EISZ
Evangélikus Információs Szolgálat
 
Luther Kiadó
Luther Kiadó
 
Rovatoló
Fundamentum
Élő víz
Egyházunk egy-két hete
Keresztutak
e-világ
Kultúrkörök
Keresztény szemmel
Nem mi írtuk...
A hét témája
Evangélikusok
EvÉlet - Lelki segély
A közelmúlt krónikája
Gyermekvár
Szószóró
evél&levél
Közlemények, nyilatkozatok
On-line plusz
E heti Luther-idézet
Útitárs
Presbiteri
 
Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2006 - 52 - A legégetőbb szegénység

A közelmúlt krónikája

Hozzászólás a cikkhez

A legégetőbb szegénység

„Aki szegény, az a legszegényebb” – mind közül azonban a gyermekek szegénysége hordozza a legsúlyosabb egyéni és társadalmi veszélyeket.

Nagyon nehéz a szegénységről általánosságban írni. Nem azért, mert annyira összetett kérdés, hanem azért, mert általánosságban már alig hordoz információt, érdekességet. Lehet vitatkozni a szegények számáról, a szegénység tartósságáról vagy átmeneti állapotáról, s egyáltalán arról, hogy mi is számít egyéni (szubjektív) vagy kormányzati (objektív) szinten szegénységnek. Érezhető, hogy bárhonnan is közelítjük meg a kérdést, különböző válaszokat kapnánk arra, hogy ki és milyen mértékben szegény ma Magyarországon. A sok lehetséges szegmens közül a szerintem legdrámaibbat választottam ki: a gyermekek szegénységét.

Peter Townsend szerint: „Egyénekről, családokról vagy a népesség bizonyos csoportjairól csak akkor állítható, hogy szegénységben élnek, ha nem rendelkeznek elég erőforrással ahhoz, hogy úgy táplálkozzanak, olyan társadalmi gyakorlatokban vegyenek részt, és olyan körülmények, illetőleg felszereltség mellett éljenek, ami szokásos vagy legalábbis széles körűen elfogadott és helyesnek tartott abban a társadalomban, amelyben élnek.”

Egy 2001-es kutatás kifejezetten a magyar gyermekek szegénységére fokuszál, de mivel szubjektív elemeket tartalmaz a felmérés, nem alkalmas országok közötti összehasonlításra, viszont sokkal közelebb áll a mindennapokhoz, az „átlag” állampolgár által megélt, látott szegénységi állapothoz.

Alapvető emberi szükséglet az egészség és az autonómia. Annak a háztartásnak az általános jellemzői, ahova a gyermek beleszületik, a lakhatási feltételek, a jövedelmi helyzet mind-mind jelentős hatással bírnak. Nem részesülhet például megfelelő oktatásban az a gyermek, akinek hiányos az iskolai felszerelése, aki nem tud részt venni az iskolai programokban, és az a gyermek sem, akinek semmilyen rendszeres, a kötelező iskolai órákat meghaladó elfoglaltsága nincs. A gyermekek megfelelő fejlődéséhez a fizikai bajok elkerülése mellett a mentális egészségük is nélkülözhetetlen. A gyermekkor nem valamiféle próbaidő a felnőtté válás előtt, a gyermeket is megilleti az emberi jogok és az emberi méltóság teljessége.

2001-ben a gyermekek egyharmada olyan családban nevelkedett, amelyben egyáltalán nincs aktív kereső, a szegény gyermekek több mint negyede kizárólag valamifajta szociális juttatásból él. Ezek a családok nem számíthatnak a munkahely adta kapcsolati tőkére, és hiányzik a gyermek számára a rendszeres munkával rendelkező felnőtt mintája. Olyan függőségi helyzetbe nő bele a gyermek, ahol a mintát adó, rendszeres ellátásban részesülő felnőtt alárendelt, kiszolgáltatott helyzetben van. Csak összehasonlításképpen érdemes megemlíteni, hogy a 2001-ben az alsó jövedelmi harmadban élő gyermekek háztartásaiban az egy főre jutó átlagjövedelem 14 500 forint volt havonta. A hivatalosan mért átlagjövedelem havi 39 167 forint volt ekkor; a KSH által számított létminimum – két felnőttből és két gyermekből álló háztartás esetén – 28 500 forint volt havonta, az öregségi nyugdíjminimum pedig abban az évben 18 600 forint volt. A gyermekek háztartásainak jelentős részében (55–78%) az egy főre jutó átlagos jövedelem elképesztően alacsony a hivatalosan megállapított minimumokhoz képest!

A felmérés szerint a szegény családok gyermekeinek 30%-a szegényes lakókörnyezetben él (nyirkos, nedves, huzatos lakás, nem biztonságos lakókörnyezet, zsúfoltság). Az ilyen háztartásokban élő gyermekek alapvető szükségleteinek kielégítése is veszélyeztetett: 33%-uknál a naponkénti gyümölcsfogyasztás, 7,1%-uk számára a napi háromszori étkezés, 10,6%-uk esetében a meleg téli ruha sem biztosított. Ilyen körülmények között igen nehéz elvárni, hogy teljesítsenek az iskolában, tiszta ruhában járjanak.

1992-ben a csecsemőkorúak 16%-a, 1997-ben több mint 30%-a élt szegény családban. Az óvodáskorúaknál 14%-ról 26%-ra, az általános iskolás korúaknál 12%-ról 22%-ra nőtt a szegény gyermekek részaránya, s ezek az arányok 2001-re sem csökkentek. Gondot okoz az alapszükségletek (élelem, lakás, ruházkodás) biztosítása, olykor a heti egyszeri húsfogyasztás is. Ritkán van lehetőség családi ünnepek megtartására, a karácsony és egyéb nagyobb ünnepek sokszor ajándékozás nélkül telnek el.

