Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 44
- Kedves Gyerekek és Felnőttek!
Gyermekvár
Hozzászólás a cikkhez
Kedves Gyerekek és Felnőttek!
Egy könyvet szeretnék a figyelmetekbe ajánlani, amely idén jelent meg a Harmat Kiadónál. Nagy Péter református lelkész bácsi a budafoki gyülekezetben minden vasárnap elmond egy rövid történetet a gyerekeknek az istentisztelet elején. Ezt azonban nemcsak a gyerekek hallgatják nagy élvezettel, hanem a felnőttek is. Ezért is határozták el a gyülekezetben, hogy összegyűjtenek néhányat ezek közül, és egy kis könyvecskében megjelentetik. Olvasni lehet benne például a parókián lakó állatokról, utazások és kirándulások során szerzett élményekről, érdekes emberekről, valamint arról, hogy mi mindent lehet tanulni a minket körülvevő tárgyaktól, ha nyitott szemmel járunk. Külön fejezetben találhatók azok a tanítások, amelyek valamelyik egyházi vagy állami ünnephez kapcsolódnak. Mivel a mostani Napos oldal halottak napjához is nagyon közel jelenik meg, ezért Péter bácsi tanításai közül ezt ajánlom figyelmetekbe. Sokat lehet tanulni belőle.
Lekció: Zsoltárok 147,
Textus: Zsoltárok 147,1–3
2007. október 28.
Tudjátok-e, hogy jövő héten milyen napok lesznek? Talán iskolaszünet is van, ugye? Az a legfontosabb. De valamit sejtetek, hogy valami másért nagyon sok virág van az utcán, a virágboltokban. Készülnek az emberek, hogy kimenjenek a temetőkbe. Mit keres egy gyermek a temetőben? Szabad-e őt odavinni? Egyáltalán kell-e neki erről a témáról beszélni?
Úgy gondolom, hogy kötelességünk a gyermekeket kivinni, különösen ilyenkor, amikor az úgynevezett halottak napja van – és évközben sem árt egyszer-kétszer –, mert nagyon-nagyon fontos dolgokat tanulhatunk meg egy életre a temetőben. Először is megtanuljuk azt, hogy nem úgy pottyantunk a világba. Voltak, akik előttünk éltek, és ugyanolyan gyermekek voltak ők is, aztán felnőttek lettek, aztán idősek, aztán elmentek. Hova mentek? Szokták mondani, hogy utolsó útja a temető. Ez tévedés: az utolsó előtti. Az utolsó útja az embernek az Istenhez visz. És mi a reménységünk, hogy hová megyünk? Az ő országába. Tehát amikor kimegyünk a temetőbe, akkor nem arról emlékezünk meg csupán, hogy voltak előttünk járók, hanem arról is, hogy van reménységünk. Megérkezünk az Istenhez.
A másik pedig, hogy legyen világos, hogy azok, akik előttünk jártak, nagyon fontos dolgokat mondtak, cselekedtek, és azt nem szabad elfelejteni. Sem a családban, sem az országban. Az emlékezés helye is a temető, a tanítás helye is. Nagyon boldog voltam, amikor a múltkor egy régi kedves ismerős család összeszedte a gyermekeit vidékről, és azt mondták: most kimegyünk a Fiumei úti temetőbe, kimegyünk a Farkasrétibe, és végigjárjuk a magyar történelmet. Mert ott van. Közel kerülnek hozzánk az őseink. Ezt most inkább a szülőknek mondom, hogy csak vigyék a gyerekeket ki a temetőbe! Mert emlékezni a jövőnek is a záloga. A szeretteinkre emlékezni kell, ezt mondja a családlélektan. Minimum négy generációnak kell – úgymond – élő módon jelen lenni egy embernek a tudatában. Egészen a dédszüleinkig vagy az ükszüleinkig. Kik voltak ők? Mik voltak? Mintha csak tegnap történt volna, úgy kell ismerni az ő történeteiket.
::Nyomtatható változat::
|