Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 44
- „Merjenek beszélni a hitről!”
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
„Merjenek beszélni a hitről!”
Interjú Alois testvérrel, a Taizéi Közösség vezetőjével
A pécsi regionális Taizé-találkozó idején beszélgettünk a francia székhelyű közösség vezetőjével, Alois testvérrel.
– Isten hozta Magyarországon és benne Pécsen, a katolikus püspökvárosban, ahol egy kis szigetként az evangélikus gyülekezet is otthont ad a találkozóra érkező fiataloknak. Mi, evangélikusok úgy köszönünk, hogy „Erős vár a mi Istenünk!” Taizéi füllel hallgatva mit jelent Önnek ez a köszöntés?
– A fiatalok azt keresik, hogy hol találnak biztonságot. Spontán módon a hitben ezt nem találják meg, és egyre kevesebb fiatal van, aki hinne Istenben. Mi ezzel a találkozóval azt szeretnénk elérni, hogy a fiatalok megértsék, rájöjjenek arra, hogy Istenben biztonságra lelhetnek, és az Istenben való bizalom lehetséges a világunkban. Ez nem naiv, kisded dolog! Örülök annak, hogy olyan fiatalokat láthatok itt, akik elkötelezettek, olyan fiatal családokat, amelyek sok gyereket vállalnak. Mindezek azt jelzik, hogy az Istenbe vetett bizalomban, biztonságban bátorságra lelhetünk.
– A pécsi találkozónak köszönhetően reménység szerint sokan tanulják újra közösségük jelmondatát: „A bizalom zarándokútja a földön”. A bizalom szót a kívülállók is értik, és érzik hiányát, de mit jelent zarándoknak lenni a bizalom jegyében úgy, hogy közben részei vagyunk egy családnak, egy munkahelynek, egy lakóhelyi közösségnek?
– A hit maga zarándokút. A hit nem olyan dolog, amit birtokolni lehetne, hanem azt jelenti, hogy útra kelünk. Krisztus felé indulunk, és mindig arra kell törekednünk, hogy helyet adjunk neki az életünkben. Krisztus ugyanakkor küld bennünket a világba. Arra biztattam a fiatalokat, hogy tegyenek bizonyságot a hitükről azoknak a társaiknak, akikkel együtt vannak: osztálytársaknak, évfolyamtársaknak, és merjenek beszélni a hitükről. Nyilvánvaló módon fontosnak tartom, hogy a hívőknek legyenek közösségi élményeik. Az a tény, hogy Pécsre ilyen sok zarándok érkezett nemcsak Magyarországról, hanem a környező országokból is, megadja azt az élményt, hogy nincsenek egyedül, hanem egy nagy közösséget képeznek egymással. Ugyanakkor egy ilyen konkrét zarándoklat, mint ez a pécsi is, bátorítást jelent, hogy ezen az úton menjünk tovább életünk minden napján.
– Akár a Taizében kínált programokat, akár ezt a mostani találkozót tekintjük, a közösség alapvetően a fiatalokat szólítja meg, mondhatnánk azt is, hogy a fiatalok körében sikeres. Milyen feladatot jelent ez a testvérek számára, és hogyan készülnek arra, hogy egy-egy héten vagy akár egy hétvégén fiatalok ezreit szólítsák meg?
– Mindig csodálattal tölt el, hogy olyan sok fiatal jön el Taizébe. Most már több évtizede így van, és nagyon örülünk annak is, hogy Roger testvér halála után ez folytatódik. Nem tudjuk igazán, hogy miért. Mi szeretnénk őket támogatni és valamiképpen jelen lenni az életükben, mindennapjaikban, abban a valóságban, amiben ők élnek – eljöttünk Pécsre is, hogy közel legyünk ahhoz a helyzethez, amiben ők vannak. Ezért a találkozóért a fiatalok nagy felelősséget vállaltak, az előkészítésében számos feladatot oldottak meg.
