Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- Előttünk Isten embere
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Előttünk Isten embere
Elizeus próféta élete és üzenete
„Minket, mai embereket is tanít Elizeus élete és tanítása, hiszen nekünk is van lehetőségünk a nehéz körülmények között vagy éppen jólétben is Istenben bízni…” – olvashatjuk Sándor Endre Jusson nekem a benned működő lélekből kétszeres rész! – Elizeus próféta élete és üzenete című kötetének bevezetésében. A lelkész-polgármester legutóbbi művében bibliai szakaszok és hozzájuk kapcsolódó, imával záruló elmélkedések segítségével hozza közelebb mai olvasóihoz az ószövetségi prófétát.
A termékeny szerző szinte évente jelentkezik egy-egy újabb munkával. A Kálvin Kiadó által gondozott könyveiben az Ótestamentum szereplői közül eddig Debóra, Sámson, Ruth, Sámuel, Józsué, Gád és Nátán alakja elevenedett meg.
Sándor Endre legutóbbi kötetében Illés próféta utóda, Elizeus kerül elénk, aki „a legnagyobbra, az élő Istenre, az Úrra bízza az életét, s nem az e világi gazdagságot akarja örökölni és szolgálni, hanem a lelki gazdagság érdekli, s így gazdagít másokat is. Mert soha nem keresi a maga hasznát, hanem mindig a másik emberért él, amikor Isten dicsőségét szolgálja” (5. oldal).
A könyv lapjairól kiderül, hogy Elizeus az Ábél-Mehólából való gazdag földműves, Sáfát fia. Nevének jelentése: Isten megszabadít. Szántó-vető munka közben az Úr úgy hívta el, hogy Illés rádobta a palástját. Szolgálatának kezdete, Illés elragadtatása előtt nem kevesebbet kért mesterétől, mint azt, hogy a benne – tudniillik Illésben – lévő lélekből neki kétszeres rész jusson…
Isten ezt meg is adta neki. Elizeus a kapott ajándékkal felelősen sáfárkodott, nem a maga dicsőségére használta. Volt ugyan háza Samáriában, de sokat volt úton, járta az országot, és hirdette Isten üzenetét. Prófétaiskolát vezetett, jeleket és csodákat vitt véghez; a rászorulók közt nem tett különbséget rangjuk alapján, mindenkinek segített: olajat szaporított, halottat támasztott fel, betegeket gyógyított, véleményt nyilvánított politikai kérdésekben.
Működése jó fél évszázadot tett ki, a Szentírásban erről az időszakról a Királyok első könyvének tizenkilencedik fejezete, valamint 2Kir 2–9 és 2Kir 13 tudósít.
Sándor Endre könyvében néhányszor kimondottan református gyülekezetének tagjaihoz szól, de szavai természetesen számunkra, evangélikusok számára is tanulságosak. A hétköznapi, mai párhuzamok a hit mindennapi megélését segítik, bibliai ismereteket közvetítenek, tanítanak és nevelnek, közérthető nyelven. A kötetet kézbe véve az az érzésünk támadhat, hogy elhangzott igehirdetések írott változatával állunk szemben. Az elgondolkodtató, ugyanakkor könnyed, olvasmányos stílusban papírra vetett elmélkedések és imák építőek mindenki számára.
GaZsu
::Nyomtatható változat::
|