Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- ProChrist 2009 – oldalnézetből
Keresztutak
Kisegyházak show-műsora vagy nagy egyházak mentőöve?
Hozzászólás a cikkhez
ProChrist 2009 – oldalnézetből
Egyre több hívőben tudatosul, hogy az új évezredben új utakon, új módszerekkel (is) kell hirdetni az evangéliumot. Ennek egyik formája a különböző sajtótermékek által, a rádió- és tévécsatornákon közvetített ismeretterjesztés és hitmélyítés. Különösen is jelentőséggel bírnak a televíziós istentiszteletek. Bizonyság erre a ProChrist (azaz „Krisztusért”) elnevezésű evangélizációs sorozat, melyet idén március 30. és április 6. között sugároztak a németországi Chemnitz város egyik sportcsarnokából. A „műsor” forgatókönyve aránylag egyszerű: ének- és zenekar kezd, utána a lelkész moderátor ismerteti a nap központi gondolatát, következik egy bibliai tanítást korszerűen értelmező riport vagy színdarab, aztán pedig maga az idehirdetés. Az igehirdető évek óta Ulrich Parzany német evangélikus lelkész, aki hosszú ideig az ottani Keresztény Ifjúsági Egyesület (KIE) egyik vezetője volt. Van tehát „mozgalmi múltja” a pásztornak, ami meg is látszik, érződik is prédikációinak hevületén.
Az istentiszteleteket mindennap azonos időben sugározták műholdon keresztül. Előtte a különböző vételi helyeken be kellett jelenteni a szándékot a hazai szervezőnél. A németek a „semleges terepek” kiválasztását szorgalmazták. Olyan csarnokokat, művelődési házakat, nagyobb termeket, amelyekben felekezeti hovatartozástól függetlenül jöhetett össze a legkülönbözőbb érdeklődésű emberekből álló gyülekezet.
A magyarországi helyszíneken a hallgatóság természetesen magyarul követhette az adást.
Amikor felmértem az igényt kisvárosomban, kiderült, hogy ez a ProChrist különös egy dolog: csaknem minden egyházi vezető, lelkész és gyülekezeti aktivista tudott róla. Ám a „történelmi egyházak” (micsoda fellengzős jelző ez a csökkenő mértékű templomlátogatás tükrében!) vagy ezért, vagy azért, de nem tartottak igényt erre a szolgálatra.
Nekem eredetileg az volt a tervem, hogy művelődési házunkban minden este más és más legyen a házigazda. Ebben azonban ők (mármint a „nagy egyházak”) nem kívántak partnerek lenni. Jöttek viszont örömmel a „kisegyházak”, jöttek énekkarok, jött a cigány bibliaklub, és az interneten keresztül német testvérvárosunk is bejelentkezett…
Az alkalmakat meghirdettük újságban, tévében, interneten, szórólapokon – ahogyan ezt kell. És vártuk a vendégeket. Jöttek: negyven-ötven-kilencven – ez volt az esténkénti létszám.
Sok ez vagy kevés? Többet vártam. De mert virágvasárnap csupán hatvanan ültünk a főistentiszteleten a több mint kétezer lelket számláló evangélikus gyülekezet templomában, talán nem is volt ez olyan rossz… Ennyien maradtunk.
A kísérő rendezvények közül Soltvadkerten a legnagyobb attrakció talán az interaktív bibliakiállítás volt, melyet Kőszegen, a tavalyi Szélrózsa ifjúsági találkozón láttam először. Egy református teológiai tanár, Bölcsföldi András állította össze. Célja, hogy modern eszközökkel segítsen megismertetni a Szentírást. A feladatok roppant érdekesek voltak: például rakjuk sorrendbe a Biblia könyveit, írjunk héber betűkkel, rakjunk ki idézeteket, képeket, hallgassunk bibliai témájú zenéket, nyomtassunk igazi sajtópréssel iniciálét…
Bibliakiállításunk tíznapos nyitva tartása alatt mintegy kétszáz gyerek és felnőtt vett részt a foglalkozásokon (képeinken), amelyeket hitoktatók, lelkészek és óvónők közreműködésével tartottak a művelődési ház dolgozói. Sok ez a vagy kevés?… Nos, Soltvadkerten háromszáz gyerek jár hittanra és ifjúsági órára – a hétszáz iskoláskorúból. Ehhez számítsuk még hozzá a felnőtt bibliaórásokat! Vonjuk le a kétszázból azt a negyvenöt főt, akik a helyi felnőtt gimnáziumi osztályokból jöttek el! Igen, ennyien maradtunk…
Érdekes volt németországi testvárosunk, Bodelshausen kisfilmje. Mi megörökítettük, hogy megy nálunk a ProChrist, ők meg azt, hogy náluk miként. Született tehát egy-egy, nyolc-tíz perces kisfilm, amelyet az interneten keresztül átküldtünk egymásnak és levetítettük. Náluk (jóval kisebb városi lélekszám mellett) száznegyven-százhatvan ember követte esténként a vetítéseket…
Mielőtt valaki (szokás szerint) – kioktatólag – válaszolni akarna majd erre a cikkre, talán számoljon utána: hogyan festenek az adatok az ő közvetlen környezetében?! És gondolkozzunk el együtt egy újabb mentőöv-lehetőségen!
Ifj. Káposzta Lajos művelődésiház-igazgató (Soltvadkert)
::Nyomtatható változat::
|