Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- Érzelgős kölykök a tévelygőben
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Érzelgős kölykök a tévelygőben
Ha azt mondom: punk, talán sokaknak beugrik az a sok lázadó fiatal, akik olyan színes „tarajként” viselték a hajukat, mint az irokéz indiánok. Amikor lecsengett ez a hullám, a szülők végre fellélegezhettek, hiszen alig fenyegetett az a veszély, hogy esetleg a gyerekükből is punk lesz. Mára már csak néhány muzeális figura maradt mutatóba. Csakhogy nincs még börtönében a sátán (a héber szó jelentése: „ellenfél”, aki a Szentlélekkel ellentétben az anyagon keresztül uralja a létezőket), tehát szükségszerű, hogy ismét felbukkanjon a tagadás szelleme, a kornak megfelelő alakban. Ennek egyik formája most az emo.
Mi az, hogy emo?
Azt hiszem, nem fontos, hogy a stílus zenei előzményeinél leragadjunk, szem elől tévesztve a lényeget. Az emotional (az angol szó jelentése „érzelmes, lelki, érzelgős”) egyébként eredetileg egy washingtoni rockirányzat, de a manapság feltűnő „emós” fiataloknak az eredethez nem sok közük van. Magát a kifejezést az angolban arra is használják, ha valaki mutogatja az érzelmeit mások előtt („having strong emotions and showing them in front of people” – olvasható az oxfordi kiadású Wordpower Dictionaryben), s érdekes, a szóban forgó egyénekre is ez jellemző leginkább.
Természetesen egy feje tetejére állított „kultúra” van divatban megint, mely jól tükrözi a világ jelenlegi dekadens állapotát. Az alapítók lelki szemei előtt anno egy emberibb zenei stílus ideája lebegett, az emósok viszont ezt teljesen kifordították, s ők maguk is teljesen kifordultak emberi mivoltukból. Hajukat az egyik szemükbe fésülik, szándékosan ízléstelen ruhákat válogatnak össze, azonos neműekkel folytatnak viszonyt, csuklójukon gézt és halálfejet hordanak az öngyilkosság szimbólumaként, felmutatva, hogy minden mennyire rossz, mivel lételemük a depresszió és a világfájdalom – szerintem ennyi elég is szokásaik felvázolására.
Nem nehéz felfedezni a punkokkal való hasonlóságokat, de tegyük hozzá hamar: az angol munkásosztály sanyarú sorsú fiataljai annak idején a kapitalizmus rideg felszínessége, alakoskodása és pazarló gazdagsága ellen lázadtak, s e lázadás szimpatizánsokra talált hazánkban is, mindennek fonákjaként, az elnyomó hazai államhatalommal összefüggésben; az emósoknak viszont általában egyáltalán nem olyan rosszak a szociális körülményeik – ha nem éppen ideálisak a semmittevéshez és a siránkozáshoz.
Egy újabb divathullámmal állunk tehát szemben, mely a többihez képest sokkal károsabb és ártóbb, mint gondolnánk. Egy szlogenbe sűrítve a „nagy megváltó eszmét”: „a befalcolás mint kiút”. Ha bármilyen jó érzésű ember megnézi a privi.hu internetes oldalon a tengernyi emós bemutatkozást, biztos, hogy megdöbben, s nem hisz majd a szemének. Rég láttunk ennyi csúf önkifejezési kísérletet egy helyen: nyelvpusztítás, vizuális környezetszennyezés, szépségirtás, lélekrontás a kiüresedés elleni segélykiáltás ürügyén, ám a lehető legundorítóbb eszközökkel.
Az egyik kedvenc történetem a Bibliából az, amikor Jézus meggyógyítja a gadarai megszállottat (Mk 5,1–20) A megszállott sírboltból jön elő, a Messiásban is inkvizítort lát, de ezt már nem ő mondja, hanem a benne élő ördögök (szójátékkal élve azt mondhatnánk: őr-dögök, tehát olyan dögök, akik őrzik a saját lelkünkhöz vezető bejáratot). Számuk nem csekély: egy egész hadsereg. A jézusi csodatétel legszebb része, hogy „a megszállott, akiben a légió volt, felöltözve ül, és eszénél van”. Vagyis újra a társadalom fontos tagja, aki alkalmas az építésre, s nem kell többé láncokkal megfékezni, mint valami pusztító vadállatot. „Menj haza a tieidhez” – mondja Jézus, s állítom, kevés ennél meghatóbb mondatot hallottam életemben – ha már az érzelmeknél tartunk.
Nem haragszunk mi az emósokra, hiszen amennyire gyötrődnek ezen a világon, gyötrődünk annyira mi is. „Hiszen tudjuk, hogy az egész teremtett világ együtt sóhajtozik és együtt vajúdik mind ez ideig. De nem csak ez a világ, hanem még azok is, akik a Lélek első zsengéjét kapták, mi magunk is sóhajtozunk magunkban, várva a fiúságra, testünk megváltására.” (Róm 8,22–23)
A botránkoztatás, gyerekek, biztosan nem kiút.
Andriska János
::Nyomtatható változat::
|