Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2007
- 33
- Kelenföldi honlapcsokor
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Kelenföldi honlapcsokor
Magam 2000 őszén, 2001 tavaszán kerültem olyan helyzetbe, hogy evangélikus gyülekezeti honlapot készítsek. Természetesen mielőtt belefogtam volna a munkába, tájékozódtam, milyenek a már létező egyházi honlapok. Alig néhányat találtam csak, ezek egyike volt a kelenföldi.
Úgy alakult, hogy az első találkozás után folyamatosan nyomon követhettem, miként nyer egyre nagyobb teret, terjed el egyházunkban az internet alkalmazása, ugyanakkor szomorúan tapasztaltam, hogy több úttörő vállalkozás elhalt; a kelenföldi honlapon például évekig csupán néhány gyülekezeti hírlevél volt olvasható. Mára a helyzet gyökeresen megváltozott. Nem egyetlen, tartalmat alig-alig hordozó honlapjuk létezik, hanem egész csokornyit talál az érdeklődő. Ezen a héten ezt a bokrétát veszszük górcső alá.
Sajnos a gyülekezet honlapjáról (http://kelenfold.lutheran.hu/) első (és második, harmadik…) ránézésre a kezdeti internetes idők hangulata idéződik fel, a megjelenő felület cseppet sem korszerű. Ugyanakkor bőséges tartalmat talál a látogató, és látszik, hogy az oldal folyamatosan frissül. Ha valaki ezen keresztül szeretné megismerni ezt a dél-budai óriásgyülekezetet, akkor jó helyen jár. Gyakorlatilag a gyülekezeti élet minden területéről, illetve minden eseményéről információhoz lehet jutni. A frissítés olyannyira naprakész, hogy amikor ezeket a sorokat írom (augusztus 5., este kilenc óra), már olvashatom az aznapi istentiszteleten elhangzott hirdetést! A honlapon megtalálhatjuk a gyülekezet és a templom történetét, a gyülekezet családsegítő tevékenységét; belelapozhatunk a gyülekezeti hírlevelekbe; megismerhetjük a lelkészeket és a világi vezetőket. Ami zavaró: a menük strukturáltsága – az ábécésorrend alapján való elrendezés – kevéssé célszerű; a kezdőlapra mutató link például az egymás alatt sorakozó mintegy tizenöt link között középen helyezkedik el.
Őszinte örömmel fedeztem fel, hogy három másik honlapja is van a gyülekezetnek, illetve a gyülekezet közösségeinek. A kamarazenekar honlapja a http://kelenzene.lutheran.hu/ címen érhető el. Egyszerű, szolid felület, a nyitóoldalon a zenekar rövid bemutatásával. Mind az arculaton, mind a szerkesztésen látszik, hogy igazi amatőr honlapról van szó. Jelenleg a fellelhető tartalom is csekély (egyetlen anyag szerepel például a letöltések között), de ami felkerült, az informatív.
Sokkal színesebb és tartalmasabb a budavári gyülekezettel közös cserkészcsapat honlapja (http://www.32dbm.hu/). Itt aztán mindent megtalál a látogató, amit a cserkészekről tudni lehet. Rengeteg kép van a galériákban, minden hírről, eseményről tudósítanak. Remek! Hogy azért fanyalogjak is egy kicsit, megjegyzem, szívesen beleolvastam volna a cserkészek fórumába, de azt nem találtam. Lehet persze, hogy regisztráció és belépés után megtaláltam volna, de a messziről jött idegen talán árnyaltabb képet alkothatna a csapat életéről, ha társalgásukat regisztráció nélkül is megismerhetné.
A harmadik honlap mi más is lehetne, mint az ifjúsági csoporté. Ezt a http://kelevifi.hu/ címen érhetjük el. Ha kritikával akarom kezdeni, akkor itt is az elavult arculatot említem, csakúgy, mint a gyülekezeti honlap esetében. Ugyanakkor itt már interaktív lehetőségeket is találunk, illetve további négy honlappá ágazik el az oldal. A http://forum.kelevifi.hu/ címen érhető el a fórum, sajnos csak regisztrált látogatóknak. A http://galeria.kelevifi.hu/ címen 2003 óta számos fotógaléria látogatható. A http://mail.kelevifi.hu/ címen (nagyon nagy ötlet!) webmailes rendszer érhető el. Csak feltételezem, hogy eszerint a gyülekezet fiataljai gyülekezeti e-mail címet is kaphatnak, amelyet a világ bármely pontján elérhetnek. A http://blog.kelevifi.hu/ címen a honlap szerkesztője osztja meg munkájának titkait a látogatókkal.
Évek óta több cikk is szólt rovatunkban arról, hogy milyen módon szolgálhatja az internet az egyházat, a gyülekezeti életet. Kelenföldön mára a leírt szavak valósággá értek. Bizonyára még csak az út elején vannak, feltehetően a fent említett hibák, hiányosságok egy idő után eltűnnek, és a színes gyülekezeti élet korszerű honlapokon keresztül a virtuális valóság részévé is válik.
– erdelyik –
::Nyomtatható változat::
|