Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 16
- Egyház és Európa
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Egyház és Európa
50 éve szolgálja a kontinens egységét az Európai Egyházak Konferenciája
Közismert, hogy a hajó a maga kereszt alakú árbocával az egyházak egységtörekvésének a jelképe. Az általános szimbólumon túl azonban van egy különleges hajója is – neve Bornholm – az ökumenikus mozgalom történetének, amely 1964-ben úszott ki Dánia vizeiről az Északi-tenger nemzetközileg szabadon hajózható hullámaira, hogy ott egy másik hajó utasait fogadja, majd pedig otthont adjon egy európai egyházi tanácskozásnak.
A romantikus elemeket sem nélkülöző esemény gyökere 1959 januárjára nyúlik vissza. Ekkor jött létre ugyanis a dániai Nyborgben az Európai Egyházak Konferenciája, az a felekezetközi szervezet, amely a politikailag, ideológiailag és gazdaságilag nemcsak megosztott, hanem széles aknamezővel és dupla soros szögesdróttal – vasfüggönnyel – el is választott európai nemzetek összetartozását volt hivatott munkálni a „keresztyén hit összetartó erejével”.
Ötven évvel ezelőtt egyházunk képviselői – mint alapító atyák – ott voltak e gyűlésen, amelynek címe így hangzott: Európai keresztyénség a mai szekularizált világban. Az altémák pedig – egyebek mellett – a következők voltak: A keresztyén hit találkozása a modern technikai társadalommal; A konstantinusi kor vége…; A keleti ortodoxia hozzájárulása Európa kultúrájához a múltban és a jelenben; A keresztyén örökség és felelősség közös alapul szolgál-e az európai egyházak számára?
Ezek a témák mind az egyházak közötti egységet munkálták a megosztott világban. S azzal, hogy a különböző felekezetek spirituális egységére hívták fel a figyelmet, az Európát megosztó tényezőket csökkenteni igyekeztek, az európai összetartozást pedig minden tekintetben konkrétan kívánták szolgálni.
Ennek érdekében és értelmében kellett „mozgósítani” a Bornholm cirkálót is 1964-ben, amikor a vasfüggönnyel szétválasztott Európában a delegátusok számára olykor nehézségekbe ütközött a ki- és beutazási engedélyek beszerzése – különös tekintettel a keletnémet egyházi képviselőkre. Ezért adott otthont e hajó a nemzetközi vizeken a konferenciának.
Nem kell túl idősnek lenni ahhoz, hogy emlékezzünk, milyen veszélyekkel, nehézségekkel járt, vagy éppen milyen trükköket, ügyeskedéseket igényelt a külföldi egyházakkal, egyházi intézményekkel, gyülekezetekkel vagy egyszerűen Krisztusban testvéreinkkel a kapcsolattartás. Elutasított útlevélkérelmekről, felbontott levelekről, lehallgatott telefonokról, a megfigyeltség, a megfenyegetettség, sőt különféle vegzatúrák ilyen-olyan formáiról mesélhetnek azok, akik a vasfüggöny alatt, fölött vagy hézagain keresztül a krisztusi összetartozást, szolidaritást, egyszerűen a szeretetet kívánták gyakorolni.
Az Európai Egyházak Konferenciájának keretein belül egyrészt közvetlenül megindulhattak a teológiai eszmecserék, az intézményes kapcsolatok, a testvéregyházi segélyakciók. Ezek közvetetten is jó hatással voltak általában a gyülekezeti kapcsolatokra, esetünkben a holland–magyar, a német–magyar, a svájci–magyar, a svéd–magyar, a finn–magyar, a magyarországi magyar – határon túli magyar kapcsolatokra. E szervezeten keresztül továbbá egyházaink bekapcsolódhattak az olyan emberi jogokat védő, a hidegháború enyhülését jelző folyamatok megismerésébe, mint a helsinki, később az EBESZ-tárgyalások.
Az ötvenedik évforduló évében százhuszonöt protestáns és ortodox egyház alkotja az Európai Egyházak Konferenciáját. A tagok között természetesen ott van a Magyarországi Református Egyház, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Magyarországi Baptista Egyház és a Magyarországi Metodista Egyház is.
Az európai ideológiai, politikai és gazdasági megosztottság egészen mást jelent ma, mint ötven évvel ezelőtt. Az európai országok többsége tagja az Európa Tanácsnak, amely az alapvető emberi jogokat, jelesen is a vallási és kulturális önkifejezés sokszínűségét hivatott garantálni, valamint több mint fele tagja az Európai Uniónak, amely – legalábbis elvben – a közös értékek és érdekek mentén hivatott a nemzetállamok egységét, jólétét és békéjét garantálni.
Mindezzel együtt ma is krízisről beszélünk, amely nemcsak gazdasági. Az értékek krízise ott van a pénzügyi és gazdasági válság mögött. Hisszük, hogy sok probléma megoldásához áldásosan járult hozzá az Európai Egyházak Konferenciája az elmúlt ötven év alatt, de eredeti céljainak többsége ma is aktuális. Csak a legalapvetőbbet említem, amelyet az Ökumenikus Chartában – az Európai Egyházak Konferenciájának és az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának 2001-ben született közös dokumentumában – így olvasunk: „Meg vagyunk győződve, hogy a keresztyénség spirituális öröksége Európa számára a meggazdagodásnak és lelkesültségnek megerősítő forrása.”
Ezt az örökséget nekünk kell megjelenítenünk a mindennapokban, hiszen mi vagyunk az örökösök. Bár amiatt, hogy az európai alkotmányos szerződés tervezete nem hivatkozik erre az örökségre, jogos a panaszunk, mindazonáltal lehetőségünk és küldetésünk van arra, hogy – az immáron aknamező- és vasfüggönymentes Európában – a magunk egyházi kapcsolatait minden területen intenzívebben éljük meg.
Szomorú jelenség például az, hogy hetvenes-nyolcvanas évekhez képest a testvér-gyülekezeti kapcsolatok megritkultak és megerőtlenedtek. Pedig keleti és nyugati hittestvéreinkkel most tudnánk csak igazán tartalmi együttműködést megélni annak érdekében, hogy a modern és posztmodern Európában hitelesen és hatékonyan tegyünk bizonyságot Isten megmentő és megváltó szeretetéről, amely megjelent Krisztusban, elvégeztetett a kereszten, és szívünkbe oltatott a Szentlélek által.
Az ötvenedik évfordulós megemlékezés megkezdődött Nyborgben, a dániai tengerparti kisvárosban ez év tavaszán, és Lyonban folytatódik július 15–21. között Krisztusban egy reménységre hívattunk el címmel. Erre a reménységre mindannyian meghívást nyertünk. Ennek közös, tudatos megélésével ragadjuk meg Európa krisztusi gyökereit, és teremjük meg Európa krisztusi gyümölcseit.
Dr. Bóna Zoltán, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus tanácsának főtitkára
::Nyomtatható változat::
|