Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 44
- A hit hétköznapi valósága
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
A hit hétköznapi valósága
Beszélgetés Győri Virággal, a Family magazin főszerkesztőjével
Mindkettőnk számára ismerős ez a helyzet, korábban többször megesett: szemben ülünk egymással, én kérdezek, ő válaszol. Igaz, akkoriban Győri Virág nem interjúalany volt, hanem vizsgázó főiskolai hallgató, én pedig nem az Evangélikus Élet olvasószerkesztőjeként érdeklődtem, hanem a diákot vizsgáztató oktatóként…
– Teológiát és pedagógiát tanultál, végzettséged szerint hittantanár és angol szakos tanító vagy, ám már jó ideje az írott sajtóban dolgozol.
– Azok közé az emberek közé tartozom, akik nem könnyen találták meg a saját útjukat. Érettségi után az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológus szakán kezdtem meg a tanulmányaimat, de hamar rádöbbentem, hogy az, ami engem igazán vonzott a lelkészi szolgálatban, nevezetesen a lelkigondozás, bizony csak egy szelete ennek a hivatásnak: egy sor olyan dolgot is kellene csinálnom, amelyhez nem éreztem magamban elég erőt. Harmadév után ezért átjelentkeztem a hittantanári szakra, és elkezdtem az ELTE tanítóképző karát. Fantasztikus tanáraim voltak, akik nem tanítványként, hanem egyenrangú szellemi partnerként kezeltek. Óriási megtiszteltetés volt számomra, hogy bevontak az oktatómunkába is: a magyar nyelvi és irodalmi tanszék demonstrátoraként helyesírási gyakorlóórákat tarthattam a diáktársaimnak.
Akkor még nem sejtettem, hogy az itt megszerzett ismereteknek köszönhetem majd a hivatásomat. Amikor 2002-ben mindkét helyen befejeztem a tanulmányaimat, titkon arról ábrándoztam, hogy legszívesebben ezzel a két területtel foglalkoznék tovább. Alig telt el néhány hét az után, hogy ezt megfogalmaztam magamban, a kismarosi Szélrózsa találkozón egy „különös véletlen” – na meg Botta Dénes fotós – T. Pintér Károly mellé sodort, aki elmesélte, hogy éppen korrektort keresnek az Evangélikus Élethez… Szeptembertől munkába is álltam.
– …majd néhány röpke hónap elteltével olvasószerkesztővé léptél elő. Sőt rövidesen még komolyabb feladat bízatott rád.
– A kéziratgondozás során tapasztaltam meg először, hogy nem volt hiábavaló ez a sok vargabetű, hiszen a cikkek olvasása közben bizony építenem kellett a bibliaismereti, egyháztörténeti, rendszeres teológiai tanulmányaimra, de a főiskolán szerzett pszichológiai, művelődéstörténeti, természettudományos ismereteimet is tudtam kamatoztatni. Sőt mi több: a pedagógiai képesítésemet sem kellett sutba vágnom, hiszen a félévente megrendezett evangélikus médiaműhelyeken egy kis helyesírást-nyelvhelyességet is oktathattam az érdeklődőknek. Mindemellett belekóstolhattam a lapszerkesztésbe is. Amikor a főszerkesztő úr szabadságra ment, több alkalommal én állítottam össze az újságot. Hálás vagyok neki azért, hogy bedobott a mély vízbe, és azért, hogy rengeteg szakmai fortélyt leshettem el tőle.
– Ennek az időszaknak a végére én is emlékszem, akkoriban érkeztem a laphoz. Fél éven át ültünk egymás mellett az EvÉlet szerkesztőségében a „csendszobában”, te, az olvasószerkesztő és én – mint beosztottad –, a korrektor.
– Igen, ez különleges helyzet volt, hiszen ritkán adódik úgy, hogy az ember egykori tanárának a „főnöke” legyen. Mikor felmerült annak a lehetősége, hogy egy önálló korrektor kerülhet mellém, rögtön annak a neve ugrott be először, akitől a legtöbbet tanulhattam, akinek a tudásában maximálisan megbízom. És akinek jó szívvel adhattam tovább a stafétát is…
– Mi tagadás, az EvÉlethez kerülésem számomra is meglepő fejlemény volt, nem terveztem, hogy feladom a főiskolai oktatói állásomat egy hetilapért… Azt a bizonyos stafétát, az olvasószerkesztői posztot pedig azért kellett átvennem, mert te újabb hivatást kaptál: édesanya lettél.
– 2004 őszén született meg Hanga lányom, rá két évvel pedig Panna.
– Az otthon töltött évek alatt sem tétlenkedtél: kisebb-nagyobb munkákat vállaltál, sőt újabb diploma megszerzésébe is fogtál.
– Mivel nagyon szeretem a munkámat, egy idő után elkezdett hiányozni. Inkább kevesebbet aludtam, csak hogy dolgozhassam egy picit… Szerettem volna ezt a páratlanul szép időszakot arra is fordítani, hogy egy kicsit elmélyítsem a szakmai tudásomat, így jelentkeztem a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kiadói szerkesztő szakára. Itt is nagyon sok hasznos ismerettel gazdagodhattam.
– Miként talált rád eközben az új feladat, hogyan lettél a Family magazin főszerkesztője?
