam, amikor eljössz királyságodba.” Ő az egyetlen, aki nem fordítja el arcát a fájdalmak férfiától, hanem meglátja az átszögezett, meggyalázott töviskoronásban a Királyt, aki keresztfán trónol.
Micsoda ítélet ez a választott nép vallási vezetői, papjai és írástudói felett! Micsoda ítélet ez a kiválasztott tizenkettő felett is, akik közül csak János áll Máriával együtt a kereszt lábánál. De ő is néma, pedig Jézusnak hozzájuk is van vigasztaló szava: „Íme, a te anyád… Íme, a te fiad…” János hallgat, helyette a pogány római századosnak kell kimondania: „Bizony, Isten Fia volt ez!”
Van-e válasz a miértre? Az ég is közönyösen elnémult? Részvétlenül süket az Isten? Vagy inkább mi vagyunk nagyothallók? Nem vesszük észre, hogy Jézus utolsó szavaiban ott rejlik a felelet is a nagy miértre.
A Mester valóban magára maradt a kereszten. Ez nem passiójáték, hanem valóság. De János szerinti utolsó szava: „Elvégeztetett” – mindent megmagyaráz. Ez nem az elbukott, legyőzött vesztes megadó sóhaja, hanem diadalmas kiáltás: a célszalagot átszakító győztes kiáltása. Ami rábízatott, a megváltás műve, elvégeztetett, célba ért!
Miért? A válasz: kiért! Értem, értünk!
A Lukács által feljegyzett utolsó mondat még tovább gazdagítja a képet: „Atyám, a te kezedbe teszem le az én lelkemet.” Ebből a bensőséges vallomásból is kitűnik, hogy Jézus valóban átéli az Istentől való elhagyatottság, az Isten-távolság ítéletét. Ugyanakkor utolsó fohászával mégis bizalommal kapaszkodik az őt ideiglenesen eltaszító kézbe. Ez a Kéz még sincs távol. Jelképesen: csak karnyújtásnyira van. Bár az átszögezett kezek nem mozdulhatnak, de a szomjúságtól cserepes ajkak még utolsó sóhajra nyílnak. A megszólítás: „Atyám, a te kezedbe…”, a kereszthalálig engedelmes Fiú hűségének koronája.
S az atyai kéz nem hagyja a halál börtönében fiát. A Kéz elhengeríti a hatalmas követ, hogy a kereszten még rejtett diadal nyilvánvalóvá váljék: „Győzelmet vettél, ó, Feltámadott!”
Nagypénteken se szabad – egyfajta csőlátással – csupán a keresztre szegezni tekintetünket. Ahogy a békéscsabai nagytemplom új oltárképén látható, a golgotai kereszt mögött felsejlenek már Isten új világának fényei, ahogy Bach passióinak végén is ott dereng már a feltámadás hajnala, úgy szabad nekünk is túllátnunk a kereszten.
Erre bátorít a harmadik, immár húsvéthajnali miért, amelyet a nyitott sírnál döbbenten megálló asszonyoknak szegez az angyal: „Miért keresitek a holtak közt az élőt?!”
Indulhatunk a jó hírrel, amely a 22. zsoltár utolsó verseiben is hangot kap: „Rólad szól dicséretem a nagy gyülekezetben… Mert az Úré a királyi hatalom… térdet hajt előtte minden halandó. Az utódok szolgálják őt, beszélni fognak az Úrról a jövő nemzedéknek.”
Erre szabadít fel az úrvacsorai liturgia elbocsátó, missziói parancsa, amely útnak indít minket a nagypénteki úrvacsoravétel végén is: „Menjetek el, és hirdessétek az Úr halálát és feltámadását!”
Ámen.
Imádkozzunk! Megváltó Urunk! Köszönjük, hogy értünk vállaltad a kereszt szenvedését és magányát, hogy mi mindig közeledben tudhassuk magunkat. Élő Urunk! Tégy minket halálod és feltámadásod evangéliumának hiteles hírnökeivé az emberek között. Ámen.
Gáncs Péter
::Nyomtatható változat::
|