Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- A Gyülekezeti liturgikus könyv
Cantate
Hozzászólás a cikkhez
A Gyülekezeti liturgikus könyv
Mint a múlt heti beharangozóban ígértük, rovatunk e héttől kezdve újra Cantate néven jelentkezik. Első sorozatunkban egy nemrégiben megjelent gyűjteményt mutatunk be Olvasóinknak.
Az Evangélikus istentisztelet – Gyülekezeti liturgikus könyv (GyLK) egyházunk hivatalos énekeskönyvének kiegészítő kötete. Az 1982-ben megjelent Evangélikus énekeskönyv olyan körülmények között született, amikor a szerkesztés munkáját nemcsak a reformátori teológiai örökség és a szakszerűség szabályai irányították, hanem az akkori egyházpolitikai helyzet is meghatározó hatást gyakorolt rá.
Az azóta eltelt jó negyed század lehetőséget ad arra, hogy objektív módon lássuk e gyűjtemény vitathatatlan értékeit, de komoly hiányosságait is. Közösségeinknek szükségük van arra, hogy szakemberek időről időre végiggondolják, hogyan reagáljon az élet változásaira az egyház legfontosabb megnyilvánulása, az istentisztelet. Ez az oka annak, hogy időről időre változik valamennyit az énekkincsünk és az istentiszteleti rendünk is.
A GyLK ennek a természetes folyamatnak az eredménye. Megfelel annak az igénynek, hogy az énekeskönyv mindennapos használatra, tanulásra is alkalmas könyv legyen, amely magyarázatokat tartalmaz az egyház legfontosabb tanításairól, valamint az istentisztelet felépítéséről, az egyes részek, tételek funkciójáról. Bármilyen rend szerint tartjuk is az istentiszteletet, egyáltalán nem mindegy, hogy a gyülekezeti tag aktívan, gondolkodó módon vagy csupán az eseményekkel sodródva vesz részt a szertartáson. Az istentisztelet tudatos megélése az evangélium alaposabb befogadását és a hit elmélyülését segíti elő.
Alkalmas ez a kötet a közös és egyéni imádságra is, mert nagy számban tartalmaz zsoltárokat: köztudomású, hogy a Zsoltárok könyve a Biblia imádsággyűjteménye, amely minden élethelyzetben segítséget jelent.
A GyLK énekrepertoárja felfrissítheti az istentiszteleti éneklést: a különböző korokból és műfajokból válogatott énekek és az új énekverses rendek bővítik választási lehetőségünket.
Mostani istentiszteleti gyakorlatunkhoz képest találhatók könyvünkben újdonságok is, amelyek csak akkor lehetnek ünnepeinket, közösségeink életét gazdagító értékekké, ha alaposan megismerjük és a rendszeres használat folyamán meg is szeretjük őket. Ez a tanulási folyamat az ismeretekben való gazdagodás mellett nagyon sok örömöt is jelenthet. Eközben nyitottságra és türelemre is szükségünk lesz.
Valóban kincsestár ez a könyv, amelyben az ismerős formák mellett sok eddig ismeretlen – és ezért az első találkozáskor minden bizonnyal idegennek és nehéznek tűnő – résszel is találkozunk.
A Cantate rovat azért vállalta a GyLK bemutatását, hogy a téma iránt érdeklődő lelkészek, kántorok, gyülekezeti tagok ne érezzék magukat elhagyatottnak ebben az ismerkedési folyamatban, és egy idő után maguk is alkalmassá váljanak e könyv népszerűsítésére.
A következő két hétben a gyűjtemény létrejöttének folyamatáról, a kötet felépítéséről, részletes tartalmáról olvashatnak. Ezután az ÉnekKincsTár cikkeihez hasonlóan mutatjuk be a legfontosabb énekeket.
Zárásként, a húsvét utáni első vasárnapra is tekintettel következzék egy részlet a GyLK-ben is megtalálható Krisztus-dicséretből, amely akár mindennapi imádságunkká válhat.
„Áldott, aki jön az Úr nevében: / Jézus Krisztus, Isten és Mária fia, / aki a pokolra szállt, hogy széttörje a halál bilincseit, / akinek győzelmét angyal hirdette a sírnál, / aki megmutatta magát a kenyér megtörésében, / aki megdicsőült testén is hordozza a sebeket, / aki velünk könyörög ott, ahol mi a nevében imádkozunk. / Imádunk és dicsőítünk téged, Jézus Krisztus, mert szent kereszted által megváltottad a világot.”
Ecsedi Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|