– Egy évvel ezelőtt, amikor a lap működtetését átvette a Harmat Kiadó, megkeresett dr. Herjeczki Kornél kiadóigazgató, hogy elvállalnám-e ezt a posztot. Mivel az EvÉletnél már szereztem ilyen irányú tapasztalatokat, és a szívemhez igen közel áll a lap profilja, igent mondtam. Így végre elmondhatom: a helyemen vagyok, azt csinálom, amit szeretek.
– „Családi és párkapcsolati magazin” – olvasom a címlapon, a lap mottója pedig: „Családban élni jó!” Milyen meggondolásból választottátok éppen ez utóbbit?
– Lépten-nyomon azzal találkozunk manapság – ezt sugallja a média, ez a divatos vélekedés –, hogy a házasság fölösleges nyűg, bajok és boldogtalanság forrása, a gyerek is csak az érvényesülés akadálya…
– …holott a tudományos kutatások eredményei szerint ennek éppen az ellenkezője az igaz: amint a Kopp Mária orvos-pszichológus professzorral készült, előző számotokban megjelent interjúból is kiderült, a férfiak számára a házasság és a gyerek egyenesen védőfaktor.
– Mi, a lap készítői pozitív életszemléletet szeretnénk közvetíteni. Nem hurráoptimizmus ez; nem állítjuk, hogy a családban mindig minden csupa napsütés, és nincs árnyék. Azt viszont hisszük, hogy a nehézségek kellő elszántsággal, kompromisszumkészséggel és humorral legnagyobbrészt leküzdhetők, és hogy a család semmiképpen nem valami elavult, kihalásra ítélt közösség, hanem érték.
– És mit jelent a „párkapcsolati” kifejezés? Netán azt, hogy a házassággal egyenértékűnek tekintitek az egyéb együttélési formákat is?
– Nem. Arra utal, hogy ennek a lapnak az az egyik legfontosabb küldetése, hogy a családi élettel kapcsolatos témák mellett a párkapcsolati kérdésekben is irányt mutasson. Azoknak is, akik házasságban élnek, és azoknak is, akik még társra várnak, vagy jegyben járnak, netán valami miatt egyedül maradtak.
– Úgy tudom, anyalapotokat, a Németországban kiadott, közel húszéves Familyt nem csak elkötelezett keresztények ismerik és olvassák. Az ottani szerkesztőségnek kifejezetten célja, hogy szélesebb közönséghez is eljusson a magazin.
– Ebben mi is hasonló utat járunk. Nem titkoljuk keresztény meggyőződésünket, de nem tesszük ki mindenáron az „ablakba”. Úgy próbálunk fogalmazni, hogy ne csupán az elkötelezett keresztényeket tudjuk megszólítani, hanem azokhoz is eljuttathassuk mondandónkat, akik eltávolodtak a hittől, az egyháztól, sőt azokhoz is, akik sosem voltak a közelében. Az a célunk, hogy – mondjuk – a játszótéren egy keresztény anyuka nyugodtan odaadhassa a lapot a nem hívő anyatársnak anélkül, hogy az azonnal félredobná, mert taszítja őt a „kánaáni nyelvezet”. És ha már beleolvas, ki tudja, nem fogja-e meg őt valamelyik írás, nem gondolkodik-e el rajta… Ily módon a misszió eszközeként is működhet a lap.
– Világos, de az, hogy a nyelvezet nem „elidegenítő effektus”, még nem elegendő ahhoz, hogy egy magazin missziós küldetést is betölthessen.
– A lapot megjelentető Harmat Kiadónak már komoly tapasztalatai vannak abban, miként lehet minél gyakorlatiasabban, életszerűen megfogalmazni az örömhírt, úgyhogy erre bátran építhetünk. Ugyanakkor amellett, hogy számos olyan témával foglalkozunk, amely egy családot a mindennapokban foglalkoztathat – gyermeknevelési kérdések, a környezettudatos életmód, a testi-lelki egészség, a családtagok közötti konfliktusok vagy akár az öltözködés, a főzés –, hangsúlyos szerepük van az élettörténeteknek is. Úgy tapasztaljuk ugyanis, hogy sok hívő keresztény fejében a hit és a hétköznapi valóság nem kapcsolódik össze; azt, amit a templomban hallanak, nem tudják a hétköznapokra lefordítani. Ezt az összekapcsolódást segíthetik elő azok a vallomások, bizonyságtételek, amelyekben valaki arról mesél, hogy miként tapasztalta meg egy-egy krízishelyzetben Isten vezetését, szabadító kegyelmét. Óriási hatásuk van ezeknek a történeteknek, hiszen azt üzenik: ha neki sikerült, nekem miért ne menne?
– Az emberek nem szívesen nyílnak meg mások előtt. Honnan „szerzitek” akkor ezeket a történeteket?
– Nagy örömünkre szolgál, hogy az elmúlt egy év alatt sikerült olyan szerzői gárdát összetoboroznunk, amelynek a látóterébe rengeteg érdekes életút, színes egyéniség kerül. Az is gyakran előfordul, hogy olvasóink maguk küldik be ezeket a történeteket. Büszkék vagyunk rá, hogy nem kell a német anyalapból cikkeket fordítanunk ahhoz, hogy értékes tartalommal töltsük meg a magazint.
Dobsonyi Sándor
::Nyomtatható változat::
|