Egy másik fontos tényező a fiatalok meghallgatása. Taizében az ima után mi, a testvérek sokáig a templomban maradunk, hogy ha valaki személyesen akar beszélgetni, az odajöhessen hozzánk. A fiataloknak tudniuk kell, hogy találnak valakit a templomban, aki meghallgatja őket. Ez a meghallgatás ma egyre fontosabbá válik, hogy el tudják mondani mindazt, ami a szívükben van.
– Közismertek a taizéi jelképek: a narancsszínű drapériák, a mécsesek, az ortodox ihletésű ikonok, és én ide sorolnám a csendet is. Mit jelenthetnek a 21. századi szekularizált világban ezek a jelképek vagy az olyan szimbolikus cselekvések, mint a péntek esti-éjszakai keresztimádás?
– A legfontosabb cél, hogy a fiatalokat megérintse a Szentírásnak egy igéje, ezért az ima középpontjában mindig egy bibliai igeszakasz van. Ugyanakkor az is igaz, hogy kellenek más jelek, szimbólumok, hogy a fiatalok valóban tudjanak odafigyelni és hallgatni: ezt szolgálják az ikonok, a fények és a csend.
Taizében minden pénteken van kereszt körüli imádság. Mindenki jöhet imádkozni közel a kereszthez, hogy Krisztusra bízhassa fájdalmait, saját és mások szenvedéseit. Isten minden nyelvet, nyelvezetet megért. Azt is megérti, amikor így a kereszthez érintjük homlokunkat. Egy-egy ilyen mozdulat kifejezheti a Krisztusba vetett bizalmat. Ez Jézus szavainak komolyan vétele, amikor azt mondja: „Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, … és én megnyugvást adok nektek.” A narancssárga szín azért van, hogy egy kis melegséget adjon a helyiségnek, hogy ne legyen nagyon hideg a légkör, a hangulat, és mindenki jól érezze magát.
A valódi cél, hogy Krisztusra nézzünk, és ezért fontos, hogy a különböző szimbólumokkal ne terheljük túl az imádság helyét. Látjuk, ahogy változik a társadalom, és a szekularizálódó világban a fiatalok apró jeleket, jelképeket keresnek. Ha nincsenek templomainkban ilyen jelképek, a fiatalok elmennek máshová, más vallási csoportokba, ahol megkapják azt az üzenetet, amit ezek a szimbólumok közvetítenek.
– Hogyan látja a közösség jövőjét Jézus missziói parancsának tükrében? („Menjetek el, tegyetek tanítvánnyá minden népet…”, Mt 28,19–20)
– Ez a kérdés szenvedéllyel tölt el bennünket, és ezt Roger testvértől örököltük, aki át akart lépni minden határon azért, hogy kifejezze: Krisztus egyetlen nagy családban egyesít bennünket.
Egészen konkrétan: novemberben két testvérrel Kínába megyek. Kínának sok arca él bennünk, de ebben az országban élnek keresztények is, és mi szeretnénk kifejezni számukra, hogy mellettük, velük vagyunk, és velük együtt imádkozunk. Idén közösségünk egymillió Bibliát tudott kinyomtatni és szétosztani a kínai keresztények között.
Hogy eljussunk a világ összes országába az idézett ige szerint, az csak akkor lehetséges, ha a Krisztusban való hitben gyökeredzik az életünk, ha Krisztus lakik a szívünkben. Ahogy a szív ver és megmozgat, életben tart, Krisztus is ugyanúgy küld bennünket. Taizében ezt keressük közösségünk élete által, az imádság által. Ez életünk legfontosabb része.
Nagyon örülök, hogy visszajöhettünk Pécsre. Magyarországgal régóta szoros kapcsolatban vagyunk. Nagy örömmel találkoztam a sportcsarnokban régi barátokkal, ugyanakkor felnőtt egy új nemzedék is, és sok érdeklődő fiatal jött el. Isten előkészíti a jövőt az egyház számára: ne féljünk!
Dr. Sramó András
::Nyomtatható változat::
|