A gyermekek jövedelmi helyzete, életminősége nem választható el az őket nevelő családokétól, s a hiányok halmozódása minden életkorban kritikus helyzetet hozhat létre. Egy gyermeknek nincs ideje kivárni a feltételek javulását. A szegénységben felnövekvő gyermekek azonban gyakran olyan tartós hátrányokat szenvednek el, amelyek alapvetően meghatározzák és behatárolják későbbi lehetőségeiket is.

Szociálpolitikai evidencia az, hogy az egy háztartásban élő gyermekek számának emelkedésével nő a szegénység kockázata. Szociálpolitikai eszközökkel (pénzbeli támogatásokkal és szolgáltatásokkal) és a foglalkoztatáspolitika család- és gyermekbarát jellegének erősítésével ez a kockázat csökkenthető. Láthatóan csak azok az országok képesek eredményt elérni a gyermekszegénység elleni küzdelemben, amelyek a foglalkoztatás, a munkabérek és a szociálpolitikai eszközök megfelelő és összehangolt együttesét alkalmazzák. A társadalmi felelősségvállalás azonban nemcsak a kormányzat feladata, hanem ki kell, hogy egészítse mindezt az egyéni, állampolgári szerepvállalás is. Keresztény emberként – lehetőségeinkhez mérten – meg kell adnunk a megfelelő segítséget, meg kell ragadnunk a kínálkozó alkalmat a segítségnyújtásra, legyen az bármily jelentéktelennek tűnő is, mert „amikor megtettétek ezeket akárcsak eggyel is a legkisebb atyámfiai közül, velem tettétek meg”. (Mt 25,40)

Pataki Gergely


::Nyomtatható változat::

E számunk tartalma
Napról napra
Új nap – új kegyelem
Új nap – új kegyelem
Élő víz
A végtelen forrás
Hogy is állunk a mártíromsággal?
Heti útravaló
Heti útravaló
Egyházunk egy-két hete
Kiemelt partneregyházi kapcsolat
Lelkésziktatás a „vizek városában”
Százéves „anya”
Adventi beszélgetés
Egyedülálló anyák találkozója
Keresztutak
Középpontban a Szentírás
Mi kell a nemzet lelki gyógyulásához?
Hanuka ünnepe
Brenner János-emlékév
Antiszemitizmussal vádolják Jimmy Cartert
Egyházi vezetők tanácskozása Brüsszelben
Sólyom László: Európa az elitek projektje
Szociális kerekasztal
Evangélikusok
Megajándékozó ünnep
Nyomdász lett, de lelkész maradt
Az egyház veteményeskertje
„Boldogok a kicsinyek”
Orvosprofesszor és csillagász
Bocskai emlékezete
Dr. Magdó János, Csángóföld istápolója
e-világ
Naphimnusz az anyag nyelvén
Keresztény szemmel
Romok – és mégis karácsony
Az üzenet
Hószakadás
Angyalbőrben
A karácsony(fa) környéke
Másokért
Boldog karácsonyt!
A hét témája
Anyanyelv
A pletyka
Nyitott ön már saját magának ajtót?
Különös tolmácsolás
Menekülési út
Közlemények, nyilatkozatok
„Az evangélikus egyházak közösségében élő testvéreimnek széles e világon”
A közelmúlt krónikája
Százéves az Üllői úti országos székház
Evangélikus kövek a Móri-árokban
Presbiteréknél vendégségben
A legégetőbb szegénység
Akiknél a jószolgálat egész éves program
Luther és Zwingli kollokviuma
Luther hitből fakadó humora
Szellemesség és tanúság
E heti Luther-idézet
Luther-idézet
Kultúrkörök
Német orgonamuzsika
Fekete zene – fehér füleknek
Szabadítót mondani
Anya és leánya karácsonyi kiállítása
Médiamunkások adventje
Búcsúzik az Angliai Magyar Tükör
Közszolgálatban
Copfok
Jézus Írországban született!
Élő betlehem az iskolaudvaron
Függőségtől függetlenül
„Hütünket meg tudjuk böcsülni”
Diós rácsos
A vasárnap igéje
„Örüljetek az Úrban mindenkor! Ismét mondom: örüljetek”
Változás és Örökkévaló
Aki fényesebb a betlehemi csillagnál
Az igazi békesség
Elfelejtett álmaink
Nyugodt erő
Az új esztendő zarándokai
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
Oratio oecumenica
EvÉlet - Lelki segély
Egy anya és a lánya
Szószóró
Ki szeret engem?
Cantate
In dulci jubilo – karácsonyi énekeink
 
A lapról
Impresszum
Fórum
Kapcsolatok
Evangélikus portál
Déli Egyházkerület
Északi Egyházkerület
Nyugati (Dunántúli) Egyházkerület
 


Evangélikus Egyház Online újságok Evangélikus Élet Archívum 2006 52 A legégetőbb szegénység

© Magyarországi Evangélikus Egyház, Internet Munkacsoport, 2003–2017
© Luther Kiadó, Evangélikus Információs Szolgálat, 2015–2017
Az adatok kereskedelmi célra nem használhatók. Minden jog fenntartva.
Kérdések és megjegyzések: Webmaster