Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 33
- Akik a Szent Koronát védelmezik
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Akik a Szent Koronát védelmezik
Báró Radvánszky Albertre emlékező fenti írásunkban a koronaőrökről is szó esik. A világhálón kutakodva számos érdekes információt találunk e hivatás gyakorlóiról, a Szent Korona őrzésére vonatkozó jogszabályokról, a testület történetéről.
A Köztársasági Őrezred honlapján (http:// www.police.hu/) megtudhatjuk például, hogy a korona őrzéséről már Mátyás király 1464. évi II. törvénye rendelkezik, de a koronaőrségről mint önálló szervezetről csak 1608 óta beszélünk. A szervezet tagjainak utolsó cselekedete a Szent Korona elásása volt 1945. április 26-án, ezzel a szervezet további tevékenysége okafogyottá vált.
A koronázási ékszereket az Amerikai Egyesült Államok 1978 januárjában adta vissza Magyarországnak. A kormányőrség fogadta a repülőtéren és őrizte őket a Parlamentben az átadási ünnepség alatt. Ezt követően a Magyar Nemzeti Múzeum vette át a korona őrzését; 1993-tól az állami ünnepségek alkalmával az őrezred díszőri állománya állt díszőrséget mellette.
A Szent István-i államalapítás emlékéről és a Szent Koronáról szóló 2000. évi I. törvény alapján a koronát és a hozzá tartozó jelvényeket – ünnepélyes keretek között – a Nemzeti Múzeumból átszállították az Országházba; ennek, illetve a hozzá kapcsolódó egyéb rendezvényeknek a biztosítása kiemelt feladatot jelentett a Köztársasági Őrezred számára 2000. január 1-jén. Ekkor hozták létre a Koronaőrző Őrség Alosztályát is, és így vált teljessé a II. világháborút megelőző időszak elődszervezetei által végzett tevékenység. (Az ORFK Köztársasági Őrezred elődszervezetének tekinti a Magyar Királyi Koronaőrséget.)
A Magyar Koronaőrök Egyesületének honlapján olvasható, hogy a Szent Koronát évszázadokon keresztül őrző koronaőrök „igaz, magyar, keresztény emberek” voltak. Az alapokat a legtöbb koronaőr a jutasi Kinizsi Pál tiszthelyettesképző iskolában kapta meg, amely az ország egyik legkeményebb tisztképzője volt. Itt sajátították el azt a tudást, amely alkalmassá tette őket arra, hogy a Szent Koronát és a hozzá tartozó koronázási jelvényeket akár életük árán is megvédjék.
A kemény kiképzés mellett balettmester tanította őket arra, hogyan lépjenek méltóságteljesen és tisztelettudóan, szinte nesztelenül a Szent Korona és a Szent Jobb kísérésekor. A koronaőrök elit alakulatot képeztek a honvédségen belül.
A koronát mindig egy katolikus és egy protestáns őr védte. Ahogy a Révai nagy lexikona szócikkében olvasható: „A magyar Szent Korona őrzésére királyi kijelölés alapján, született honfiak közül, valláskülönbségre tekintet nélkül, az Országgyűlés által választatott két világi rendű őr, akik rangban a zászlós urak után nyomban következnek. Rendesen egy katolikust meg egy protestánst választanak, még pedig az országgyűlés két házának együttes ülésében, akik esküjüket a király és Országgyűlés előtt teszik le. A választás úgy, mint a lemondás vagy elhalálozás, a felelősség alóli fölmentés, vagy az örökösök fölmentése törvénybe iktattatik. A Szent Koronát kettős zár alatt őrzik, és egyikük mindig annak közelében köteles lakni. Továbbá még a honvédség tényleges állományából egy őrcsapat szerveztetik, mely a szent korona mellett éjjel-nappal őrt áll. Régente az Árpádok idejében a szent koronát a székesfehérvári székesegyházban a kanonokok őrizték, de később Visegrádon és pedig világi rendűek, mint ahogy ezt az 1492. III., 1500. XXIII. tc. előírja. A XVII. sz.-ban törvényeink a pozsonyi várat jelölik ki a korona őrzésének székhelyéül; végre az 1791. VI. tc. Buda fővárosát, ahonnan csak veszély idején szállítható valamely biztosabb helyre, a nádor tudtával és beleegyeztével.”
A netjogtár honlapján (http://www. complex.hu/netjogtar.php) „1000 év törvényei” címszó alatt olvasható az 1928. évi XXV. törvénycikk, amely „a Szent Korona és a hozzátartozó drágaságok gondviseléséről” rendelkezik.
A Szent Koronát jelenleg a Parlament épületében őrzik, előzetes bejelentkezés alapján bárki megtekintheti. Mivel az ereklye a magyar államiság évezredes jelképe, biztonságának garantálása különösen fontos feladat. A Köztársasági Őrezred szakemberei szerint a Szent Korona teljes biztonságban van.
Összeállította: Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|