Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 14
- Örömöt ígérő jövő?
A vasárnap igéje
VIRÁGVASÁRNAP (PALMARUM) – Zof 3,14–17
Hozzászólás a cikkhez
Örömöt ígérő jövő?
„Ujjongj, Sion leánya! Kiálts örömödben, Izráel!” A felszólítás hatott. Ujjongtak, kiáltottak, vigadtak teljes szívből. Azután jött a hirtelen változás, és az ujjongás helyett szitkozódtak vagy sírtak. Az örömkiáltás helyett jajveszékeltek, vagy „Feszítsd meg!”-et kiáltottak. A vigalom helyett következett a kivégzés és a pokolian mardosó gyász. Pedig csupán néhány nap telt el virágvasárnaptól nagypéntekig. S mégis ekkora a fordulat.
Virágvasárnap evangéliumát 2009-ben egy ószövetségi próféta, Zofóniás sorai szólaltatják meg. Ennek biztató szavát kell jól megértenünk, szívünkbe zárnunk. Engednünk kell, hogy hasson ránk, engednünk kell, hogy életté váljon bennünk.
Amikor a próféta megszólal, és örömre, ujjongásra biztat, akkor a jövőre mutat: Örvendj, majd ez és ez fog történni. Miből táplálkozhat Isten gyermekeinek öröme? A múltból, a jelenből vagy a jövőből? Mindenképpen Isten nagy tetteiből! Isten népének életformájához hozzátartozik, hogy újra meg újra emlékezik, s ezzel számba veszi, mit tett az Isten. Úgy jár-kel, hogy keresi Isten lábnyomát, keze munkájának nyomait a jelenben. S úgy gondolkodik, hogy készül a jövőre, arra, hogy a jövő nem csak kérdőjeleket rejt számára. A jövő igazán biztos pontja Isten jelenléte, cselekvő szeretete, jövőt készítő döntése.
Virágvasárnap nagyhét nyitánya. Ebbe a napba – mint nagy zenei művek nyitányába – összesűrűsödik minden, ami a következő szakaszban ránk vár. Kezdődik a nagyhét, s mi elindulunk 2009 nagyhetének útján, de vajon mi vár ránk? A kérdés – mi vár ránk? – állandó vendég manapság az életünkben. Nemhogy hosszú távon, de pár napra is alig tudunk tervezni. Pillanatról pillanatra változik a politika, a gazdasági helyzet. A felgyorsult világban szinte minden hirtelen jön, váratlanul érkezik. Nem is tudunk igazán készülni rá.
A keresztény ember számára ez is másként van! Mi tudhatjuk, mi vár ránk, s még inkább azt, ki vár ránk. Ezért van okunk örömre, sőt ujjongásra akkor is, ha a környezetünk tanácstalan, panaszkodik. Mi is tagjai lehetünk a virágvasárnapi ujjongó tömegnek, a Jézust váróknak és fogadóknak. Azzal az alapvető különbséggel, hogy mi már nem vagyunk azon az ördögi kényszerpályán, hogy ujjongókból tagadókká váljunk, üdvözlégyet kiáltókból „Feszítsd meg!”-et ordítókká legyünk. Számunkra nagyhét – minden szomorúságával és gyászával – húsvét felé tart, a találkozás csöndes öröme felől a megváltás belső örömén át az újjáteremtett, halálon átívelő élet öröme felé.
Mi vár ránk rövid és hosszú távon? – tegyük fel a kérdést mai igénk fényében. Mi vár ránk ezen a héten, és mi vár ránk életünk következő hosszabb (?) szakaszában? A kettő szorosan összefügg. Örvendj teljes szívedből – kezdődik a biztatás –, vagyis nemcsak egy kicsit, nem bizonyos dolgoknak, hanem teljes szívedből. Itt már érezhetjük: nem mulandó, világi örömről, nem valamiféle gyorsan elszálló, az aktuális helyzeten fellelkesedő örömről van szó. Hanem arról a szüntelen örömről, amelyre Pál is biztatott a Filippi levélben (4,4), és amely az Úr közelségéből származott. Mi így indulhatunk a nagyhétre, s így kezdhetjük (miért is ne lehetne 2009 virágvasárnapja új szakaszkezdés?) az életünk új szakaszát.
A Krisztus előtt leírt és meghirdetett ige önmagában is gyönyörű bátorítás és ígéret, de a kereszt felől nézve, az „elvégeztetett” mondatot hallva már sokkal többet jelent. „Elveszi rólad az Úr az ítéletet, eltávolítja ellenségedet. Veled van az Úr, Izráel Királya: nem kell többé veszedelemtől félned.” (15) Ez megtörtént, ránk is érvényesen a golgotai kereszten! Magára vette az ítéletet, amely számunkra végzetes lenne. Térdre kényszerítette, eltávolította az életünkre, sőt örök életünkre törő ellenséget, a sátánt.
A gonosz lehet, hogy próbálkozik még, az ellenség lehet, hogy vissza akar jönni, ellentámadásba fordulva, de Krisztus már legyőzte, s mi a győztes csapat tagjai lehetünk, ha megmaradunk őnála. Őnála, akitől semmi nem szakíthat el (Róm 8,34). A virágvasárnapi út errefelé vezet: újra megjeleníti, hogy újra valóságként éljük meg a „kereszten köztünk trónoló” Úr hatalmát.
Nagyheti lépéseink ismét közelebb vihetnek a nagy titokhoz: Krisztus megváltott minket a kereszten. Ez az egyedüli reménységünk. Másként nincs menekvés az ellenség elől, másként az életet el nem élhetjük. Egyedül Krisztus keresztje a reménységünk – ezért az örömünk is. Örömünk, hiszen ami megtörtént, ami elvégeztetett, a miénk lehet. Ezen a nagyhéten is újra. Mi vár ránk az előttünk álló napokban? Ez a nagy öröm – feltéve, ha nem lótás-futással, ünnepi látszat-előkészületekkel, sütéssel-főzéssel, ügyintézéssel töltjük az életünket igehallgatás, imádság, csendesség, elmélyülés helyett. S ha ez sikerül, akkor nagyhét nem tűnik el nyomtalanul a húsvét utáni hétköznapokban, hanem az öröm folytatódik.
Kiderül azonban még valami. Az, hogy nem csupán az én örömömről vagy a miénkről, az egyház öröméről van és lehet szó. Ő, az egyház Ura, a mindenható Isten örül nekünk. Ez a nagyheti evangélium! Örül, mert szeret. Nem azért, amilyenek vagyunk, de látva azt, vele milyenek lehetünk. Nem azért, mert szeretetre méltók vagyunk, hanem azért, mert ő nem tud nem szeretni, ő maga a Szeretet. Ő, aki eljött közénk, s nemcsak szónokolt az ellenség szeretetéről, hanem „szerette övéit e világban, szerette őket mindvégig” (Jn 13,1). Minket is. Még engem is.
Induljunk a nagyhétre a próféta nagyhét világosságában felragyogó zárszavával: „Veled van Istened, az Úr, ő erős, és megsegít. Boldogan örül neked, megújít szeretetével, ujjongva örül neked.” (17)
Imádkozzunk! Uram, mi, emberek mindig azért indulunk el egy útra, hogy bennünk is elinduljon valami. Add nekünk, hogy nagyhét útját járva közel kerüljünk hozzád, formálódjon életünk, tisztuljon szívünk, növekedjék örömünk. Add, hogy a virágvasárnapi hozsannától eljussunk a húsvéti győzelmi éneket éneklők kórusába. Krisztusért. Ámen.
Hafenscher Károly
::Nyomtatható változat::
|