Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 44
- Cserkészkiállítás nyílt Gödöllőn
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Cserkészkiállítás nyílt Gödöllőn
Hova máshova költözhetett volna a Magyar Cserkészszövetség gyűjteménye, ha nem Gödöllőre? A várost sokan kizárólag Grassalkovich-kastélyáról ismerik, azt azonban már jóval kevesebben tudják, hogy 1933-ban az akkor mindössze tizenegyezres lélekszámú nagyközségben vert sátortábort a negyedik fiúcserkész-világtalálkozó (dzsembori) mintegy huszonhatezer (!) résztvevője, 1939-ben pedig – néhány héttel a második világháború kitörése előtt – itt rendezték meg a Pax Ting-nek, azaz békegyűlésnek nevezett első leánycserkész-világtalálkozót.
Ilyen előzmények után nem meglepő tehát, hogy a gyűjteménynek eddig otthont adó budapesti épület felújítása miatt költözni kényszerült – részben tárgyi, részben könyvtári és levéltári – anyagot a hazai cserkészmozgalom fővárosa fogadta be.
A zászlók, egyenruhák, jelvények, emlékérmek, igazolványok – és így tovább – egy részéből A magyar cserkészet története 1910-től napjainkig címmel október 20-án nyílt állandó kiállítás a Gödöllői Városi Múzeumban. Az ünnepélyes ceremónián – melyet jelenlétével megtisztelt az ifjúkorában szintén cserkészkedő Mádl Ferenc volt köztársasági elnök és felesége, Dalma asszony is – Gémesi György, a város polgármestere, illetve Buday Barnabás, a Magyar Cserkészszövetség elnöke köszöntötte az alkalmon szép számmal összegyűlt idős, akár még az 1933-as dzsembori-ról is személyes emlékeket őrző és a fiatal, ma aktív cserkészeket. A kiállítást – a cserkészmozgalom lényegéről tartott előadásával – Katona Tamás történész, nyugalmazott államtitkár, a Magyar Cserkészszövetség volt elnöke nyitotta meg (felső képünkön).
A bárki számára hozzáférhető és kutatható könyvtári és a levéltári anyagot – már a Gödöllői Városi Könyvtár és Információs Központ épületében – Fülöp Attiláné igazgatóhelyettes mutatta be az érdeklődőknek, a város további cserkészemlékeire pedig Bokody József cserkésztörténeti kutató hívta fel a figyelmet.
– vitális –
::Nyomtatható változat::
|