Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 44
- Ursula Koch: Rózsák a hóban
Kultúrkörök
A hónap könyve – novemberben 30% kedvezménnyel a luther kiadótól
Hozzászólás a cikkhez
Ursula Koch: Rózsák a hóban
A reformáció korába kalauzol el bennünket Ursula Koch regénye, mely Luther Márton feleségének, Bóra Katalinnak az életútját mutatja be.
Olyan történettel találkozunk a könyvben, amely történelmi írásokra, elsősorban levelekre támaszkodik – az író ezek segítségével próbálta hitelesen megrajzolni Bóra Katalin alakját, hiszen Luther Márton feleségeként rengeteg dokumentum maradt fenn róla. Az ő történetén keresztül megelevenedik előttünk a 16. század, a reformáció küzdelmei, vezetői, maga Luther is. A mű végén található kronológia pedig segít az eseményeket elhelyezni az időben.
A történelmi regény érdekfeszítő módon mutatja be, hogyan lett az árva kislányból apáca és az egykori apácából a reformátor felesége, aki megpróbál a kevésből is óriási háztartást vezetni, hiszen Lutheréknál mindig sok a vendég.
Kata tízévesen kerül a ciszterci Marienthron kolostorba, ahol az apátnő az egyik rokona (anyai nagynénje), valamint az édesapja húga, Magdalena von Bora is ott apáca. A kislánynak természetesen hiányoznak a szülei, ezért sok időt tölt a gyermekét ölben tartó Mária-szobor előtt. Katalin sokat fázik a kolostorban, szembe kell néznie a betegséggel, a halállal is, amikor barátnőjén, Margarétán nem tudnak segíteni.
Amikor édesapja meghal, átkerül a nővérek házába. Itt örül, ha nagynénjének segíthet a gyógynövénykertben barátnőjével, Elzával együtt, és amit itt megtanul, azt később is hasznosítani tudja, akkor már feleségként és anyaként.
Egyévi noviciátus után, tizenhat évesen fogadalmat tesz. Később hozzájuk is eljutnak Luther írásai, amelyeket titokban olvasnak, és 1523-ban Kata másik nyolc apácával együtt húsvét éjszakáján megszökik a kolostorból. Torgauba, majd Wittenbergbe menekítik őket, ahol Katalin Reichenbachéknál, a városi írnok családjánál talál otthonra, majd Lucas Cranach házába kerül. Miután Bóra Katalin csalódik Hieronymus Baumgärtnerben, kijelenti Nikolaus von Amsdorfnak, hogy csak akkor megy férjhez, ha ő vagy Luther Márton megkéri a kezét.
Kata a fekete kolostorba kerül Luther Márton hitveseként, majd hozzájuk költözik Léna néni (Magdalena von Bora) is. Megszületnek a gyermekek: János, Erzsébet (aki csecsemőként meghal), Magdaléna, Márton, Pál és Margaréta.
Bóra Katalin mindent megpróbál, hogy családjának ennivaló jusson – hiszen Luther Márton nem pénzért ír, hanem azért, hogy a tiszta evangélium mindenhova elérjen –: zöldséget, gyümölcsöt termeszt, állatokat tart, halakat nevel, majd ráveszi Luthert, hogy vegyék meg Zülsdorfot, a Bóra család egykori birtokát is.
Nem könnyű a család élete: el kell viselniük a wittenbergiek gúnyolódását, a reformátor halála után a császári seregek elől is kénytelenek menekülni. Luther sokat betegeskedik, és el kell fogadniuk azt is, hogy Lénácskát tizenhárom évesen magához szólítja az Úr, bár az anya végig reménykedik, hogy meggyógyul a lánya.
Katalin nemcsak férjéről és gyermekeiről gondoskodik, hanem az árvákról is, akiket a Luther és a Bóra családból magukhoz vettek , illetve a pestisben meghalt Münster házaspár gyermekeiről is; ezenkívül kosztos diákok is laktak náluk, a fekete kolostorban.
Wittenbergben kétszer is szembenéznek a pusztító járvánnyal, egyszer sem menekülnek el. Kata Luther mellett marad, bár nagyon fél, félti a családját. Csak a harmadik pestisjárvány elől menekül el gyermekeivel Torgauba, ahol az útközben történt baleset miatt az életét veszti.
A könyvet olvasva közel kerül hozzánk a Luther család, úgy, ahogyan azt az író fogalmazza meg az előszóban: ha „hagyjuk önmagukért beszélni a leveleket és tanúbizonyságokat, akkor tudomást szerezhetünk a mindennapi konfliktusokról, betegségekről, félelmekről, kétségről, harcról és halálról. Fellelhetünk kemény, erős szót és keserű, ironikus hangot, gyengédséget és humort, valamint énekeket is. Nem a protestáns paplak »ideálja« tárul szemünk elé, amely teljesíthetetlen igényeket támaszt, hanem olyan emberek képe, akik mindennapi harcukat vívják a kitartásért és türelemért.”
Kerepeszki Anikó
::Nyomtatható változat::
|