Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 44
- Az igaz ember hitből él
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Az igaz ember hitből él
Országos reformációi istentisztelet Miskolcon
Az avasi református templom és környéke régi idők hangulatát idézi. Azt a kort, amikor még nem ismertük az eldobható anyagokat. A templom körül évszázados sírkert; az épület szűk kis ajtaján belépve is megérint a múlt. A hatalmas oszlopok, magas-íves gótikus ablakok más világot idéznek, mint az Avas hegy túloldalán emelkedő panelrengeteg. A panelek egyformasága a számítások szerint elegendő teret ad a bennük lakó embernek – ám csak az egyedi tervezés és kivitelezés formál valódi otthont. Talán nem túl erőltetett a párhuzam, ha mindezt kiindulásnak vesszük a reformációra való emlékezéshez.
Itt, az ősi avasi református templomban, ahol a reformáció egyik első hajtásaként még Dévai Bíró Mátyás – a magyar Luther – is szolgált, gyülekezett össze Miskolc protestáns népe október 25-én a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) által rendezett országos reformációi istentiszteletre.
A liturgia, a kórusok énekei – hét különböző énekkar bizonyította a miskolci protestánsok zeneszeretetét – és a gyülekezeti közös énekek után új színt hozott az istentisztelet menetébe a MEÖT elnökének, D. Szebik Imre nyugalmazott evangélikus püspöknek a prédikációja. Isten bennünket kérdéseinkkel, megcsömörlött élethelyzeteink keserűségével, új utáni vágyunk csalódottságával együtt ölel magához – hirdette a püspök. Jézusban látott szeretete bizalmunknak megújuló forrása lehet. Feladatunk, hogy hitünkről számot is adjunk – mint ahogy azt megtették a hitükért sokat szenvedett elődeink is –, hátha sikerül Krisztus szép arcát megmutatni felfrissülést kereső felebarátainknak.
A szép rendbe szervezett istentisztelet úrvacsorában folytatódott. A jelen levő igen nagy számú gyülekezet mozgó úrvacsorában élhette meg egybetartozását: református módon, kenyérrel, de a részt vevő más felekezetbeli lelkészek, lelkésznők segítségével vehette magához a szentségeket.
A szépen átgondolt és előkészített istentisztelet veretes liturgiája reformátor elődeink pátoszát idézte a lutheránus fülnek: szavaik máig megőrzött formája különös hangulatot adott és újabb kérdéseket indíthattak el az egybegyűltekben a templomból való kilépés után. Vajon mi a szerepe Luther és Kálvin magyar követőinek olyan környezetben, amely állandó változásával minket is a változás és változtatás felé csábít és kényszerít? Hol a helye értékeinknek?
Az istentisztelet után a gyülekezet vendégül látta a kórusokat, a messziről is érkezett szolgáló lelkészeket és szeretteiket. A nagyszámú többi ünneplő – a közvilágítás hiánya miatt – a lépcsőkön elhelyezett gyertyák fénye mellett indult haza.
Buday Barnabás
::Nyomtatható változat::
|