Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- Kercaszomor, a legbátrabb falu
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Kercaszomor, a legbátrabb falu
Bizony hősök voltak a kercaszomoriak, ezt sose feledjük! Fegyverrel tettek tanúbizonyságot hazánk iránti hűségükről akkor, amikor már minden veszni látszott. Ők azonban nem adták fel. Éppúgy, mint Sopron, Balassagyarmat vagy Somoskőújfalu lakosai, az apró kis őrségi település is harccal vívta ki a jogot, hogy Magyarországhoz tartozzon. Méltón viselik tehát a Communitas Fortissima, vagyis a legbátrabb falu címet, amelyet az Országgyűlés adományozott a Vas megyei községnek.
De mi is történt annak idején a manapság mindössze kétszázhatvan lakosú Kercaszomoron? A válaszhoz az első világháború végéig kell visszautazni az időben. A szerb haderő ugyanis akkortájt lassan, de biztosan nyomult be Magyarország területére. No persze ebben nem volt egyedül, a csehek és a románok is pontosan ugyanígy cselekedtek Észak- és Kelet-Magyarország területén. A franciák pedig a térnyerésüket azzal segítették, hogy egyre előnytelenebb demarkációs vonalakat erőltettek ránk.
A szerb katonaság 1919. augusztus 12-én érte el Szomorócot, amelyet rögvest saját országa részeként kezelt. Egy ideig úgy tűnt, hogy ebben nem is csalatkoznak, hiszen az 1920. június 4-én aláírt gyászos emlékű trianoni békedekrétum ezt a kis Vas megyei községet is kikanyarintotta Magyarországból. A francia fővárosban ugyanis hazánk államhatárát éppen Kerca és Szomoróc község között húzták meg. Előbbi a határ innenső, utóbbi pedig a túlsó oldalára került. És ez így is maradt egészen augusztus elsejéig, amikor is a két község férfinépe, no meg néhány magyar katona ki nem űzte a szerbeket Szomorócról, így a település átmenetileg ismét a magyaroké lett.
Éjszaka, tizenegy órakor a Kerca községben állomásozó határőr-kirendeltséget vezető Ránki főhadnagy és tizenhét katonája és a hozzájuk csatlakozó falusiak meglepetésszerű támadást indítottak a náluk jóval nagyobb katonai erőt képviselő szerb csapatok ellen. Az akció sikerrel járt: a megszállókat egészen Domonkosfáig, vagyis jóval a trianoni határon túlra kergették. A szerbek azonban nem sokkal később visszajöttek, mégpedig egy jóval nagyobb alakulattal, és elűzték Ránki főhadnagy katonáit. Első tettük az volt, hogy a szomoróci templom tornyára ismét felhúzták a szerb zászlót, majd rögvest összeszedték azokat a falusiakat, akik rész vettek a felkelésben. Ezért tudjuk ma is, kik ragadtak fegyvert ebből a faluból. Hajtsunk fejet előttük: Ábrahám Lajos, Császár Antal, Horváth Sándor, Ingiszi Ferenc, Kulcsár Antal, Papp József, Papp Sándor, Pongrácz Sándor, ifj. Pongrácz Antal, Pongrácz Ferenc, Pongrácz Dániel.
A szerb katonák a szomoróci férfiakat először is rettenetesen elverték, majd erős felügyelet mellett Muraszombatra kísérték. Az ottani városi börtönbe zárták valamennyit. Több napon keresztül éheztették őket. Muraszombat magyar ajkú lakossága szót emelt ugyan értük a város szerb prefektusánál, ő mégsem gondoskodott a hadifoglyok élelmezéséről. Végül néhány, a városban élő magyar ember megvesztegette az őröket, hogy titokban élelmiszert csempészhessenek be a foglyok celláiba.
A szomoróci férfiak amúgy nagyjából egy évig maradtak a börtönben, csak ekkor érkezett meg az ügyükhöz kirendelt belgrádi bíró. Ő azonban néhány nyaklevesből álló penitencia kiosztása után valamennyit hazaengedte. Azt nem tudni, hogy ez pontosan mikor történt. Fennmaradt azonban egy levél, amelyet Horváth Ferenc kercai plébános 1921. július 24-én írt a Vas megyei alispánnak. A levélből kiderül, hogy aláírásakor a foglyokat még Muraszombaton őrizték. Érdemes idézni belőle: „A gyalázatos vérlázító Trianoni szerződés a franczia parlamentben jóvá hagyva érvénybe lép. Minden elzárás, levél és lapok elkobzása daczára a községek lakói szívfájdalommal jajdulnak fel, hogy a drága édes Magyar hazától elszakíttatnak, de különösen a nálam siránkozva panaszkodó Szomorócz községiek tettek panaszt, és plébániám még más nyolc község lakosai is ugyanúgy, arra kérvén, hogy megkeressem és kérjem a nevökben méltóságod közbenjárását, hogy őket Jugoszláviához ne csatoltassák.”
Nem maradt azonban hatástalan a felkelés. A Magyarország új déli államhatárát a helyszínen kijelölő úgynevezett határmegállapító bizottság 1922-ben ért erre a területre, és február 8-án úgy döntött, hogy Szomoróc újra Magyarországhoz csatlakozhat. Egy évvel később az 1919 és 1922 között álló határvonalon a kercaiak és a szomoróciak közösen emlékoszlopot állítottak, és emlékfát ültettek Tisza István tiszteletére.
Aztán egy nemzedékkel később megint nagyot fordult a világ. A kommunista hatalomátvétel után, vagyis 1949-ben párttitkári ukázra az emlékfát is, az emlékoszlopot is ledózerolták. Ettől kezdve évtizedeken át tabunak számított mindaz, ami itt történt.
Jezsó Ákos
::Nyomtatható változat::
|