Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- A várakozás művészete
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
A várakozás művészete
Szeretsz várakozni? Én nem. Sorban állva a postán, a bankban vagy a közértben, forgalmi dugóban várakozva hamar elfogy a türelmem. Ha telefonon valakivel egyeztetni akarok egy időpontot, vagy az egyenlegemet akarom lekérdezni, és „foglalt” jelzést kapok, hamar kiderül a várakozás iránti ellenszenvem.
Az ilyenfajta várakozás persze csak kisebb kényelmetlenséget okoz. Az a fajtája sokkal gyötrelmesebb, amikor a kiváltó ok nem múlik el hamar. 1981-ben például családommal új városba költöztünk, mert ott kaptam munkát. A régi házunkat el kellett adni, és feltételeztem, hogy hamar lesz rá vevő, az új városban már meg is vettem az új házunkat anélkül, hogy megvártam volna a régi eladását. Ennek eredményeképp két ház „tulajdonosa” voltam egy teljes éven át, no meg persze a két jelzáloghitel-törlesztésé és az áthidaló hitelé is, míg végül a régi házunk vevője kifizette a vételárat.
Eleinte nem volt nagyon nehéz a régi ház eladására várni. Mivel abban a városban akkor erős volt az ingatlanpiac, bármely pillanatban hívhatott az ügynököm, hogy a házunkra talált vevőt. Azonban ahogy teltek a hetek és hónapok, a várakozás egyre nehezebbé vált – különösen, hogy kis megtakarításunkat a dupla törlesztőrészlet fizetése gyorsan felemésztette.
Más példám is van rá, hogy mennyire nehéz nekem a várakozás: amikor nyilvánvalóvá vált, hogy munkahelyet kell váltanom, és új lehetőségek után kell néznem; amikor a szerkesztő válaszát vártam egy leadott cikkre vagy kéziratra; amikor számlámra vártam az esedékes átutalást, hogy a nyomasztó pénzügyi kötelezettségemnek eleget tudjak tenni; amikor a napokat számláltam vissza egy komoly műtétig; amikor türelmetlenül vártam a híreket a válságos helyzetbe került szeretteim felől. Számomra mindezek nagyon nehéz időszakok voltak, gyötrelmesen nehezek.
Még ma is, amikor az igények azonnali kielégítésének és a villámgyors kommunikációnak a korszakát éljük, a várakozás mindennapos valóság. Hogyan birkózol meg a várakozással – várni a pincérre, aki még nem szolgált ki, vagy az üzleti partnerre, aki még nem válaszolt, vagy egy, az életedet meghatározó hírre, amely még nem érkezett meg? Érdekes, hogy Ézsaiás könyve az Ószövetségben milyen sok alkalommal beszél a várakozásról és a várakozás alatt az Istenbe vetett bizalomról.
• Isten saját ütemterve alapján cselekszik, nem a miénk alapján. Az Istenbe vetett hit nem biztosítja az azonnali választ. Ha esetleg lassabban érkezik is válasza, mint óhajtanák, legyünk biztosak abban, hogy fog válaszolni. „És várom az Urat, aki Jákób háza elől elrejtette orcáját, és benne reménykedem.” (Ézs 8,17)
• Isten gyakran elvárásainkat meghaladó módon válaszol. Amikor szükségeinkre Isten válasza megérkezik, sokszor eltér várakozásainktól – és jobb, mint amit reméltünk. „Ezt mondják azon a napon: Itt van a mi Istenünk, benne reménykedtünk, hogy megszabadít minket. Itt van az Úr, benne reménykedtünk, vigadjunk és örüljünk szabadításának!” (Ézs 25,9)
• Isten megjutalmaz a türelemért. Gyakran érezzük annak kísértését, hogy sürgessük a dolgokat, de az Istenre való türelmes várakozás elnyeri jutalmát. „De még vár az Úr, hogy megkegyelmezhessen, még hallgat, hogy irgalmazhasson. (…) boldogok mindazok, akik benne reménykednek.” (Ézs 30,18)
• Isten erőt ad azoknak, akik az ő válaszára várnak. A várakozás fel tudja emészteni fizikai, érzelmi és lelki tartalékainkat. Ha azonban bízunk abban, hogy Istentől idejében megérkezik a válasz, ő megújítja erőnket, hogy továbbhaladhassunk. „De akik az Úrban bíznak, erejük megújul, szárnyra kelnek, mint a sasok, futnak, és nem lankadnak meg, járnak, és nem fáradnak el.” (Ézs 40,31)
Robert J. Tamasy (Forrás: Monday Manna)
::Nyomtatható változat::
|